خاطره‌ای معنوی و خواندنی از مجید مجیدی؛

کدخبر: 1313

وقتی خدمت ایشان رسیدم، دیدم که کسی غیر از من دعوت نیست و ملاقات کاملا خصوصی است و خیلی برایم جای سؤال بود که چه اتفاقی افتاده است؛ بعد از سلام و احوالپرسی، ایشان فرمودند من یک پیشنهادی دارم و سال‌هاست که به آن فکر می‌کنم؛ چرا ما یک کار بزرگ و ارزشمندی درخصوص پیامبر عظیم‌الشأن اسلام انجام نداده‌ایم.

به گزارش سرویس هنری قزوین خبر؛مجید مجیدی که در پنجمین همایش هیئت‌های محوری و برگزیده کشور سخن می‌گفت و به قول خودش فضای معنوی جلسه، وی را تحت تأثیر قرار داده بود، خاطره‌ای معنوی از نحوه پیشنهاد ساخت فیلم «محمد رسول الله(ص)» را بیان کرد. در ادامه این خاطره را از زبان این کارگردان انقلابی می‌خوانید:

ما باید خودمان را در منظر آفتاب قرار دهیم و بدانیم آفتاب خودش کارش را انجام می‌دهد و برکاتش را نصیب‌مان می‌کند؛ حدود 9 سال پیش بود که قرار شد در جشنواره دانمارک برای من بزرگداشت بگیرند و چندتا از فیلم‌هایم را نمایش بدهند و با هدیه‌‌ای تقدیر کنند؛ این اتفاق درست مصادف شد با کشیدن کاریکاتور موهن از پیامبر(ص) و توهین کاریکاتوریست دانمارکی به ساحت مقدس پیامبر(ص).

خیلی مکدر و دل شکسته و غصه‌دار شدم. پارادوکسی برایم ایجاد شد که در کشوری که به عزیزترین و مقدس‌ترین باورهای ما یعنی پیامبر(ص) توهین کرده، می‌خواهند برای من بزرگداشت بگیرند و جایزه بدهند.

یک نامه‌ محترمانه‌ای را تهیه کردم و برای رئیس جشنواره فرستادم و نوشتم که من نمی‌توانم در جشنواره‌ای حضور پیدا کنم که در آن کشور به مقدس‌ترین و بنیادی‌ترین باورهای اعتقادی ما توهین شده است و انصراف خودم را اعلام کردم.

این کار را برای دلم، باورها و اعتقاداتم انجام دادم و این نامه را هم انعکاس دادم که بگویم، ما هنرمندان غیرت دینی و اعتقادی داریم و به ارزش‌ها معتقدیم؛ با انصراف از این مراسم و دادن این نامه در منظر آفتاب قرار گرفتم.

طولی نکشید، حدود 7- 8 ماهی شد که حضرت آقا، عزیز بزرگواری که سایه او بر سر همه ملت‌های آزاده و انقلابی است، من را به دفترشون دعوت کردند.

من خالی از ذهن و فارغ از موضوع همچین فیلمی بودم، به تصورم این دعوت هم در راستای همان دعوت‌های گذشته است که هر از چند گاهی با جمعی از دوستان توفیق دیدار ایشان برای ارائه گزارش برنامه‌های فرهنگی و هنری و به خصوص سینما نصیب‌مان می‌شود.

وقتی خدمت ایشان رسیدم، دیدم که کسی غیر از من دعوت نیست و ملاقات کاملا خصوصی است و خیلی برایم جای سؤال بود که چه اتفاقی افتاده است؛ بعد از سلام و احوالپرسی، ایشان فرمودند من یک پیشنهادی دارم و سال‌هاست که به آن فکر می‌کنم؛ چرا ما یک کار بزرگ و ارزشمندی درخصوص پیامبر عظیم‌الشأن اسلام انجام نداده‌ایم.

یک کاری شده از آقای مصطفی عقاد که کار بسیار ارزشمندی هم بوده ولی در 42 سال پیش انجام شده است.

حضرت آقا در ادامه فرمایشات‌شان یک جمله‌ای فرمودند که خیلی دلم به درد آمد و من که سینما را پیگیری می‌کردم، همچین اطلاعات دقیقی نداشتم، ایشان فرمودند که 42 فیلم درخصوص بودا ساخته شده است و من خیلی تعجب کردم.

واقعا این چه جفایی است که جهان اسلام با اینهمه مسلمان و امکانات کاری نکرده؛ خدا لعنت کند وهابی‌هایی را که پول‌های نفتی خود را بمب می‌کنند و بر سر مسلمانان یمن می‌ریزند و جهت تخریب اسلام قدم برمی‌دارند. این نشان از غربت ساحت مقدس پیامبر(ص) دارد.

به هر حال یک غیرتمندی که همیشه پرچم اقتدار و عزتمندی اسلام را در همه عرصه‌ها در دست دارند - در همه عرصه‌ها، واقعا عرصه‌ای از خدمت به مسلمانان و اسلام در جهان اسلام و کشور وجود ندارد که دست پرتوان ایشان در آن نباشد- این پرچم را هم برداشتند.

برگردیم به پیشنهاد حضرت آقا، هر چیزی را تصور می‌کردم الا این ماجرا را، خُب کار در مورد پیامبر اسلام(ص) شوخی‌بردار نیست، درست است که خداوند توفیق داده که بتوانم کارهایی انجام بدهم و سالیان زیادی است که در عرصه سینما بودم و در داخل و خارج کار کردم؛ ولی این عرصه، عرصه شوخی‌برداری نیست مگر می‌شود!

 ایشان گفتند که شما فکراتون را بکنید و ببینید اگر شد وارد این عرصه بشوید. من احساس کردم که اصلا فکر کردن به توانمندی‌ها برای این کار عقلانی نیست و اگر به عقل باشد که کلاهمون پس معرکه است، با خودم گفتم که این چیزها دلی است و نمی‌شود با عقل دنیایی به آن فکر کرد.

 به حضرت آقا گفتم که علی‌الظاهر کار شروع شده است، ولی نمی‌دانم به چه شکلی و آیا می‌توانم یا نه. ولی کار شروع شد و واقعا شروع شد، تا به امروز که فیلم به اکران عمومی درآمد.

هر دقیقه و لحظه به ‌لحظه ساخت فیلم «محمد رسول الله(ص)» برای من عبادت بود، همچنان که بزرگان می‌گویند که هیچ ذکری در عالم بالاتر از ذکر صلوات نیست، خداوند متعال این توفیق را به ما داده بود که صبح تا شب دائم‌‌الذکر باشیم و نام مقدس حضرت را ببریم و توفیق بزرگی بود که خدا نصیب ما کرد.

انتهای پیام/حلقه وصل

ارسال نظرات

آخرین اخبار