هانی‌زاده ‌در گفتگو با «سراج24»:

کدخبر: 4183

یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک قدرت برتر منطقه‌ای و برخورداری از یک قدرت بازدارنده می‌تواند در برابر آمریکا و هم‌پیمانانش ایستادگی کند و این یکی از برکات انقلاب اسلامی به‌عنوان یک الگوی اسلامی برای ملت‌های مستضعف جهان تلقی می‌شود.

هانی‌زاده کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با سراج24، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران یک پدیده تاریخی است که تنها یک بار در طول در چند قرن اخیر رخ داده است، همه انقلاب‌های 400 سال اخیر جهان از مسیر خود منحرف شدند اما انقلاب اسلامی در مسیر خود قرار دارد.

وی با اشاره به حاکم بودن 2 قطب در جهان، عنوان کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا در غرب به‌عنوان بلوک استعمارگر سرمایه‌داری و اتحاد جماهیر شوروی در شرق به‌عنوان قطب دیگر جهان مطرح بود اما جمهوری اسلامی ایران قطب سوم را ایجاد کرد؛ انقلاب اسلامی به یک الگوی جهانی تبدیل و باعث شد جنبش‌های مبارز منطقه‌ای و جهانی علیه استعمارگران شرق و غرب به وجود آیند.

این کارشناس روابط بین‌الملل بیان کرد: با توجه به اینکه انقلاب اسلامی به یک الگوی جهانی تبدیل شد، توطئه‌های زیادی از جمله جنگ تحمیلی 8 ساله، محاصره اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه در راستای تضعیف انقلاب اسلامی صورت گرفت اما انقلاب به مسیر خود ادامه داد.

وی به نقش امام خمینی(ره) اشاره و تصریح کرد: امام راحل(ره) با رهبری خود توانستند تأثیر خود را در عرصه تعاملات بین‌المللی بگذارند و انقلاب را از طوفان‌های سهمگین نجات دهند، به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قدرت بزرگ منطقه‌ای و جهانی مطرح شد.

دستاوردهای بزرگ انقلاب در حوزه بین‌الملل

هانی‌زاده تصریح کرد: هرچند که قدرت‌های جهانی در تلاش هستند با اعمال تحریم‌های ظالمانه، جمهوری اسلامی ایران را منزوی و یک کشور ورشکسته نشان دهند اما هیچ قدرتی در جهان بدون مراجعه به جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند بحران‌های منطقه‌ای را مهار کند بنابراین دستاوردهای انقلاب در حوزه بین‌الملل و سیاسی دستاوردهای بزرگی است.

وی اشاره کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک قدرت برتر منطقه‌ای و برخورداری از یک قدرت بازدارنده می‌تواند در برابر آمریکا و هم‌پیمانانش ایستادگی کند و این یکی از برکات انقلاب اسلامی به‌عنوان یک الگوی اسلامی برای ملت‌های مستضعف جهان تلقی می‌شود.

شکست رژیم صهیونیستی در نفوذ منطقه‌ای با محور مقاومت

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به نقش ایران در منطقه تشریح کرد: در عرصه منطقه‌ای محور مقاومتی که از ایران شروع می‌شود و تا عراق، سوریه، لبنان و یمن امتداد پیدا می‌کند به عنوان یک کمربند قدرتمند در برابر نفوذ رژیم صهیونیستی و آمریکا تلقی می‌شود. اگر محور مقاومت نبود رژیم صهیونیستی در تمام کشورهای منطقه‌ای نفوذ پیدا کرده بود در حقیقت باید بگوییم حضور قدرتمند ایران موجب شد که نفوذ آنان در منطقه کاهش پیدا کند.

وی تأکید کرد: دستاوردهای انقلاب اسلامی بسیار زیاد است و برای حفظ آن کلید واژه‌هایی از جمله پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری وجود دارد چون ایشان سکان‌دار این کشتی هستند؛ پرهیز از مناقشات جناحی، ایجاد وحدت در همه طیف‌های سیاسی، پرهیز از دادن وعده‌‌های غیرعملی به ملت و همدلی بین همه نهادهای اجرایی کشور می‌تواند از دستاوردهای انقلاب اسلامی محافظت کند.

انقلاب اسلامی ریشه‌دار است

هانی‌زاده با بیان اینکه انقلاب اسلامی وارد دهه پنجم خود شده است، توضیح داد: انقلاب اسلامی ریشه‌دار است و بسیار پخته عمل می‌کند، هیچ قدرتی نمی‌تواند در برابر انقلاب اسلامی ایستادگی کند؛ جوانان باید گذشته این مرز و بوم و وضعیت ایران در دوران ستم‌شاهی را مطالعه کنند، در آن زمان ایران پایگاه استعمارگران بود اما امروز به پایگاه مبارزه با استعمارگران تبدیل شده و الگویی برای همه ملت‌های اسلامی است. بنابراین در دهه پنجم انقلاب اسلامی باید از تجارب گذشته درس بگیریم و انقلاب را حفظ کنیم و پاس بداریم و در این خصوص باید همه طیف‌های سیاسی به‌صورت واحد پشت سر رهبری برای حفظ انقلاب تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی تأثیرات فرهنگی و دینی خود را بر کشورهای منطقه باقی گذاشته است، افزود: امروز شاهد تأثیر انقلاب اسلامی از شرق آسیا تا غرب آفریقا هستیم و به همین دلیل بسیاری از ملت‌های مستضعف جهان چشم به انقلاب اسلامی دوختند و این انقلاب است که که توانسته حرکت رو به رشدی را در سطح جهان ایجاد کند و بسیاری از ملت‌های مستضعف را از حاشیه به متن وارد کند و به‌عنوان یک الگوی قابل‌قبول برای جهانیان تلقی شود.

بیداری اسلامی ادامه دارد

این کارشناس روابط بین‌الملل در پایان سخنانش به بیداری اسلامی اشاره و تشریح کرد: خیزش و بیداری اسلامی یک موقعیتی بود که در دهه گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد ولی متأسفانه به دلیل اینکه این انقلاب‌ها فاقد مرجعیت سیاسی و دینی بودند با مشکلاتی مواجه شدند؛ انقلاب مردم مصر منجر به حاکمیت اخوان‌المسلمین شد اما به‌دلیل فقدان مرجعیت دینی و سیاسی، انقلاب این ملت بیشتر از یکسال دوام پیدا نکرد، علی‌رغم اینکه جریان ریشه دار اسلامی «اخوان‌المسلمین» در مصر 85 سال علیه استعمارگران مبارزه کرد اما به دلیل عدم وجود مرجعیت واحد با شکست مواجه شد به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران می‌تواند بهترین الگو برای کشورها و ملت‌های اسلامی تلقی شود.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار