تحلیل ۶ تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از خبر استعفای قاضی‌زاده هاشمی؛

کدخبر: 3887

استعفا برای وزیر بهداشت کم است! چنین بی‌تدبیری‌ها و سوء‌مدیریت‌هایی لایق استیضاح است! لایق بازخواست و پاسخگویی و اجبار به جبران. این اقدام وزیر بهداشت اگر به جهت اینکه قبول کرده‌اند مدیریت نظام سلامت حرفه ایشان نیست را اقدامی پسندیده می‌دانیم.

 روز گذشته رسانه‌ها از استعفای وزیر بهداشت شنبه به دلیل آنچه عدم تخصیص بودجه تصویب‌شده برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی عنوان شده است، خبر دادند. به گفته رسانه‌ها سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی کتباً در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، استعفا داده است.

با گذشت حدود 15 روز از استعفای وزیر بهداشت، حسن روحانی رئیس جمهور تاکنون در این باره پاسخی به نامه استعفای قاضی‌زاده هاشمی نداده است اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور تلاش کرده که با وساطت، موضوع را حل کند اما وزیر بهداشت اصرار داشته که بودجه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی باید تأمین شود.

این استعفا را می‌توان ادامه استعفای عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی، دانست. عباس آخوندی اواخر مهرماه بود که در نامه‌ای که فرار به جلو در آن مشخص بود استعفای خود به حسن روحانی را اعلام کرد. استعفایی که نه تنها با استقبال جامعه مواجه نشد بلکه سوالات بی‌جواب زیادی را ایجاد کرد. عباس آخوندی نامه استعفای طلبکارانه خود را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که واکنش‌های متعددی از سوی مردم را به‌همراه داشت. واکنش‌هایی این‌چنینی: «خدا ازت نگذره از اونی که آوردت سر کار، اونی که حمایتت کرد و اونی که استیضاحت نکرد، تو که مرد روزهای سخت نبودی ... اومدی سر کار مگه این‌که نفوذی بوده باشی، متأسفم برات، میلیاردر هم باشی باز نفرین مردم پشت سرت است، جناب آقای آخوندی، شاید در دولت جمهوری اسلامی استعفا راه خوبی برای فرار از پاسخگویی باشد ولی در محضر خداوند و شهدای این انقلاب چه پاسخی دارید؟»

 

حال استعفای قاضی‌زاده هاشمی در افکار عمومی چنین وضعیتی پیدا کرده است. ادامه طرح تحول سلامت علیرغم شکست آن در مراحل اولیه، افزایش شدید قیمت خدمات پزشکی، بی‌اعتباری بیشتر بیمه‌های درمانی و از همه مهم‌تر خوی اشرافی وی در برخورد با مردم. به همین مناسبت شش تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در نامه‌ای سرگشاده به وزیر مستعفی بهداشت ضمن برشمردن خسارت‌های مادی و معنوی حضور وی در مسند وزارت، این استعفا را همانند استعفای آخوندی یک فرار به جلو برای عدم پاسخگویی دانستند.

حالا 6 دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران درباره این استعفا تحلیلی را ارائه دادند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:
قریب به یک هفته است که خبر استعفای وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گوشه و کنار محافل سیاسی و مدیریتی کشور شنیده می شود. تا اینکه امروز خبر رفتن دکتر قاضی زاده هاشمی از وزارت بهداشت رسانه‌ای و تأیید شد. این مسئله تعجب بسیاری می انگیزد که در دولت هر مسئولی هر زمان که اراده می کند استعفا می دهد و خود را مبرا از پاسخگویی می داند، و جای تعجب که سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی هیچ واکنشی نشان نمی دهند.

در دوره 6 ساله ای که شاهد ریاست دکتر قاضی زاده، متخصص چشم پزشکی که خود از نزدیک بینی رنج می برد و از بزرگترین فعالان بخش خصوصی سلامت کشور بود در وزارت بهداشت بودیم، بسیج دانشجویی در برهه های مختلف و دلسوزانه خطرات این نزدیک بینی هایشان به خصوص در طرح تحول سلامت را به ایشان گوشزد کرد. اما هربار با شماتت و برخورد‌های زننده و طفره رفتن از پاسخگویی توسط این وزارتخانه مواجه شد. اگرچه در اوایل، اجرای این طرح اتفاقات مثبتی به همراه داشت اما بی‌تدبیری مجریان، آن را به چاهی بزرگ و بی انتها مبدل ساخت که اکنون پس از گذشت سه مرحله از آغاز این طرح برای پاسخگویی به اشتهای سیری‌ناپذیر آن مجبور به برداشت از صندوق توسعه ملی، میراث آیندگان، شدند و این طرح بدون در نظر گرفتن منابع پایدار آن رسما به شیر نفت وصل شد. چرا که دولت از پس هزینه‌ها بر نمی‌آید و بیمه‌های درمان نیز رسما ورشکسته شده‌اند.

نمایندگان مردم در مجلس نباید اجازه دهند که این طرز مدیریت توأم با تعارض منافع و وابسته به نفت که منجر به انتفاع پزشکان از بیت المال طی چند سال اخیر شده است ادامه پیدا کند و مدیران، بدون پاسخگویی درمورد نحوه هزینه کرد بیت‌المال و پول مردم از سمت خود استعفا دهند. وزیر بهداشت و مجموعه مدیران این وزارتخانه باید پاسخگوی بحران کنونی نظام سلامت باشند.

به دلیل تعارض منافع به وجود آمده طی دوره مدیریت ایشان بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌های درمان صرف افزایش سه برابری دریافتی پزشکان شد. در حالی که بسیج دانشجویی پیش از انتخاب وزیر بهداشت دولت یازدهم، نسبت به حضور ذینفعان بخش خصوصی در مناصب حاکمیتی به دولت منتخب و نمایندگان مردم هشدار داده بود.  افزایش افسارگسیخته هزینه‌های درمان طی چهارسال اخیر باعث شد تا کشور برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی مجبور به انتشار هشت هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه ربوی شود که این کار نظام اقتصادی کشور را درآینده‌ای نه چندان دور با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. هزینه‌هایی که به دلیل اصرار مجریان بر ادامه راه نادرست، سال به سال به رقم آن افزوده می‌شود و برای دولت های بعد تنها بدهی آن باقی می ماند.

هزینه اجرای طرح تحول باعث انباشت بدهی بیمه‌ها به مراکز بهداشتی و درمانی و به تبع آن اخلال در تأمین زنجیره تأمین دارو شد بطوریکه بسیاری از دارو هایی که در گذشته نه چندان دور در کشور تولید می شدند بعلت عدم صرفه اقتصادی تولید نشوند  و کارخانجات کشور بعلت نبود نقدینگی قادر به ترخیص کالاها نباشند و تولیدشان متوقف شود!

عواقب این طرح باعث شد که سازمان تأمین اجتماعی کشور که با زندگی چندین میلیون کارگر و کارمند و بازنشسته سر و کار دارد در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد و زندگی این افراد دچار اختلال گردد. و تأمین اجتماعی به سرنوشت صندوق بازنشستگی کشوری دچار گردد.

پرداخت‌های کلان و نجومی در سه سال اول اجرای طرح تحول از جیب بیت‌المال و بیمه‌ها ،که تنها عاید بخشی از فعالان نظام سلامت شد، باعث شد تا هم اکنون دانشگاه های علوم پزشکی به شرکت‌های دارویی، دستیاران، اساتید و ... بدهکار باشند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد تنها بیمارستان ها  و مافیای نظام سلامت در بخش خصوصی است که سودهای کلانی را به برکت افزایش نجومی تعرفه‌های درمان برده است.

در چنین شرایطی در واکنش به اظهارات برخی مسئولان و نمایندگان که خواهان بازگشت وزیر مستعفی بهداشت هستند باید گفت که دیگر دوران بازی‌های رسانه‌ای کثیف و گرو کشی‌های سیاسی برای غارت هرچه بیشتر جیب مردم و بیت‌المال به کام عده‌ای خاص و به نام حفاظت از سلامت مردم تمام شده است! این روز ها که دوباره مجلس حال و هوای تدوین بودجه را دارد و وزارت بهداشت تمام لابی های خود را برای افزایش بودجه خود به دست گرفته، مردم فریب چنین برخورد هایی را نمی خورند! دیگر بجای بازی های قبیله ای و سیاسی به فکر مردم باشید. دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی باید پاسخگوی عملکرد 6 ساله خود باشند! ایشان درحالی از کمبود منابع سخن می گویند که طبق آمار ها اعتبارات نظام سلامت در این چند سال بیش از 250 درصد افزایش داشته است!

وزیر بهداشت باید پاسخ بدهد که چرا پرونده الکترونیک سلامت که هزینه های درمان را به اذعان کارشناسان تا 30 درصد کاهش می داد اجرا نکردند! چرا با وجود اعتراف تمام کارشناسان و فعالان این حوزه بر اهمیت اجرای راهنماهای بالینی و نظارت صحیح بر درمان، این مهم را عملی نکرده و در مقابل آن موضع گرفتند؟ حتی پزشک خانواده که می‌توانست با توزیع درست منابع و تنظیم رویکرد ها، هزینه های بخش سلامت را بسیار پایین بیاورد عملی نشد! باید پاسخ بدهند که آیا غیر از این است که پزشکی در دوران وزارت ایشان رسما به یک تجارت تبدیل شد؟ درحالیکه خود خانواده علوم پزشکی و کادر درمان نیز طی چند سال اخیر سخت ترین شرایط را تحمل کرده اند و ناراضی هستند.

اینکه آقای دکتر قاضی زاده بالاخره بعد از 6 سال به این نتیجه رسیده است صلاحیت سکانداری نظام سلامت کشور را ندارد کمی دیر است! مدیریت نفتی ایشان مبتنی بر تزریق منابع بیت المال و بیمه‌ها ضربه هایی بر پیکره نظام سلامت زده است که باید پاسخگوی آن باشد. دوران مدیریت نفتی تمام شده است. حالا که فروش نفت تحریم شده و دیگر پولی برای تزریق به چاه ویل سلامت ندارند کنار کشیده‌اند؟ مدیریت کشور در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم از این طرز تفکر اشرافی و پول پاشی بر نمی آید! حال که بعد از 6 سال هزینه کردن منابع کشور در بخش درمان و عدم پرداختن به مسائل جدی سلامت و بهداشت، با کمبود بودجه و امتناع دولت و سازمان برنامه و بودجه در همراهی با پولپاشی‌های وزارت بهداشت مواجه شده اند کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از 6 سال تلاش برای منتقل کردن منابع بیمه‌های درمان به وزارت بهداشت و در دست گرفتن تمام منابع مالی نظام سلامت کشور از این مهم باز ماندند و نتوانستند کاستی های طرح تحول را مستقیم و غیر مستقیم از جیب مردم پر کند کنار کشیده اند؟ حال که پس از 6 سال بایکوت رسانه ای، تهدید مخالفان و منتقدان، توهین به جنبش دانشجویی و تبلیغات پوپولیستی، آن هیمنه و غروری که باعث می شد هیچگاه به سخنان منتقدان دلسوز گوش ندهند فروریخته کنار کشیده اند؟ حال که پس از لابی های فراوان بیمه سلامت ایران به وزارت بهداشت منتقل شد و علیرغم افزایش بودجه سال به سال از کیفیت خدمات و بسته های حمایتی آن کاسته شده و دچار کسری بودجه است کنار کشیده اند؟!

استعفا برای وزیر بهداشت کم است! چنین بی تدبیری ها و سوء مدیریت هایی لایق استیضاح است! لایق بازخواست و پاسخگویی و اجبار به جبران. این اقدام وزیر بهداشت اگر به جهت اینکه قبول کرده اند مدیریت نظام سلامت حرفه ایشان نیست را اقدامی پسندیده می دانیم و سایر مدیران ناکارامد نظام سلامت را به استعفا دعوت می‌کنیم. اما اگر این تلاش برای افزایش بودجه، برای حفظ اندک آبرو و اعتبار باقیمانده برای طرح تحول باشد بهتر است خود را برای پاسخگویی به افکار عمومی ملت شریف ایران آماده کنند!

ما از سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی به جد مطالبه می کنیم که این مسئله را رها نکنند، وقتی مسئله تعارض منافع گوشزد می شود و در انتها خود وزیر می‌گویند که چشم پزشک هستند و حرفه شان سیاست نیست، یعنی باید بیش از این در انتخاب ها و اعتماد ها دقت شود!

والسلام علی من التبع الهدی
دفاتر بسیج دانشجویی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
دانشگاه علوم پزشکی آزاد

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار