عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: واقعا انسان‌هایی که حق‌الناس را اینگونه زیر سؤال می‌برند، یا بی‌اطلاعند و یا حقیقتا مغرض هستند.

سیدجواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اعدام محمد ثلاث درویش گنابادی که چندی پیش در گلستان هفتم پاسداران تهران سه مأمور نیروی انتظامی با اتوبوس زیر گرفت، اظهار داشت: اجرای این حکم قبل از اینکه مدعی‌العموم شاکی باشند، مدعی خصوصی داشت. 

وی افزود:‌به هر حال خونی از جمعیتی بی‌گناه ریخته شده است و اولیای دم حق قصاص دارند، قصاص یکی از احکام مسلم و قطعی دین است. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در دین اشاره شده است که قصاص حیات است نه موت، یعنی زمانی که قصاص انجام می‌شود حیات یعنی زندگی را به جامعه داده‌ایم و این ریشه ناامنی‌ها در سراسر جهان است. 

کریمی قدوسی بر همین اساس اضافه کرد:‌اگر بوش پدر و پسر و تونی بلر به خاطر قتل‌عام‌های  گسترده‌ای که در افغانستان و عراق داشتند قصاص می‌شدند، به عنوان جنایتکار بین‌المللی، امروز دوباره فرانسه، انگلیس و آمریکا، سعدی و امارات دست به دست هم نمی‌دادند که به الحدیده یمن حمله کنند و گلوی ارتزاق هشت میلیون یمنی را ببندند. 

وی همچنین خاطرنشان کرد: بنابراین در اجرای احکام الهی قصاص موضوعی مهم و اصلی به شمار می‌رود و کسی که امروز این حکم را زیر سؤال می‌برد حق مسلم خود را زیر سؤال برده است، چرا که ممکن است فردا همین اتفاق برای او بیفتد. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: قبل از ینکه مدعی‌العموم روی حق خود بایستد، اولیای دم حق درخواست قصاص دارند. 

«جایی که امام مسلمین در نظام الهی نه پیامبر و نه ائمه از حق‌الناس نمی توانند عدول کنند، همانگونه که در قیامت هم می گویند اگر شهید هم باشی اگر حق‌الناس به گردنت باشد باید از آن عالم چیزهایی بدهی تا رضایت آنها را جلب کنی، بنابراین چه کسی می‌خواهد اینها را زیر سؤال ببرد»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد:‌ آنجایی امام مسملین می‌تواند ببخشد که حقوق عمومی در میان باشد و آنجا می‌تواند عفو کند، لذا آنچه که می‌بینید امام مسلمین در مواردی عفو می‌کنند، در موارد حقوق عمومی است. 

کریمی قدوسی افزود: واقعا انسان‌هایی که وارد این فضا می‌شوند و حق‌الناس را اینگونه زیر سؤال می‌برند، اینها یا بی‌اطلاعند و یا حقیقتا مغرض هستند، زمانی که بی‌بی‌سی پرچمدار این مسائل می‌شود، معلوم است که نتیجه چه خواهد شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار