اخلاق آمریکایی

کدخبر: 1946

مناظره نهایی انتخابات آمریکا در حالی برگزار شد که دو نامزد به سؤالات مهمی حول محورهای سیاست خارجی، روسیه و ویکی‌لیکس، پذیرش نتایج انتخابات، سقط‌جنین، مهاجران، قانون حمل سلاح، بنیاد کلینتون و رسوایی‌های اخلاقی پاسخ گفتند.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین‌خبر؛ مناظره سوم و پایانی میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ همچون مناظره پیشین بدون دست دادن رقیبان با یکدیگر آغاز شد و هر دو نامزد پس از قرار گرفتن در جایگاه سخنرانی خود به سؤالات پاسخ گفتند.

میزبان این مناظره شبکه فاکس نیوز بود و هدایت آن را کریس والاس، مجری این شبکه خبری بر عهده داشت. در این مناظره علاوه بر خانواده هر دو نامزد، خبرنگاران و تعدادی از شهروندان آمریکایی نیز حضور داشتند. انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده آمریکا در 8 نوامبر 2016 برگزار خواهد شد.

سقط‌جنین

حامیان و مخالفان حق سقط‌جنین در انتظار فرصتی برای شنیدن نظرات نامزدهای انتخابات در این مورد بودند. آن‌ها توانستند پاسخ‌های انگشت‌شماری را در لابه‌لای صحبت‌های دو نامزد بیابند و این نخستین باری بود که کلینتون در صحنه مناظره این‌چنین پرحرارت اظهارنظر می‌کرد. او با حمایت از قانون سقط‌جنین، آن را "مبارزه برای زندگی" عنوان کرد. او قضاوت رو در برابر وید (Roe v. Wade) را نقطه عطفی در قانون سقط‌جنین دانست و تأکید کرد که این قانون به‌وضوح از مقرراتی سخن می‌گوید که بر اساس آن "زندگی و سلامت مادر موردتوجه قرار می‌گیرد". کلینتون گفت که دولت ایالات‌متحده نباید در چنین تصمیماتی "احساساتی" عمل کند.در مقابل دونالد ترامپ با مخالفت در برابر قانون سقط‌جنین، لزوم تغییرات را در آن ضروری دانست. او موضع کلینتون را این‌گونه توضیح داد: "کلینتون به شما می‌گوید که می‌توانید کودک را از شکم مادر بیرون آورده و او را تکه‌تکه کنید؛ آن‌هم زمانی که جنین در رحم مادر در ماه نهم است". نامزد جمهوری‌خواه الفاظ رقیب خود را "خطابی ترسناک" خواند.

رسوایی‌های اخلاقی

موضوع رسوایی‌های اخلاقی که بر مناظره دوم سایه انداخته بود، در مناظره سوم نیز پس‌لرزه‌هایی را به دنبال داشت و به‌نوعی پای دو نامزد به این بحث باز شد. پس از انتشار فایل رسوایی اخلاقی ترامپ، چند زن مدعی شدند که مورد آزار جنسی ترامپ واقع شده‌اند. ترامپ با رد این اتهامات همه این داستان‌ها در مورد سوءاستفاده‌های جنسی را "کاملاً نادرست" خواند. او با "سست" دانستن این‌گونه شگردهای کمپین کلینتون تأکید کرد:"هیچ‌کسی بیشتر از من برای زنان احترام قائل نیست، هیچ‌کس." هرچند بعدازاین اظهارنظر ترامپ حاضران در کنفرانس شروع به خندیدن کردند.کلینتون با بیان اینکه ترامپ از آخرین مناظره، هیچ پیشرفتی را در برخوردش با زنان نداشته است، به موضوع کلیپ انتشاریافته در سال 2005 اشاره کرد و گفت که او در آن فایل با تکبر از "لمس زنان برخلاف اراده" آن‌ها سخن می‌گوید. این نامزد زن دموکرات تصریح کرد: "دونالد ترامپ فکر می‌کند که تحقیر زنان باعث بزرگی او می‌شود. به همین خاطر است که ارزش و کرامت آنان را هدف قرار می‌دهد." او همچنین افزود:" فکر نمی‌کنم زنی وجود داشته باشد که این احساس را نفهمد."دونالد ترامپ در این مناظره یکی از شدیدترین حملات خود به هیلاری کلینتون را رقم زد. زمانی که نامزد دموکرات در حال صحبت درباره سیاست خود را در بخش امنیت اجتماعی بود، دونالد ترامپ با قطع صحبتش، او را "مانند ی یک زن زننده" عنوان کرد. این توهین باعث واکنش‌های زیادی علیه این نامزد جمهوری‌خواه شده است.

پذیرش نتیجه انتخابات

وقتی از دو نامزد پرسیده شد که آیا نتیجه انتخابات قبول خواهند کرد، دونالد ترامپ از دادن پاسخی قطعی طفره رفت تا این موضوع به یکی از چالش‌های انتخابات پیش رو تبدیل شود. ترامپ در توضیح این پاسخ خود گفت: "به وقتش موضوع را بررسی می‌کنم. هم‌اکنون قصد ندارم درباره نتیجه چیزی بگویم؛ زیرا چیزی که می‌بینم خیلی بد است. رسانه‌ها اصلاً امانت‌دار نیستند. فساد در آن‌ها بیداد می‌کند. آنان اذهان مردم را مسموم کرده‌اند."ترامپ بارها و بارها از لفظ "تقلب بزرگ" استفاده کرده است. او هر جمهوری‌خواهی را که این ادعا را انکار کند "نابالغ" خوانده است. وی همچنین از حامیان وفادار خود خواسته تا به‌عنوان "ناظران انتخاباتی ترامپ " برای جلوگیری از تقلب در انتخابات داوطلب شوند.

در واکنش به این سخن ترامپ، کلینتون با انتقاد از رفتار او گفت: "هر زمان ترامپ فکر می‌کند که چیزها مطابق میلش پیش نمی‌رود، ادعا می‌کند که تقلبی در برابرش صورت گرفته است." وی همچنین ادامه داد: "این یک طرز فکر است؛ یعنی طرز فکر او این‌گونه است. هرچند این طرز فکر خنده‌دار است؛ اما واقعاً نگران‌کننده است." کلینتون بعد از پایان مناظره در خصوص این سخنان ترامپ، آن را "هولناک" خواند. وی همچنین در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران اعلام کرد: "وقتی او در حال شکست است، هر سیستمی را متهم می‌کند."


انتهای پیام/ فارس

ارسال نظرات

آخرین اخبار