رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور:

کدخبر: 1374

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره زنده ماندن اهداف، شعارها و حرکت انقلابی در جامعه، گفتند: علت اصلی عصبانیت دشمنان از ملت ایران، همین موضوع است و بر همین اساس می‌گویند مقابله با ایران تا زمانی که شعارهای انقلابی زنده است، مشکل خواهد بود.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور، توصیه‌ها و هشدارهای مهمی به نخبگان و مسئولان بیان کردند و با تأکید بر لزوم جدی گرفته شدن بنیاد نخبگان به عنوان یک بنیاد ملی و راهبردی و همچنین ایجاد زمینه برای نقش‌آفرینی عملی استعدادهای جوان در جامعه، شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی دانستند و گفتند: آینده کشور به برکت اهداف، شعارها و حرکت انقلابی جامعه و حضور انبوه نخبگان جوان و حرکت عظیم و پرشتاب علمی و فناوری که آغاز شده است، آینده‌ای روشن و همراه با پیشرفت و اقتدار و نفوذ روزافزون معنوی در منطقه و جهان خواهد بود و کسانی که در این شرایط به دنبال دلسرد کردن نسل جوان از حال و آینده هستند، مرتکب خیانت به کشور و ناموس ملی می‌شوند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود دیدار با جوانان نخبه و مصمم و پر نشاط را امیدآفرین خواندند و با اشاره به ضریب هوشی بالای جوانان نسبت به متوسط جهانی افزودند: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران قدرت خود را درون‌زا می‌داند، جوان‌های هوشمند، متعهد و با استعداد، از بزرگترین فرصت و ثروت این کشور محسوب می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از این مقدمه، چند سفارش پدرانه به جوانان نخبه داشتند. نخبگی را یک نعمت الهی دانستن و به جا آوردن شکر این نعمت اولین توصیه رهبر انقلاب به جوانان برتر علمی بود که گفتند: این نخبگی را از برکت انقلاب اسلامی نیز بدانید زیرا انقلاب به جوانان ایران شخصیت، هویت و جرأت داد تا نیرو و استعداد درونی خود را به کار اندازند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، کسب رتبه برجسته علمی در میان دویست کشور جهان را یکی از ثمرات انقلاب اسلامی خواندند و افزودند: ایران اکنون در حالی به رتبه بالای علمی رسیده است که در طول بیش از سه دهه گذشته، با جنگ تحمیلی، فشارهای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی مواجه بوده است.

ایشان خطاب به جوانان نخبه خاطرنشان کردند: این جایگاه برتر علمی که به دست آورده‌اید به برکت امنیت کشور نیز بوده است، بنابراین باید قدردان تأمین‌کنندگان امنیت همچون شهید سردار همدانی باشید.

رهبر انقلاب اسلامی تشییع باشکوه شهید همدانی به ویژه در شهر همدان را نشانه قدردانی ملت از تأمین‌کنندگان امنیت دانستند و گفتند: اگر امنیت نباشد، تحقیق و پژوهش و دانشگاه و پیشرفت علمی نیز نخواهد بود.

«ترجیح دادن روحیه جهادی بر روحیه تافته جدا بافته بودن» دومین سفارش پدرانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان نخبه بود.

ایشان یکی از آفت‌های افراد صاحب امتیاز را «احساس تافته جدا بافته بودن» دانستند و خاطرنشان کردند: این، یک بیماری شخصیتی است که نباید بگذارید در شما رشد کند و تنها راه مقابله با آن نیز تقویت «روحیه جهادی» و انجام دادن کار با همه توان برای خدا و به عنوان یک وظیفه است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه شرکت در اردوهای جهادی یکی از راه‌های تقویت «روحیه جهادی» است، افزودند: شرکت در اردوهای جهادی موجب آشنایی با متن مردم و مشکلات و معضلات جامعه می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تجربه طولانی خود در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب، بی خبر بودن برخی از مسئولان از واقعیات و معضلات جامعه به خصوص در روستاها و شهرهای دور دست و در میان خانواده‌های فقیر را یکی از مشکلات دانستند و گفتند: اردوهای جهادی بهترین فرصت برای جوانان به منظور آشنایی با واقعیات و همچنین خدمت مستقیم به مردم است.

ایشان با انتقاد از ادامه اردوهای دانشجویی به برخی کشورهای اروپایی، با وجود هشدارهای قبلی، تأکید کردند: این اردوها یکی از غلط‌ترین کارها است و اردوهای جهادی بسیار بهتر و شرافتمندانه‌تر از برگزاری چنین اردوهایی است.

رهبر انقلاب اسلامی در سومین توصیه خود، جوانان نخبه را به ماندن در کشور به جای رفتن به کشورهای بیگانه با برخی ذهنیت‌های رفاهی، سفارش کردند و گفتند: به جای آنکه خود را در هاضمه بی رحم و آزمند جوامع بیگانه، قرار دهید، سازنده هندسه صحیح سلامت کشور و تضمین‌کننده مغز و سلسله اعصاب و استخوان‌بندی جامعه خود باشید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مشکلات و ضعف‌های کشور در کنار پیشرفت‌ها و توانایی‌ها، خاطرنشان کردند: ماندن در کشور و تلاش برای برطرف کردن ضعف‌ها و منشأ اثر بودن برای مردم، دارای افتخار و شرف است.

مرعوب نشدن در برابر غرب، توصیه چهارم رهبر انقلاب اسلامی به استعدادهای برتر علمی کشور بود که در این خصوص گفتند: اگرچه غربی‌ها در مسائل علمی و فناوری پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند اما نباید مرعوب این موضوع شد، زیرا توانایی بالقوه جوان ایرانی بسیار بالاتر است و اگر قرار بر مقایسه باشد باید بیش از سه دهه کنونی ایران با بیش از سه دهه آن کشورها بعد از استقلال آن‌ها، مقایسه شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نسل جوان کنونی می‌تواند افتخار دستیابی به پیشرفت‌ها و مراحل بزرگ علمی را برای خود به ثبت برساند و عزتمندانه پایه‌های استقلال علمی کشور را مستحکم کند.

ایشان سپس در بیان چند توصیه مدیریتی و کاری به مسئولان و همچنین جوانان نخبه، بر لزوم جدی گرفته شدن بنیاد نخبگان تأکید کردند و افزودند: بنیاد نخبگان یک بنیاد ملی و راهبردی است و نباید وظایف آن به دانشگاه‌ها سپرده شود.

رهبر انقلاب اسلامی، بنیاد نخبگان را نیز به برنامه‌ریزی دقیق به منظور زمینه‌سازی برای ظهور و بروز عملی توانایی استعدادهای برتر جوان توصیه کردند و گفتند: باید برای جوان نخبه زمینه کار و احساس مفید بودن به وجود آید و به ماندن در کشور تشویق شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تسهیل تکمیل فرآیند تحصیلی نخبگان، افزایش روند تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد هسته‌های علمی در دانشگاه‌ها با محوریت اساتید برجسته، متعهد و انقلابی را از جمله اقدامات لازم برای ادامه حرکت علمی نخبگان دانستند و تأکید کردند: نقش اساتید در هسته‌های علمی دانشگاه‌ها بسیار مهم است و باید از اساتیدی استفاده شود که معتقد به آبادی و آینده ایران و دلسوز کشور و پایبند به ارزش‌ها و انقلاب باشند.

ایشان بنیاد نخبگان را به رصد دائمی خروجی کارها سفارش کردند و با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی، افزودند: یکی از راه‌های تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از همان ابتدای اعلام مورد استقبال صاحب‌نظران قرار گرفت، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و طراحی لازم در این خصوص است.

رهبر انقلاب اسلامی در مورد اقتصاد مقاومتی نکته‌ای را به صورت گذرا اشاره کردند و گفتند: در خصوص نحوه اجرا و پیشرفت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اکنون زمینه بحث نیست اما از پیشرفت این سیاست‌ها خشنود نیستم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان این نکته، درباره لزوم یک طراحی دقیق به منظور استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، افزودند: پیشنهاد می‌کنم موضوع یکی از نشست‌های جوانان نخبه به «چگونگی نقش‌آفرینی نخبگان جوان در اقتصاد مقاومتی» اختصاص یابد تا با استفاده از فکر و دانش جوانان، به یک طراحی داخلی برسیم.

ایشان همچنین موضوع شناسایی و پرورش استعدادهای برتر در دوران دبستان و متوسطه را بسیار مهم دانستند و با اشاره به طرح «شهاب» در آموزش پرورش افزودند: شخص وزیر آموزش و پرورش باید روند اجرای این طرح را مورد بررسی دقیق قرار دهد و اجازه ندهد که این طرح مورد بی مهری قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود چند هشدار را بیان کردند: نخستین هشدار ایشان در خصوص عناصر و افرادی بود که با استفاده از روزنامه‌ها و مجلات و تریبون‌ها، دائماً در حال دلسرد کردن مردم و جوانان و نفی پیشرفت‌های علمی و دستاوردهای بزرگ کشور هستند.

رهبر انقلاب اسلامی مسئولان را به مراقبت و هوشیاری در این خصوص فراخواندند و تأکید کردند: پیشرفت‌های شگرف علمی کشور در زمینه‌های نانو، سلول‌های بنیادی و انرژی هسته‌ای، توهم نیستند بلکه واقعیاتی هستند که همه دنیا از آنها اطلاع و آگاهی دارند، بنابراین دلسرد کردن جوانان و انکار حرکت عظیم و سریع علم و فناوری، خیانت به کشور و ناموس ملی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به جریانی که به دنبال شناسایی نخبگان علمی کشور و هدایت آنان به خارج است، مسئولان را به هوشیاری در قبال این موضوع توصیه کردند و گفتند: هشدار دیگر من در خصوص مقابله برخی مسئولان، مدیران و اساتید در دانشگا‌ه‌ها، با عناصر مؤمن، انقلابی و متعهد است که وزرا باید در این قضیه کاملاً هوشیار باشند و اجازه چنین کاری را ندهند.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود تأکید کردند: جمع‌بندی سخنان من، «خوش‌بینی مستدل نسبت به آینده» است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به احساس مسئولیت انبوه جوانان کشور که بخش زیادی از آنان را نخبگان تشکیل می‌دهند و همچنین با اشاره زنده ماندن اهداف، شعارها و حرکت انقلابی در جامعه، گفتند: علت اصلی عصبانیت دشمنان از ملت ایران، همین موضوع است و بر همین اساس می‌گویند مقابله با ایران تا زمانی که شعارهای انقلابی زنده است، مشکل خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اکنون شعارها واهداف انقلابی در جامعه بگونه‌ای زنده است که حتی برخی افراد غیر معتقد به این شعارها، مجبور به همراهی ظاهری هستند و انقلاب اسلامی به صراط مستقیم خود ادامه می‌دهد که این، از استثناهای انقلاب‌های بزرگ دنیا است.

ایشان تأکید کردند: تا هنگامیکه حرکت و تفکر انقلابی در کشور وجود دارد، پیشرفت و نفوذ روزافزون ایران و تسلط روحی و معنوی در منطقه و خارج از منطقه، روز بروز بیشتر خواهد شد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، اولویت امروز را توجه به علم و فناوری دانست و گفت: کشور نیاز به نخبگانی دارد که با اعتماد به نفس و تلاش بیشتر بتوانند موفقیت‌های علمی در حوزه‌های نانو و بایو،را در حوزه‌های دیگر نیز تکرار کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه نخبگان به کشور مدیون هستند، افزود: نباید با برداشته شدن تحریم‌ها تنها وارد کننده کارخانه و صنایع خارجی باشیم بلکه باید خودمان تکنولوژی تولید کنیم و با تولید دانش، ثروت ملی را افزایش دهیم.
ستاری با تأکید بر ورود بخش خصوصی به حوزه پژوهش و لزوم سرمایه گذاری بر فکر و ایده نخبگان، خاطرنشان کرد: افزایش جایزه‌های تحصیلی، توجه به پژوهش‌های پایه، اجرای طرح شهاب، حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی، توسعه دایره نخبگانی و توجه به دیپلماسی فناوری از مهمترین اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار