گزارشی جالب درباره ثبت‌نام‌کنندگان کنکور ارشد ۹۷؛

کدخبر: 3029

مطابق آمار منتشرشده از سوی سازمان سنجش، در مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 97، که از روز دوشنبه سی بهمن آغاز و تا پنجشنبه سوم اسفند ادامه داشت، تعداد 114 هزار و 472 نفر در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد ثبت‌نام کرده‌اند.

مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 97 روز پنجشنبه سوم اسفندماه به پایان رسید و با اتمام این مهلت آمار  داوطلبان این آزمون قطعی شد و امکان افزایش آن وجود ندارد. طبق تقویم منتشرشده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور کارشناسی ارشد سال 97، در روزهای پنجشنبه و جمعه 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

در ادامه تقویم برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال 97 آمده است:

برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید

* آمار قطعی داوطلبان کنکور ارشد 97
مطابق آمار منتشرشده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، در مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 97، که از روز دوشنبه سی بهمن آغاز و تا پنجشنبه سوم اسفند ادامه داشت، تعداد 114 هزار و 472 نفر در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی ثبت‌نام کرده‌اند. با ثبت‌نام داوطلبان مذکور، هرچند تعداد مجموع داوطلبان از 700 هزار نفر عبور کرده است، با این حال تعداد مجموع ثبت‌کنندگان کنکور کارشناسی ارشد سال 97 به نسبت کنکور سال گذشته کاهش ملموسی داشته است که در ادامه جزئیات آن آمده است.

برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید

یکی از نکاتی که در جدول فوق مشخص است این نکته است که در بازه اولیه ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد سال گذشته(سال 96)، آمار ثبت‌نام‌کنندگان در مهلت اولیه حدود 760 هزار نفر بوده است و این در حالی است که ثبت‌نام‌کنندگان در مهلت اولیه و مهلت مجدد ثبت‌نام در مجموع 735 هزار نفر بوده است! از طرفی مقایسه مجموع ثبت‌نام‌کنندگان سال‌های 96 و 97 آزمون کارشناسی ارشد حاکی از آن است که تعداد داوطلبان کنکور امسال نسبت به سال گذشته حدود 145 هزار نفر کاهش داشته که در نوع خود جالب است.

* کنکور ارشد یا دستگرمی؟
هرچند تعداد بیش از 114 هزار نفر در مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد نام‌نویسی کرده و اصطلاحا داوطلب این آزمون شدند، با این حال، می‌توان حدس زد که اکثر افرادی که در مهلت اخیر اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند، نگاهی جدی به آزمون ندارند و شاید برای دستگرمی در این آزمون شرکت می‌کنند، چراکه داوطلبی که برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی برای شرکت در کنکور ارشد کرده باشد و هدف خود را کسب رتبه برتر در کنکور قرار داشته باشد هرگز نسبت موضوع ثبت‌نام در آزمون بی‌تفاوت نخواهد بود و در همان مهلت اولیه(آذرماه 96) اقدام به ثبت‌نام می‌کند و منتظر تعیین مهلت جدید نمی‌نشیند.

* مقایسه آمار در 6 سال گذشته
نگاهی به آمار ثبت‌نام‌کنندگان در کنکور کارشناسی ارشد در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، آمار داوطلبان این آزمون‌ها از رویه خاصی پیروی نمی‌کند و دارای نوسان است. در سالی جمعیت داوطلبان حتی به میلیون هم نزدیک شده است و در سالی جمعیت به صورت ملموسی کاهش پیدا می‌کند. جالب است بدانید در 6 سال اخیر کمترین تعداد داوطلب ثبت‌نام کننده در کنکور کارشناسی ارشد مربوط به کنکور سال 97 و بیشترین تعداد در سال اخیر مربوط به سال 93 است.

برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید

آمار ثبت‌نام داوطلبان در 6 سال اخیر

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار