پیگیری مطالبات به سبک دانشجویان دکتری؛

کدخبر: 2531

در این گزارش ضمن معرفی کمپین دانشجویان دکتری که از خردادماه سال جاری در تلگرام شکل گرفته است، اصلی‌ترین مطالبات آنها را منعکس کرده‌ایم و اخباری پیرامون فعالیت‌های اعضای این کمپین دانشجویی منتشر کرده‌ایم.

در روزهای اخیر از حواشی کنکور دکتری اخباری را منتشر کردیم، با این حال مشکلات و حواشی تنها مختص داوطلبان کنکوری نیست و دانشجویان این مقطع نیز گلایه‌های بسیاری در خصوص مسائل مختلف دارند و حتی برای پیگیری مجدانه آن اقدام به راه‌اندازی کانال‌ها و کمپین‌های بزرگ تلگرامی کرده‌اند. در این گزارش قصد داریم ضمن معرفی کمپین دانشجویان دکتری، اصلی‌ترین مطالبات آنان مطالبی را منعکس کنیم.

* ماجرای تشکیل کمپین دانشجویان دکتری
تشکیل کمپین مطالبات دانشجویان دکتری زمانی استارت خورد که صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خردادماه سال جاری طی ابلاغیه‌ای به دانشگاه‌های سراسر کشور از تغییر پرداخت و بازپرداخت وام دانشجویان دوره روزانه دکتری خبر داد. با توجه به مفاد این ابلاغیه، دانشجویان روزانه دکتری باید برای دریافت وام که قرار بود هر 3 ماه یک بار به حساب آنها واریز شود، باید به شعب بانک توسعه تعاون مراجعه کرده و الزاما یک ضامن را معرفی می‌کردند. پس از این، دانشجویان دکتری در اعتراض به عدم اختصاص وام ویژه دکتری و وام پژوهانه در مقابل وزارت علوم تجمع کرده‌اند. دانشجویان تجمع‌کننده که علت اصلی تجمع آنها اعتراض به سخت‌تر شدن اخذ وام دکتری بود گام را فراتر نهادند و مطالباتی را همچون پرداخت حقوق ماهانه را مطرح کردند.

تجمعات دانشجویی در اعتراض به سخت شدن دریافت وام دکتری

تجمعات دانشجویان مقطع دکتری برای پیگیری مطالبات خود در حالی رخ می‌داد که مسئولان وزارت علوم پرداخت وام به شیوه جدید را کم‌نظیر توصیف کرده و مدعی بودند تسهیلات نسبت به سال‌های گذشته افرایش یافته است. ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره تجمع دانشجویان دکتری گفته بود: «خواسته دانشجویان دکتری که مقابل وزارت علوم تجمع کرده بودند بحث دریافت حقوق ماهانه است و اینکه چهار سال تحصیل آنها به‌عنوان سنوات خدمتی و پرداخت حق بیمه محسوب شود؛ البته این خواسته را دانشجویان از دولت مطالبه کرده‌اند و در حیطه اختیارات صندوق رفاه دانشجویان نیست.»

پس از این اتفاقات دانشجویان دکتری که انگار زخم کهنه آنها سر باز کرده بود، اقدام به تشکیل کمپینی تحت عنوان «کمپین مطالبات دکتری» در محیط تلگرام کردند و به مرور جمعیت آنها بیشتر و بیشتر شد. این کمپین دانشجویی که حالا جمعیت بیش از 4000 عضو را در خود گنجانده است، هدف خود را هماهنگی دانشجویان برای پیگیری مطالبات صنفی و آموزشی قرار داده است.

کمپین 4000 نفری دانشجویان دکتری برای پیگیری مطالبات

* اصلی‌ترین مطالبات دانشجویان دکتری
همانطور که گفته شد موضوع وام دکتری در ابتدا مهمترین خواسته و مطالبه دانشجویان بود اما رفته رفته آنها مطالبات بیشتری را پیگیر شدند. در ادامه تعدادی از مطالبات دانشجویان دکتری مطرح شده است:

- ارائه حقوق ماهانه به دانشجویان
دانشجویان دوره دکتری معتقدند وزارت علوم باید برای رفع حداقلی دغدغه‌های معیشتی دانشجویان، حقوقی را به صورت ماهانه به حساب آنها واریز نماید. دانشجویان دکتری وزارت علوم همچنین اعتقاد دارند، پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری وزارت بهداشت نوعی تبعیض به حساب می‌آید.

- ابقای پژوهانه دوره دکتری
- بهبود دادن شرایط اعطای وام‌های دوره دکتری
- بهبود شرایط اشتغال
- ملزم‌شدن وزارت علوم به جایابی فارغ‌التحصیلان دکتری در تمامی وزارتخانه‌های کشور

- پیوند صنعت و دانشگاه
- تبدیل دانشگاه‌ها به مراکز اصلی پژوهشی
- تشویق و حتی الزام صنایع دولتی و خصوصی به استفاده از فارغ‌التحصیلان دکتری بر‌اساس کارنامه علمی‌پژوهشی
- ایجاد تسهیلات قانونی به‌منظور تشویق و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مقوله پژوهش
- کاهش دوره خدمت استادان به‌منظور جذب نیروی جوان و تحصیلکرده
- چندشغله‌نبودن اعضای هیأت‌علمی‌ و سایر کارکنان

* اقدامات صورت‌گرفته توسط کمپین دانشجویی
کمپین مطالبات دانشجویان دکتری که از خردادماه سال جاری شکل گرفته است، در طول 3 ماه اخیر فعالیت‌ها و دیدارهایی را در راستای پیگیری مطالبات خود انجام داده‌اند که در ادامه به خلاصه‌ای از آنها اشاره شده است:

- دیدار با محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس
- پیگیری موضوع ردیف بودجه مستقل دانشجویان دوره دکتری
- همراهی بیش از 30 دانشگاه کشور برای پیگیری مطالبات دانشجویان دکتری
- دیدار نمایندگان دانشجویان با 120 نماینده مجلس شورای اسلامی

همچنین طبق اخبار منتشر شده در کانال تلگرامی پیگیری مطالبات دانشجویان دکتری، قرار است امروز برخی از دانشجویان دکتری با سیدضیا هاشمی سرپرست وزارت علوم دیدار کرده و در این دیدار علاوه بر تاکید بر موضوعاتی همچون بودجه، اموری نظیر اصلاح آیین نامه سنوات، پرداخت وام به دانشجویان ترم‌های 9 و 10 پیگیری خواهد شد.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار