سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن طفره رفتن از اقدام رژیم صهیونیستی در حمله به بلندی‌های جولان و به شهادت رساندن فرمانده ایرانی و پسر مغنیه، تنها گفت که حزب‌الله نقش مخربی دارد.

به گزارس سرویس بین الملل قزوین خبر،«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه (دیروز) خود حاضر به محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به بلندی‌های «جولان» نشد که به شهادت «محمد علی الله‌ دادی» فرمانده ایرانی و «جهاد مغنیه» پسر «عماد مغنیه» منجر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «وزارت خارجه آمریکا»، یکی از خبرنگاران آمریکایی در این نشست خبری از ساکی پرسید که آیا اظهارنظری درباره حملات اسرائیل در تپه‌های جولان که به شهادت فرمانده ایرانی و پسر عماد مغنیه شد، ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به وی گفت: «من جزئیات بیشتری برای صحبت کردن در اینباره ندارم».

خبرنگار آمریکایی ادامه داد: درست، نتیجه این حمله، خواه هر آنکس که آن را انجام داده باشد، به نظر دولت آمریکا یک عمل خوب بوده یا بد»؟

ساکی در پاسخ به او از دادن جواب درست طفره رفت و فقط گفت: من فکر می‌کنم، نظرمان را درباره طیفی از موضوعاتی که مربوط به این گزارشات می‌شود، می‌دانم. مسئله نقش حزب‌الله را می‌دانم. مداخله مخربانه حزب‌الله از دور بسیار معروف است. به طور قطع جزئیات این رخداد (حمله صهیونسیت‌ها به بلندی جولان) هنوز توسط بسیاری از افراد تأیید نشده است و من قصد ندارم بیش از این در اینباره گمانه‌زنی کنم.

با اینحال خبرنگار مجدداً ادامه داد: مقامات ایرانی آشکارا اعلام کردند که یکی از فرماندهان آنها کشته شده است و مراسم تدفین گسترده‌ای برای او در تهران برگزار کردند و حزب‌الله نیز اعلام کرد که جهاد مغنیه کشته شده است.....»

جن ساکی سخنان او را قطع کرد و ادامه داد: «بله ولی هنوز بقیه آن را تأیید نکرده‌اند».

خبرنگار با اشاره به اینکه ایران شهادت فرمانده ایرانی را تأیید کرد است گفت که اینها همه جزئیاتی است که ارائه شده است، آیا دلیلی برای تردید وجود دارد؟

ساکی پاسخ داد: نه، من چنین چیزی نگفتم. اما هنوز بقیه جزئیات آنچه را که رخ داده است یا اینکه این اقدام اسرائیل بوده است را تأیید نکرده‌اند. این چیزی است که من می‌گویم. من نظر خاصی درباره پیامد یا فراتر از آن ندارم.

با اینحال هرچه خبرنگاران خواستند موضع محکم دولت آمریکا در قبال این حادثه را بفهمند، ساکی از پاسخ طفره رفت و تنها گفت: فکر می‌کنم که من این حقیقت را تأیید کردم که ما برای مدت‌ها است که معتقدیم که حزب‌الله نقش مخربی را ایفا می‌کند. ما مداخله مستقیم آنها را محکوم می‌کنیم. این به طور قاطعانه دیدگاه ما است. فکر نمی‌کنم بخواهم چیز بیشتری به آن اضافه کنم.

با اینحال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عملیات شهادطلبانه یک فلسطینی که روز گذشته 11 صهیونیستی را با چاقو زخمی کرد، محکوم کرد و گفت: من به طور قطع این اقدام را محکوم می‌کنم.

در عین حال، آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل مدعی شد که ارتش اسرائیل حمله به قنیطره را انجام نداده است.

این سخنان در شرایطی مطرح می‌شود که صهیونیست‌ها در دو روز گذشته پس از بیانیه شدید فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پاسخ به صهیونیست‌ها مدعی شده‌اند که در حمله خود از حضور فرمانده سپاه پاسداران و فرماندهان حزب الله لبنان در خودرو هدف قرار گرفته اطلاع نداشته‌اند.

در همین زمینه «یعقوب عمیدرور» ژنرال اسرائیلی نزدیک به کابینه بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که مقامات صهیونیستی هنگام اجرای عملیات قنیطره، اطلاعاتی درباره حضور «محمد علی الله دادی» سردار ایرانی در قنیطره سوریه در دست نداشتند. 

یک منبع امنیتی صهیونست هم روز سه‌شنبه به خبرگزاری «رویترز» گفته بود که این رژیم در حمله به جنوب سوریه، قصد نداشته فرمانده ایرانی را هدف قرار دهد و تصور می‌کرده به گروهی از نیروهای سطح پائین حمله کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار