قطار توهین‌ مسئولان به مردم وارد ایستگاه «درازهی» شد؛

کدخبر: 3787

گذشته از همه این موارد جدید نباید جمله «کاری نکنید بگم بیرونتون کنن... آدم باشید!» سیدمحمد خاتمی را فراموش کرد. جمله‌ای که سال‌ها است طرفدارانش سعی می‌کنند آن را به انحاء مختلف توجیه کنند. اما واقعیت این است که امثال درازهی، کریمی و مطهری ادامه همین خاتمی هستند.

«خان گزیده‌ها» روایتی مستند از شهید آوینی درباره روستاهای شهرستان های فیروز آباد، آباده و جهرم در اوایل انقلاب و زمانی که بنی‌صدر در مصدر امور اجرایی کشور قرار دارد. خسرو و ناصر قشقایی دوتن از خوانین این منطقه، علیه روستاییانی که سال زیر ظلم و ستم آنها به سر می برده‌اند و حالا با شروع انقلاب، هوای آزادی و رهایی از قید خوانین دارند، وارد زد و خورد شده‌اند و بنی صدر نیز ارتش و ژاندارمری را درظاهر برای حمایت ازمردم وارد کارزار کرده است. آنچه درفیلم می‌بینیم این است که ابتدا روستاییان، مصائبی را که درزمان سیطره خان‌ها برآنان گذشته است، بازگو می‌کنند؛ از بهره‌کشی ازآنان گرفته تا تعدی به جان مال و نوامیس آنها.

ماجرای فیلم درنهایت با دستگیری تفنگداران قشقایی ومحاکمه آنان پایان می‌پذیرد، درحالی که دادگاه انقلاب تمام آنان راتبرئه کرده است و مردم علیه حکم دادگاه درخیابان تظاهرات می‌کنند.

اما گویا خان گزیده‌ها نه روایت یک واقعه که روایت یک روند انحرافی در ساختار مدیریت کشور است. روندی که در آن مسئولان کشور آرام آرام خود به خوانینی تبدیل می‌شوند که حمایت قدرت حاکمیتی را دارند و مانند خوانین قشقایی به راحتی از هرگونه برخورد رهایی می‌یابند.

طی دو روز گذشته فیلمی از محمدباسط درازهی، نماینده مردم سراوان در مجلس، در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که در آن وی با الفاظ رکیکی به کارمند اداره گمرک فحاشی می‌کند. در ادامه وقتی مسئولیت این شخص توسط آن کارمند اعلام می‌شود یکی از مراجعین با تندی درازهی را بیرون می‌اندازد.

بیشتر ببینید// فیلم منتشر شده از جلسه غیرعلنی مجلس

خان و خان‌بازی به روایت نماینده لیست امید

درازهی چه می‌گوید؟
مدتی بعدازانتشار این فیلم درازهی طی گفت‌وگویی اعلام کرد: بنده سه‌شنبه هفته گذشته با رئیس گمرک ایران آقای میراشرفی در اداره گمرک مرکزی وقت ملاقات داشتم و قرار بود تا درباره مسائل گمرکی حوزه انتخابیه خود با وی بحث و گفتگویی داشته باشم.

درازهی بابیان اینکه ریاست محترم گمرک به دلیل نبود وقت قرار ملاقات را به امروز موکول کرد و بنده حدود ۴۰ الی ۴۵ دقیقه جلوی در معطل بودم مدعی شد: دو کارمندی که در آنجا حضور داشتند در واکنش به پیگیری بنده با رئیس گمرک ضمن توهین، گفتند که هر چه می‌کشیم از دست امثال شماست!

وی ادامه داد: بحث و چالش حدود سه دقیقه به طول انجامید و افرادی که مبادرت به فیلم‌برداری کرده بودند با تدوین فیلم قسمت‌هایی که بنده را مورد توهین قرار داده بودند را حذف کرده‌اند.

درازهی در پایان تأکید کرد: بنده فردا حتماً این مسئله را در صحن علنی مجلس بیان و استیضاح وزیر اقتصاد را مطرح خواهم کرد.

همزمان نماینده سراوان ویدیویی منتشر کرد و در آن، ادعا کرد که یکی از ارباب رجوع، توهین قومی کرده. او همچنین مدعی شد ‌که ویدیوی مذکور با استفاده از ترفندهای کامپیوتری، تحریف، برش و همگام سازی کلمات تهیه شده است. ‌

نکته قابل تامل اینکه نماینده سراوان حاضر نشد از کلمات ناپسندی که خود به کار برده، حرفی بزند و صرفا موضوعات قومی و ‌فرقه ای را پیش کشید؛ ادعایی که در فیلم دیده نمی شود.‌

البته این اولین باری نیست که درازهی با تحریک حساسیت های قومی و مذهبی تلاش کرده است برای خود آبرو کسب کند. چندی پیش او در نطقی در مجلس تلاش کرده بود تا یک مساله حاشیه ای که توسط یک فوتبالیست ایجاد شده بود را به یک مساله سیاسی و ملی تبدیل کند و میان اهل تشیع و تسنن اختلاف افکنی کند. این نماینده در بخشی از نطق خود مباحثی را مطرح کرد که حواشی زیادی را به دنبال داشت و رگه هایی از تفرقه افکنی میان شیعیان و اهل تسنن را به دنبال داشت.

لیست امید از نماینده‌اش حمایت می‌کند
با وجود رفتار خارج از ادب این نماینده تعدادی از نمایندگان مجلس حاضر نیستند علیه این رفتار ‌موضع گیری کنند.‌

قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند و فیروزکوه در این باره به چنین می‌گوید: «قضاوتی که صرفا از روی فیلم انجام شود دقیق نیست. ابعاد قضیه را من دقیق نمی دانم. اما اگر همین گونه باشد که در ‌حال حاضر مطرح شدهریال باید در آن اداره را گل گرفت و در عین حال، اینکه نماینده سراوان هم بد صحبت کرده، شکی نیست».

همچنین پروانه مافی هم در گفت و گو با «انتخاب»، گفت: «رفتار مراجعه کننده ای که به نماینده توهین می‌کند، و حتی او را بیرون می کند، از این منظر بسیار بسیار ‌زشت و نادرست است. آن هم نماینده ای که بالاخره از مردم رای گرفته و به دنبال کار مردم در آنجا حضور یافته.‌»

بیشتر بخوانید// استیضاح وزیر اقتصاد به دلیل برخورد نماینده سراوان

خان و خان‌بازی به روایت نماینده لیست امید

از سوی دیگر اما سهیلا جلودارزاده، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مردم تهران در مجلس، در موضع‌گیری عجیب در مصاحبه با اعتمادآنلاین پیرامون ویدئوی منتشر شده از رفتار توهین آمیز نماینده سراوان گفته است: «حتی گاهی اوقات در کوچه و خیابان پلیس راهنمایی و رانندگی به نمایندگان اهانت می‌کند اما نمایندگان بزرگواری می‌کنند و برخوردی انجام نمی‌دهند».

جالب اینجاست که مجلس شورای اسلامی دربرابر رفتارهای دور از ادب این نماینده، نه تنها اقدام خاصی انجام نداد بلکه 40 نماینده خواستار استیضاح وزیر اقتصاد به خاطر برخورد حراست گمرک با این نماینده هتاک شدند!

درازهی اولین نیست، آخرین هم نخواهد بود
اگرچه این فیلم بسیار مورد توجه افکار عمومی قرار گرفه است اما واقعیت این است که آن را باید ادامه سریال توهین‌های برخی نمایندگان به عموم دانست.

سال گذشته نیز یکی از نمایندگان مردم کردستان که اتفاقا مانند درازهی از طریق لیست اعتدال و توسعه وارد مجلس شده بود، با یک مأمور پلیس درگیر می‌شود و ضمن فحاشی او را مورد ضرب و شتم قرار داده و بینی او را می‌شکند. مساله ای که قرار بود رسیدگی شود. درآن مقطع سخنگوی هیئت نظارت بر نمایندگان گفته بود: «در رابطه با موضوع درگیری آقای حمدالله کریمی نماینده بیجار با مأمور پلیس راهور، تابحال شکایتی از طرف ناجا علیه ایشان واصل نشده و اگر واصل شود، هم شکایت پلیس را بررسی می‌کنیم و هم توضیحات نماینده را».

اما در مقابل سخنگوی نیروی انتظامی گفته بود: «نیروی انتظامی از نماینده مذکور شکایت کرده و مطمئنیم که قوه قضاییه با توجه به تاثیر منفی فراوانی که این نماینده از خود بر جای گذاشته، در اسرع وقت به این شکایت رسیدگی خواهد کرد». با این حال پس از یکسال هنوز نتیجه‌ی تعدی این نماینده به پلیس منتشر نشده است.

همچنین شهریورماه امسال بود که علی مطهری نماینده مردم تهران و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی که به استان اصفهان سفر کرده بود در مراسمی به مناسبت عید سعید غدیر شرکت کرد. موضوع انتخابی سخنرانی توسط مطهری، انتقاد یکی از افراد حاضر در مراسم را در پی داشت. این فرد معتقد بود که مطهری به عنوان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نباید درباره عید غدیر صحبت کند بلکه باید به مشکلات اقتصادی مردم بپردازد.

این فرد پس از پایان مراسم، انتقادات خود را به علی مطهری مطرح کرد. مطهری نیز با جملاتی تند پاسخ وی را داد. همچنین روحانی همراه  نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به شدت با فرد منتقد برخورد کرد و خطاب به او گفت "شما رو می‌کنم تو گونی" و به همراهان خود گفت از وی عکس بگیرند.

بیشتر بخوانید// چرا نماینده مجلس به خودش اجازه می‌دهد، بد دهنی کند؟

خان و خان‌بازی به روایت نماینده لیست امید

گذشته از همه این موارد جدید نباید جمله «کاری نکنید بگم بیرونتون کنن... آدم باشید!» سیدمحمد خاتمی را فراموش کرد. جمله‌ای که سال‌ها است طرفدارانش سعی می‌کنند آن را به انحاء مختلف توجیه کنند. اما واقعیت این است که امثال درازهی، کریمی و مطهری ادامه همین خاتمی هستند که اتفاقا با «تکرار» وی وارد مجلس شده‌اند و همچون خوانین اول انقلاب با جامعه رفتار می‌کنند.

اینکه نماینده‌ای تلاش می‌کند ورای قانون باشد و برای خود امتیاز ویژه قائل است، فحاشی می‌کند، سپس فیلم را با تقطیع شده بداند و در توجیهات بعدی خود تلاش می‌کند با اختلاف‌افکنی بین شیعه و سنی موضوع را به نفع خود تمام کند، بیانگر تکرار روحیه خان و خان‌بازی دوره پهلوی و اوایل انقلاب است.

پ.ن: وقتی رئیس مجلس خود را پاسخگو نمی‌داند، رئیس‌جمهور انواع توهین‌ها به منتقدان را حلال می‌داند و وزرای دولت اعتدال به راحتی عموم جامعه را مورد تمسخر قرار می‌دهند، نباید انتظاری از امثال درازهی داشت!

* گزارش از سعید درویشی

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار