محمدمهدی ادیبی

کدخبر: 3308

یکی از این سَم‌های مهلکی که سال‌ها است ما ایرانی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، «هیجان» است.

برخی اوقات که از مضر بودن چیزی می‌خواهند صحبت کنند، نهایت ضرر رسانی آن را با "سَم" بودن، نشان می‌دهند. مثلاً همه‌ی ما شنیده‌ایم که شکر و نمک، دو «سَمّ سفید» هستند یا استرس برای آدم‌هایی که مشکل قلبی حاد دارند، مثل سَم، کشنده است.

یکی از این سَم‌های مهلکی که سال‌ها است ما ایرانی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، «هیجان» است.

اخبار هیجان انگیز، تصاویر هیجان انگیز، اتفاقات هیجان انگیز، کار‌های هیجان انگیز و در کل، «زندگی پر از هیجان» ما را احاطه کرده است.

گاهی این هیجان‌ها به خاطر مسائلی مثل پیروزی یا شکست تیم محبوبمان رخ می‌دهد که در ذات خودش، نکته منفی ندارد؛ اما تکرار این هیجان، به روح و جسم انسان ضرر می‌زند. گاهی هم (که اکثر مواقع را شامل می‌شود)، هیجان به خاطر اخبار و اتفاقاتی است که در جامعه یا به طور مستقیم برای ما رخ می‌دهد.

برای ملتی احساسی و هیجانی که ما باشیم؛ هیجان مثل یک «سَم» عمل می‌کند. هر زندگی به طور عادی، میزانی از هیجان را با خود دارد؛ به همین خاطر، پیگیری اخبار منفی و حوادث، دیدن تصاویر یا شنیدن موسیقی‌های هیجان انگیز، درگیری ها، حرف‌ها و مشغولیات هیجان انگیزی که هیچ ضرورتی هم ندارند، برای ما مانند "سَم" عمل می‌کنند.

اگر در این کشور زندگی می‌کنید و می‌خواهید زندگی سالمی داشته باشید و بتوانید روح، جسم و شخصیت پیش رونده‌ای داشته باشید، مدیریت هیجانات زندگی تان را به دست بگیرید و تا می‌توانید از آن بکاهید.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار