کدخبر: 3300

یکی از کار‌هایی که روزانه انجام می‌دهم و صورت عادت پیدا کرده؛ رسیدگی به گل‌های کوچک و بزرگی است که اغلبِ آن‌ها را خودم کاشته‌ام.

سال‌ها است که با گل‌ها مأنوسم و بعضی‌ها می‌گویند که کاشت گل به دستم می‌آید!

رسیدگی به گل‌ها برای من فواید بسیاری داشته که برخی از آن‌ها حتماً به ذهن شما هم رسیده است. از تاثیرات مهمِّ داشتن گل، تقویت ویژگی «مسئولیت پذیری» در من بوده است.

برای داشتن موجودی سرزنده و زیبا و بهره بردن از حس خوبی که به من می‌دهد، بایستی مسئولیت پذیر باشم. نیازهایش را بدانم، به آن رسیدگی کنم، مشکلاتش را برطرف کنم و شرایط رشدش را فراهم کنم.

بعضی گل‌ها به آب بیشتری نیاز دارند، برخی را باید دیر به دیر آب داد و دیگری حتما باید در رطوبت بالا رشد کند و مرا ملزم می‌کند که روزی چند بار با یک افشانه، آب را به صورت پودر در فضای اطرافش بپاشم. آن یکی نور زیاد می‌خواهم و این یکی، کم. یکی دیگر هم فقط چهار ساعت در روز باید نور مستقیم آفتاب ببیند!

من حتی مسافرتم را باید با شرایط گل هایم تطبیق دهم.

اگر بخواهم برای دوستم و یا فرزندم خیرخواهی کنم؛ گلی را به او هدیه می‌دهم تا مسئولیت پذیری را تمرین کند. اعتقاد دارم، کسی که مسئولیت پذیر است، بسیار قابل اعتماد و اتّکا است. مسئولیت پذیری، از نیاز‌های اساسی جامعه ماست که وجودش، انسان‌هایی با شخصیت و قدرتمند به بار می‌آورد. انسان‌هایی با دقت که رفتار و گفتارشان محاسبه شده است و باری به هر جهت عمل نمی‌کنند.

شکل گرفتن جامعه‌ای که متشکل از افراد مسئولیت پذیر باشد، شاید زمان زیادی ببرد، اما خیلی هم اتوپیایی نیست. لازمه‌ی چنین جامعه‌ای، تمرین و یادآوری است و این کار شاید با هدیه دادن یک گل شروع شود.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار