دکتر محمد جعفر غفرانی:

کدخبر: 3806

مسأله ی فرزندآوری و فواید آن را از ابعاد متفاوتی می توان مورد بررسی قرار داد اما با توجه به اینکه مدتیست نگاه جوانان نسل امروز به امر ازدواج و فرزندآوری تغییر کرده، این سؤال برایمان پیش آمد که آیا اصولا فرزندآوری و تعداد فرزند بیشتر زندگی بهتر و شادتری را برای زوجین فراهم می کند یا بالعکس؟

خبرنگار بهداشت نیوز برای دریافت پاسخ این سؤال کلیدی، گفتگویی اختصاصی با  دکتر محمدجعفر غفرانی، مدرس حوزه و دانشگاه و پژوهشگر قرآنی ترتیب داده و ایشان صحبت های خود را با ذکر این مقدمه آغاز کرد: خداوند در آیه سه سوره طلاق می فرماید خداوند در هر  مخلوقی، قابلیت و توانایی های خاصی را به طور بالقوه قرار داده و تنها آزمون و تکلیف  انسان این است که توانایی و انرژی های بالقوه را عاقلانه ابراز کند.

ازدواج اسلامی و شکوفا شدن استعدادها

وی افزود: بدین وسیله هر ابرازی چه در خانواده و چه در هر محیط اجتماعی نیازمند یک بهانه و عامل بیرونی است و همچنین هر ابرازی هم برای خود شخص هم برای بینندگان لذت بخش است. فراموش نشود شادی و نشاط پایدار و طبیعی در این است که خودمان چیزی را ابراز کنیم و صرف بیننده بودن، شادی پایداری را ایجاد نمی کند.

این مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: بخش زیادی از توانایی و قابلیت های های بالقوه هر دختر و پسری فقط با ازدواج اسلامی شکوفا می شود. یعنی بدون ازدواج اسلامی، هیچ توانایی ای در انسان شکوفا نمی شود و در روابط نامشروع انسان رشد اخلاقی پیدا نمی کند. از طرفی اگر زوجینی چندین فرزند یتیم را هم سرپرستی کنند و حتی مسئول مهد کودک و پرورشگاه شوند، بدون فرزندآوری توانایی های پدرانه و مادرانه آن ها بروز و ظهور نمی یابد.

نشاط پایدار خانواده های پر فرزند

دکتر غفرانی اضافه کرد: فرزندآوری و تولد فرزند عامل بروز و ظهور ابتکارات و خلاقیت های پد رو مادر است و بیشترین نشاط پایدار را برای آن ها دربردارد. همچنین هر چه تعداد بچه ها بیشتر باشد، فرصت و انگیزه بیشتری برای بازی و رشد حرکتی، ذهنی، شناختی و هنری خواهند داشت و مراحل اولیه رشد عاطفی و اجتماعی و بلوغ را بهتر و سریع تر طی می کنند، لذا از نشاط، ادب و عقلانیت بیشتری هم برخوردار می شوند.

 

وی در رابطه با خانواده های تک فرزند هم به بهداشت نیوز گفت: در خانوادهای تک فرزند، بچه ها پر توقع، گاها خجالتی و گاها پر رو و گست