امیر محمد بهامیر

کدخبر: 652

وقتی برای اولین بار معرفی این انیمه رو دیدم به خودم گفتم که حتما دوباره شاهد یک انیمه شاهکار دیگر خواهم بود !

 به گزارش سرویس هنری قزوین خبر ؛

 من به چند دلیل جذب این انیمه شدم :

اول داستان و نوع پرداختن بهش ، دوم شخصیت های خاکستری این انیمه منظورم آدم های است که نه سفید هستن و نه سیاه ، سوم سلیقه خاص من که دنبال انیمه های خاص می گردم مثل دفترچه مرگ ، کد گیاس و این انیمه و دلیل آخر پایان تراژدیکی که همه این انیمه ها دارند .

به نظر شما هویت چیه ؟ شاید خیلی سوال بی معنی باشه برای کسانی مثل ما که هویت خود را از آغاز زندگیمان داشته ایم مثل نام ونام خانوادگی ، کد ملی ، پدر و مادر ، خانواده ، خانه ، دوستان و … حالا یه لحظه فکر کنید که هویت نداشتید ، یعنی هیچ کدام از مثال های بالا رو نداشته باشید مثل این می مونه که در این دنیای پهناور اصلا وجود ندارید حالا چه کار می کنید ؟ خوب معلومه برای پیدا کردن هویت خود و ثابت کردن به این دنیا که شما هم وجود دارید دست به هر کاری می زنید ، به همین سادگی .

داستان درباره 2 نوجوان به نام های 9 و 12 هست که بنا بر دلایلی شروع به بمب گذاری در شهر توکیو می کنند ( به قول خودشون " ماشه رو روی دنیا بکش " ) و قبل از منفجر کردن بمب ها ویدئو کلیپی از خود به جای می گذارند با نام فنیکس و راه حل پیدا کردن و خنثی کردن بمب ها را در غالب معمایی در این کیلیپ ها مطرح می کنند. این جاست که پلیس ژاپن برای پیدا کردن این 2 نفر وارد این بازی می شود و با به کار گیری یک گاراگاه خبره به نام شیبازاکی سعی در حل این معما ها و دستگیر کردن فنیکس دارد . که با ورود دختری به نام 5 این بازی بدون خون ریزی تبدیل به یک جنگ تمام عیار بین این سه گروه می شود .

9 ، 12 و 5 هیچ گذشته ای ندارند آنها محصول یک پروژه سری کشور ژاپن هستند که در به دنبال تربیت ابر سرباز های بودند برای یک سری اهداف خاص . تمامی این افراد از سن خردسالی و از بین یتیم خانه های سراسر ژاپن غربال شده بودند و در این پروژه به کار گرفته شدند که از بین این 23 کودک انتخاب شده فقط 3 نفر جان سالم به در بردند 9 ، 12 و 5 .

این 3 کودک در اقدامی سعی به فرار از مرکز نگهداری خود کردند که 9 و 12 موفق به فرار و 5 در این فرار موفق نبود . 9 و 12 به تنهایی بزرگ شده و در تمام این مدت و در پشت تمام حرکت های خود به دنبال یک هدف بودند پیدا کردن افراد پشت پرده این پروژه و در انتها ثابت کردن به دنیا که ما وجود داریم . اما دست های پشت پرده ای هم وجود دارند که نمی خواهند دنیا متوجه حضور این 2 نوجوان شود و برای این کار دست به هر کاری می زنند حتی بازی با جان انسان های بی گناه .

این نوع داستان پردازی رو ما پیشتر در کارهای سینمایی جهان شاهد بودیم ، گروهی تروریست که با بمب گذاری و یا دیگر حرکت های ناهنجار خود با به وجود آوردن یک موقعیت خطرناک سعی در دستیابی به اهداف مشخص شده خود دارند و با ورود پلیس به ماجرا این جریان تبدیل  به یک جنگ و یا به تعبیری تبدیل به یک بازی بین جریان سیاه و سفید فیلم می شود ، جریانی که معمولا در ابتدا با قدرت نمایی جریان سیاه فیلم شروع و در پایان داستان با موفقیت جریان سفید و نابودی تمامی عناصر سیاه فیلم به پایان می رسد . اما ما در این انیمه برعکس دیگر ژانرهای از این دست ، شاهد 2 جریان کاملا مجزا که طرفی خوب و طرف دیگر بد نیستیم . فنیکس در واقع عین یک گروه دست پرورده می ماند که به وسیله طرف ظاهرا خوب داستان که همان مقامات بلند پایه کشور هستند به وجود آمده اند گروهی که در واقع برای کمک به کشور به وجود آمده اند ولی همین گروه نه تنها به کشور کمکی نمی کنند بلکه سلاح خود را به سمت به وجود آورندگان خود می گیرند و می خواهند جوابی برای سوالات خود دریافت کنند . معمولا یک گروه تروریستی را با حرکاتی که ضد هنجارهای اجتماعی هستند می شناسیم  که گرفتن جان انسان ها هم بخشی از این حرکات می باشند اما گروه فنیکس در هیچ کدام از بمب گذاری های خود جان کسی را نمی گیرند بلکه حتی قبل از منفجر کردن بمب های خود مردم را از آن ناحیه دور می کنند ، این حرکت شاید شبیه یک حرکت تروریستی باشد اما در ورای خود بیشتر شبیه یک حرکت اعتراضی می باشد که به وسیله آن صدای خود را به گوش مردم دنیا برسانند و توجه آن ها را به سمت خود جلب کنند . اما طرفِ به ظاهر خوب ماجرا برای ساکت کردن گروه فنیکس در پشت نقاب مبارزه با تروریست ، در واقع می خواهد سرپوشی بر کارهای خود بگذارد و این کار فقط با بد جلوه دادن گروه فنیکس در اذهان مردم به عنوان یک گروه تروریستی خشن امکان پذیر است .

9 – " چشمانی به سردی یخ " شخصیت 9 فردی سرد و بی روح و فاقد احساسات نشان داده شده که فقط به دنبال هدف خود می باشد و در این کار از هیچ کاری دریغ نمی کنه حتی منفجر کردن یک بمب هسته ای ! 9 در بین تمامی کودکان شرکت کننده در پروژه از بالاترین هوش برخوردار بوده و همین هوش و ذکاوت باعث شده تا به خاطر افشا کردن ابعاد این پروژه و کودکانی که قربانی شده اند شروع به مبارزه بکنه ، مبارزه ای بدون تلفات ! او کسی است که می خواهد صدای خود را به گوش جهان برساند و تنها راه برای این کار را مبارزه با دنیایی که در آن زندگی می کند می داند در واقع یک نوع انتقام گیری از کسانی که مسبب مرگ دوستان و زندگی مخفیانه او هستند .

12 – " لبخندی به گرمی خورشید " شخصیت 12 نسبت به 9 فردی احساسی تر و شوخ طبع است شخصیتی وفادار و دنباله روی 9 ، کسی که در تمام عمر خود در کنار 9 بوده و در تحقق اهداف 9 دست به هر کاری می زند اهدافی که به نوعی خواسته خود 12 نیز می باشد . 12 نسبت به 9 علاقه کمتری به انتقام گیری دارد و با ورود لیسا به داستان او کم کم به لیسا علاقه پیدا می کند و با آمدن عشق در زندگی او ، 12 در اصل مبارزه خود دچار شک و تردید می شود و بین لیسا و 9 او لیسا را انتخاب می کند ، هر چند که دوستی که بین 9 و 12 جریان دارد فاصله ایجاد شده بین طرز تفکر آن ها را دوباره پر می کند تا جایی که 12 حتی برای نجات جان 9 از جان خود مایه می گذارد .

لیسا – یک دختر مدرسه ای ساده می باشد که اتفاقا در مدرسه ای که 9 و 12 در آن جا اولین اقدامات جنگ خود رو آغاز می کنند درس می خواند . لیسا از مشکلات خانوادگی که با مادرش دارد رنج می برد و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار می باشد همین اعتماد به نفس پایین است که او را تبدیل به فردی منزوی و تنها کرده است ، فردی که فکر می کند تنها بار اضافه ای بر دوش افراد نزدیک خود است . لیسا بعد از فرار از خانه به طور اتفاقی در محل اولین بمب گذاری 9 و 12 حضور پیدا می کند و 12 وی را نجات می دهد و از 9 درخواست می کند که او را وارد گروه خودشان کند که در ابتدا با مخالفت 9 و بعد ها 9 نیز با حضور لیسا در گروه موافقت می کند . هر چند که حضور او در گروه فنیکس وی را تبدیل به هدفی می کند تا دشمنان فنیکس از طریق وی به 9 و 12 ضربه وارد کنند .

شیبازاکی – کاراگاه پلیسی است که در جریان یک پرونده خودکشی درجه خود را از دست می دهد ، پرونده ای از نظر وی یک پرونده قتل بوده است که مقامات بالا بر روی آن سرپوش گذاشته اند . شیبازاکی نشان دهنده یک پلیس خوب می باشد که درگیر فساد درون پلیس نشده و به همین خاطر تا مرز اخراج شدن پیش رفته است ، شیبازاکی اولین کسی بود که با حل معمای فنیکس پا به این بازی گذاشت. شیبازاکی یک فرد عدالت خواه است کسی که می خواهد پشت پرده هر داستانی را کشف کند و تنها کسی که متوجه هدف گروه فنیکس می شود و با تحقیقات خود رازهای پشت پرده آزمایشات دولت را افشا می کند و برخلاف دولت مردان که خواهان نابودی 9 و 12 هستند او سعی می کند با زنده دستگیر کردن آن ها هویت 9 و 12 را بهشان برگرداند .

5 – او نفر سومی است که در جریان آزمایشات زنده می ماند و بعد از جریان فرار ناموفق خود و تعطیلی این آزمایشات به کشور آمریکا برده می شود و در سازمان سیا مشغول به کار می شود . در جریان دزدی که 9 و 12 از یکی از نیروگاه های اتمی ژاپن انجام می دهند وی به کشور ژاپن فرستاده می شود تا تحقیقاتی درباره این دزدی انجام بدهد اما در پشت پرده این تحقیق می خواهد یک بازی مرگ بار را با 9 و 12 انجام دهد . 5 نمونه بارز دخالت های خارجی در کشور است کسی که هر کاری انجام می دهد بدون این که کسی از مقامات ژاپن بتواند اعتراضی انجام دهد نمونه استعمار طلبی آمریکایی ها ، دزدی استعداد یکی از مواردی است که در انیمه توسط آمریکایی ها نشان داده می شود و همین طور دخالت های نظامی در کشور ژاپن . همان طور که همه می دانیم ژاپن یکی از کشورهای شکست خورده جنگ جهانی اول است که حالا تحت سلطه آمریکا می باشد کشوری که هیچ قدرت نظامی ندارد و مردم کشور ژاپن هیچ اراده ای از خود ندارند و تحت سلطه آمریکایی ها به زندگی خود ادامه می دهند حضور 5 و ماموران آمریکایی در این انیمه و جنایاتی که در حق مردم ژاپن انجام می دهند مثل حادثه فرودگاه که برای گرفتن 9 و 12 حاضر به کشتن صد ها نفر می شوند یک نوع اعتراض به این نوع رفتار آمریکایی ها است .

این انیمه جزو انیمه های خاصی بود که من آن ها را می پسندم از نوع داستان پردازی تا نوع پرداختن به شخصیت ها و زوایای پنهانی که این انیمه برای ما بازگو می کند . اگر شما هم سلیقه خاص دارید مطمئن هستم که از این انیمه خوشتون می یاد و می تونید از دیدن آن لذت ببرید .

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار