کدخبر: 2676

در حالی‌که این روزها اخبار حاشیه ای جشنواره فجر از قبیل کاهش هزینه های برگزاری، خروج از برج میلاد و محدودیت تعداد فیلم های حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران مطرح است، خبرنگار خبرنامه دانشجویان ایران به روند آماده سازی فیلم های احتمالی حاضر در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر پرداخته است.

سینمای ایران در این روزها در پیک کاری خود به سر می برد و فیلم های بسیاری از کارگردانان سرشناس سینمای ایران در این روزها در حال آماده سازی است.

در این میان برخی از کارگردانان کار های خود را آماده ساختند و از استرس فشار روانی خود در روزهای نزدیک جشنواره و رسیدن یا نرسیدن فیلمشان خود را آسوده کرده اند. در این بخش فیلم های آماده نمایش را مورد بررسی قرار می دهیم.

«سرو زیر آب»؛ محمدعلی باشه آهنگر
پس از چند سال غیبت محمد علی باشه آهنگر با ششمین فیلم خود با عنوان «سرو زیر آب» در جشنواره فجر امسال حضور دارد. آهنگر پیش از این با فیلم های ملکه و فرزندخاک در جشنواره فجر خوش درخشیده است.

در خلاصه داستان «سرو زیر آب» که فیلمنامه آن توسط محمد علی باشه آهنگر و حامد باشه آهنگر نوشته شده، آمده است: راز جهانبخش کرامت فاش می‌شود؟این راز خواب چیستا، ماهرو، گودرز، بهرام، جهانگیر و سرگرد پوشیاس را آشفته خواهد کرد. جهانبخش برای اثبات بی گناهیش و بازگشت آرامش سفربلندی را آغاز می کند؛ سفری که پایانش زندگی بسیاری از آنها را تغییر می دهد...

دراین فیلم بابک حمیدیان، مسعود رایگان، رضا بهبودی، مینا ساداتی، همایون ارشادی، مهتاب نصیر پور، هومن برق نورد، ستاره اسکندری، شهرام حقیقت دوست، فرخ نعمتی، هادی قمیشی، سیاوش چراغی پور، حسن نجاریان، حسین فلاح و امیر دلفانی نقش آفرینی می‌کنند.

«سرو زیر آب» در تهران، میبد، روستای مزرعه کلانتر یزد، روستای سپید دشت  لرستان و دزفول فیلمبرداری شده است. مراحل فنی فیلم طی شده و آماده نمایش است.

این فیلم با مشارکت بنیاد سینمایی  فارابی، سازمان سینمایی سوره (حوزه هنری) و موسسه تصویر شهر (شهرداری تهران) در ژانر دفاع مقدس تولید شده است.

دارکوب؛ بهروز شعیبی
«دارکوب» سومین فیلم سینمایی بهروز شعیبی در مقام کارگردان است که فیلمبرداری آن اواخر فروردین در تهران به پایان رسیده بود. «دارکوب» توسط موسسه سینمایی سیمای مهر به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی تولید می‌شود. او در جشنواره فجر 35، توانست جایزه‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه ملی و فیلم محبوب تماشاگران را با «ماجرای نیمروز» به دست آورد.

مهناز افشار، سارا بهرامی، جمشید هاشم‌پور، هادی حجازی‌فر، طوفان مهردادیان، نگار عابدی، شادی کرم‌رودی، ثریا حلی، آتیه جاوید، علیرضا کی‌منش، ندا عقیقی و امین حیایی در لوکیشن‌های مختلف جلوی دوربین علیرضا برازنده رفتند.

فیلمنامه «دارکوب» توسط حسین تراب‌نژاد و آزیتا ایرایی بر اساس طرحی از بهروز شعیبی به نگارش درآمده است. این فیلم داستانِ اجتماعی روابط انسانی افراد جامعه را در رو در رویی با معضلات اجتماعی و اعتیاد، با نگاهی متفاوت روایت می‌کند.

هزار پا؛ ابوالحسن داوودی
ابوالحسن داوودی که از اوایل امسال تولید فیلم جدید خود با «نام هزارپا»را آغاز کرده بود، پس از 75 جلسه فیلمبرداری آن را به پایان رساند. در این فیلم کمدی رضا عطاران، جواد عزتی، مهران احمدی، سارا بهرامی، شهره سلطانی، امیر مهدی ژوله و... به ایفای نقش می‌پردازند.

فیلمبرداری «هزار پا» از اواخر خرداد ماه در تهران آغاز شده بود و داوودی پیش تر گفته بود که داستان فیلم جدیدش در دهه شصت رخ می‌دهد و به اتفاقات آن زمان به شیوه طنز نگاه می‌کند.

داستان «هزارپا» بیشتر مربوط به مسایل دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ است و به واقعیت های آن زمان که حالا دیگر کم و بیش برخی از آنها تبدیل به یک شوخی شده و قابل پرداخت است، می پردازیم.

همزمان با فیلمبردارى، تدوین این فیلم توسط بهرام دهقانى آغاز شده بود و همچنان ادامه دارد. سایر مراحل فنى فیلم نیز به زودى اآغاز مى شود و عوامل «هزار پا» براى نمایش این فیلم در جشنواره فجر یا اکران عمومى آن در نیمه دوم سال، تصمیم گیرى خواهند کرد. البته پیش‌تر در گزارشی که بنیاد سینمایی فارابی منتشر کرده بود از ابوالحسن داوودی به عنوان کارگردانی یاد کرده بود که فیلم جدید خود را در جشنواره فیلم فجر امسال به نمایش درخواهد آورد.

داوودی که «هزار پا» را بعد از فیلم موفق «رخ دیوانه» جلوی دوربین برده، در آن از بازیگران شناخته شده‌ای استفاده کرده است. لاله اسکندرى ، سعید امیرسلیمانى، امید روحانى، سپند امیرسلیمانى، سینا رازانى، حسین  سلیمانى، محمد نادرى، على عامل هاشمى، علی صالحى، نعیمه نظام دوست، بهرام ابراهیمى، ارشا اقدسى، شهین  تسلیمى و اشکان منصورى دیگر بازیگران این فیلم هستند.

بمب؛ پیمان معادی
دومین فیلم سینمایی معادی نیمه اردیبهشت ماه در شرق تهران کلید خورد و اواسط تیر ماه با سکانس های موشک باران فیلم برداری آن به پایان رسید.

بهرام دهقانی، تدوینگر این فیلم هم به طور هم زمان "بمب" را تدوین کرده است تا معادی بتواند بعد از "برف روی کاج ها"، تازه ترین ساخته خود را برای جشنواره فیلم فجر امسال آماده کند.

داستان این فیلم با حال و هوای موشک باران تهران در سال ١٣٦٦ روایت می شود و فیلمنامه آن هم چون اثر قبلی این کارگردان توسط خود معادی نوشته شده است.

فیلمنامه فیلم سینمایی بمب جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره سه سال پیش آسیاپاسفیک دریافت کرده است.

معادی در این فیلم علاوه بر کارگردانی، به عنوان بازیگر این فیلم هم جلوی دوربین محمود کلاری که مدیریت فیلمبرداری این فیلم را برعهده داشته، رفته است.

در این فیلم، پیمان معادی، لیلا حاتمی، حبیب رضایی، سیامک انصاری، سیامک صفری، بهادر مالکی پور، رامین پورایمان، معصومه قاسمی پور، صبا گرگین پور و شهروز آقایی پور ایفای نقش کردند.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار