به بهانه ی اعتکاف:

کدخبر: 699

حیاط پر از چادرهای گلدار است که در وزش باد این سو و آن سو می رود و حوضچه ای درست وسط آن که شاهد رفت و آمد های ممتد برای تازه کردن وضو است....

به گزارش سرویس مذهبی قزوین خبر

پس از هماهنگی های لازم وارد مسجد می شوم مسجدی که قدمتش به سال192 هجری قمری برمی گردد، و خدا میداند چند معتکف و روزه دار را دیده، چند اذان در گلدسته اش پخش شده.آجر به آجر مسجد جامع مملو از معنویتی است که در خود آکنده کرده.

اولین چیزی که توجه هم را جلب می کند سایه ی دیوارهای مشبکی است که راهروی خارجی مسجد را احاطه کرده و چند خانمی که با چادر گلدار از پس آن می گذرند و یادم می آید که این مکان سه روز متعلق به خانم هاست.

.7

روزهای 13 تا 15 هر ماه قمری را ایام البیض می خوانند که به همت در عبادت و روزه داری توصیه شده.ایامی که شب هایش مهتابی تر از هر زمان دیگری است.

در این میان ایام البیض رجب که به اعتکاف و گوشه نشینی در مسجد شهرت دارد بیش تر از ماه های دیگر مورد اقبال قرار گرفته است، ایامی که با ولادت امام علی (ع) آغاز می شود و با وفات دخت گرامیشان، حضرت زینب (س) خاتمه می یابد.

مسجد در این روزها با شور و حال بندگی معتکفین اش معنوی تر از هر زمان دیگری ست؛ نزدیک عصر است، معتکفین کم کم از خواب ظهر گاهی بیدار می شوند، صدای مسئول فرهنگی که همه را به طاقی مراسمات برای گوش سپردن به مداحی عبدالله باقری فرامی خواند تمام فضای مسجد را پر کرده است.

خانم های بسیاری از فرصت عصرگاهی و فرار خورشید استفاده کرده  و زیراندازها را به حیاط آورده اند، بعضی گوشه ای تکیه زده اند و حرف های عاشقانه ی در خلوت با معبود می زنند، بعضی دیگر هم در جمع دوستان تازه آشنا شده شان قرآن و مفاتیح می خوانند.

حیاط پر از چادرهای گلدار است که در وزش باد این سو و آن سو می رود و حوضچه ای که درست وسط آن شاهد رفت و آمد های ممتد برای تازه کردن وضو است.

3.

در این میان چشمم به خانم میانسالی می افتد که غرق در قرآنش زیر درخت، خلوت کرده است، سکوتش را با سوالم می شکنم.

_ ببخشید می تونم چند لحظه وقتتون رو بگیرم؟

با روی گشاده استقبال می کند.

خانم امینی زن خانه دار و میانسالی ست که برای نخستین بار توفیق حضور در اعتکاف را پیدا کرده.

او می گوید: بچه داری دلیلی بود که سالیان زیادی من را از حضور در اعتکاف محروم کرده بود اما امسال با بزرگ شدن فرزندان دانشجویم توفیق حضور یافتم.

خانم امینی از نذر اعتکافش می گوید از اینکه فضای معنوی مسجد فرای تصوراتش است: امروز در دومین روز از اعتکاف حسرت این را می خورم که کاش روزهای این گوشه نشینی طولانی تر بود و فرصت بیشتری برای بندگی در مسجد دست می داد.

امیدورام تمام کسانی که تجربه درک این فضای روحانی را نداشته اند به انگیزه قلبی شرکت در این  مراسم دست یایند چراکه اعتکاف تمرین بندگی و کنده شدن از تمایلات نفسانی است.

2.

از خانم امینی جدا می شوم؛ هنگام عکاسی از خانمی که تمام قد مشغول عبادت است دختر خانم جوانی را می بینم که به سمتم می آید و می پرسد: شما خبرنگارید؟

من هم از او می پرسم: مصاحبه می کنید؟

بالاخره راضی می شود که از حس و حالش بگوید.

خانم زرآبادی، فارغ التحصیل رشته کامپیوتر است؛ از تاثیرات اعتکاف می گوید اینکه این سه روز مهلتی ست برای فارغ شدن از دنیا و تعلقاتش و نشان می دهد زندگی چیزی ورای وابستگی های مادی ست.

ایام اعتکاف فرصتی ست برای شناخت انسان های دیگر و شناخت خواسته هایشان، متوجه می شویم که آرزوهای آدم ها در عین تفاوت های ظاهری شبیه به هم است، همه به دنبال آرامش و خوشبختی هستند و خواسته های دنیوی شان هم گاها تعارضی با سعادت آن ها ندارد.

اعتکاف تمرینی ست برای مهربان تر و صبورتر شدن، همگی در این فضا تلاش می کنند تا با جلب محبت و رضایت اطرافیان به رضایت پروردگار دست یابند.

1.

زرآبادی با اشاره به اینکه امیدوارم در این سه روز به شعور معنوی مناسبی برسم، می گوید: مهم تر از هر چیزی حفظ این موقعیت معنوی در محیط های مادی خارج از مسجد است.

از خانم زرآبادی که خداحافظی می کنم، به دنبال مسئول فرهنگی اعتکاف سری به حجره های مختلف می زنم، سراغش را که می گیرم نشانی طاقی مراسمات در ضلع جنوبی مسجد را می دهند.

مونا مرادی که خود را خادم معتکفین معرفی می کند از چهارمین سال خادمی اش می گوید: برنامه های فرهنگی در جلسات پیش از اعتکاف بسته شده که بخش هایی چون انتخاب سخنران و مداح بر عهده دفتر امام جمعه و ستاد اعتکاف قرار گرفته است.

باقی خدمات فرهنگی از جمله ایجاد کمپین محمد (ص)، کتابخانه مسجد، غرفه شهدای مدافع حرم به همراه برنامه ریزی برای سایر بخش های فرهنگی برعهده تیم فرهنگی اعتکاف است که از دو هفته پیش تیم اجرایی وارد کار شده اند.

افرادی که معتکف می شوند با دل های آماده قدم به مسجد می گذارند ولی انجام برنامه های فرهنگی هم چون جرقه ای دل های آماده را شعله ور می کند.

.8

مرادی در آخر می گوید که معتکفین برای بیان نظرات خود جهت هرچه بهتر برگزاری این مراسم معنوی می توانند به دفتر امام جمعه و یا سایت اعتکاف قزوین مراجعه کنند.

موقع خروج از مسجد چشمم به حلقه ای از دختران جوان می افتد که درست روبروی در خروجی مسجد روی زمین نشسته اند، شور و هیجانشان در ساعات پایانی روزه توجه برانگیز است.

.6

کنارشان می روم و خیلی راحت من را در جمع صمیمی شان می پذیرند؛ تعدادی دختر 16 تا 21 ساله دور هم جمع شده اند و از دوستی نوپایشان در این دو روز می گویند؛ بعضی  تجربه اولشان است و بعضی دیگر برای دومین بار لذت اعتکاف را می چشند.

دختر دانشجویی در این میان از علت حضورش می گوید: من به شدت به چند روز تنهایی و خلوت با خدا احتیاج داشتم.

یکی دیگر می گوید: سال پیش آنقدر تجربه شیرینی بود که امسال از دو ماه پیش در تکاپوی آمدن به اعتکاف بودم.

بعضی هم که سال اولی هستند تعاریف اطرافیان ازفضای معنوی اعتکاف را دلیل حضورشان می دانند.

همگی با رضایت از فضای فرهنگی ایجاد شده می گویند اینکه برنامه های معنوی تدارک دیده شده کمک بسیاری به حس و حال روحانی انسان می کند که البته یکی از دختران با ارائه پیشنهادی می گوید: خیلی خوب می شود که اعتکاف اولی ها را در فضای مشخصی جمع کرده و توضیحات بیشتر از مراسمات و اعمال به آن ها بدهند.

از جمع پرانرژی شان با التماس دعا خداحافظی می کنم در حالیکه روح معنوی حاکم بر دختران جوان را کاملا حس می کنم.

وارد دالان انتهایی می شوم و در حالیکه از مسجد خارج می شوم مدام جمله ای در ذهنم رژه می رود ...

"باید طلبیده شد"

 

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار