حسین مقدم کیا، دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت :

کدخبر: 1316

دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت قرآن کریم گفت: هدف اصلی از اجرای این طرح را کشف و پرورش استعدادهای نوجوانان عنوان و ظرفیت هر استان برای شرکت را ۱۰۰۰ نفر بیان کرد

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر ، حسین مقدم کیا در یک مصاحبه ی اختصاصی با خبرنگار قزوین خبر اظهار داشت: طرح ملی قرآن کریم از سال ۱۳۹۰ در دستور کار معاونت قرآن و عترت با ثبت نام ۱۳ استان در دو دوره مقدماتی و تکمیلی آغاز شد.

دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت قرآن کریم هدف اصلی از اجرای این طرح را کشف و پرورش استعدادهای نوجوانان عنوان کرد و افزود: در این طرح قرائت‌ های استاد مصطفی اسماعیل، استاد منشاوی، استادعبدالباسط و استاد شحات انور در اختیار داوطلبان قرار گرفته و در مجموع تلاوت‌های نوجوانان جمع آوری و داوری خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه این طرح نوجوانان پسر 8 تا 14 سال را شامل می شود گفت: طرح ملی تلاوت قرآن کریم در دو مقطع مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود و مدت زمان هر دوره 16 ماه می باشد و چنانچه در مرحله مقدماتی برای داوطلبان توفیی حاصل نشود می توانند در طرح ابرار و ملکوت ثبتام نمایند.

دبیر ستاد اجرایی طذح ملی تلاوت گفت: بررسی های به عمل آمده نشان داد که سیاست های راهبردی طرح ملی تلاوت قرآن کریم در استان ها به خوبی به اجرا گذاشته شده است.

مقدم کیا آموزش و اجرای تلاوت‌های اثرگذار و معناگرا را از دیگر اهداف این طرح برشمرد و با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری گفت: هرکس که تصور کند تنها با رواج تلاوت قرآن امکان آشنایی مردم با مضامین آن و عمل به قرآن کریم ممکن می‌شود اشتباه کرده است.

 

وی هدف نهایی از اجرای طرح ملی تلاوت قرآن کریم را تربیت قاریان بین‌المللی در سطوح عالی دانست و گفت: این طرح در سه سال گذشته  در ۸ استان انجام و بالغ بر ۴۰۰ نخبه و استعداد قرآنی در این استان‌ها شناسایی شد و اکنون چهارمین دوره ثبتنام این طرح در ۱۶ استان آغاز شد.

 

مقدم کیا افزود:ثبت نام این طرح هم اکنون در استان‌های اراک، تبریز، مازندران، سیستان و بلوچستان، قزوین، اصفهان، کاشان، خراسان رضوی، کرمانشاه، همدان، خوزستان، هرمزگان، قشم و کیش، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، اردبیل، فارس، گیلان جاری است.

 

دبیر ستاد طرح ملی تلاوت قرآن کریم کشور از تربیت قاریان ممتاز و پیشرفته، نظارت مستمر بر برگزاری جلسات تخصصی قرآن، برپایی محافل و کرسی های تلاوت قرآن، برگزاری مسابقات قرآن کریم با طراحی خاص و شیوه های نوین و گزینش استعدادهای برتر را از جمله سیاست های راهبردی ستاد طرح ملی تلاوت قرآن کریم برشمرد.

 

مقدم کیا در ادامه همکاری ادارات استان با موسسات مجری طرح را خواستار و بر ادامه این روند در شورای توسعه فعالیت قرآنی استان تاکید کرد و افزود: در حال حاضر به دنبال ایجاد شرایطی برای نزدیک کردن طرح ملی تلاوت به  آزمون شورای عالی قرآن هستیم و در این راستا اخذ مجوز لازم برای صدور مدرک پایان دوره‌های ۳ و ۶ ساله به شرکت کنندگان جهت بهره‌مندی این افراد از امتیازات موجود در دستور کار قرار دارد.

 

دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت قرآن کریم نبود سند و چشم اندازی روشن را از مهمترین مشکلات طرح‌های قرآنی دانست و افزود: آیین نامه ۶ ساله طرح ملی تلاوت قرآن نگارش شده و افراد بومی در استان‌ها ادامه کار را دنبال و گسترش دهند.

 

وی ظرفیت هر استان برای شرکت در طرح ملی تلاوت را ۱۰۰۰ نفر بیان کرد و گفت: طرح ملی تلاوت قرآن کریم یک فکر و اندیشه است و به شخص خاصی وابسته نبوده و بنا داریم در این طرح مبلغین عالی کشوری و در نهایت قاریان ممتاز بین‌المللی را تربیت کنیم.

مقدم کیا استان قزوین را یکی از استان های پر خیر و برکت در طرح ملی تلاوت دانست و بیان کرد: وجود سه تا مولفه ی در کنار یکدیگر از جمله موسسه مدینه الرسول مدیر دلسوز مجموعه ،آقای بهاری ؛ و همچنین وجود استعدادهایی که از قبل در مجموعه وجود داشته سبب شده تا اجرای این طرح مطلوب و خوب برآورد شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار