یک فعال فرهنگی گفت:

کدخبر: 1101

عید به معنای «بازگشت» است و شاید فطر به معنی فطرت آدمی باشد ، فطرتی که پاک هست و ناخالطی و رجس در درون آن نیست.

به گزارش سرویس مذهبی قزوین خبر؛ حدیثه پیله‌چی، فعال فرهنگی، با اشاره به اینکه  کلمه «عید» که از «عُود» گرفته شده به معنای «بازگشت» است؛ گفت : این واژه در کنار واژه ی دیگری قرار گرفته است که حلاوت و شیرینی آن را چندین برابر میکند . به نظر بنده شاید فطر به معنی فطرت آدمی باشد ، فطرتی که پاک هست و ناخالصی و رجس در درون آن نیست.

این فعال فرهنگی در این خصوص ادامه داد: وقتی خدای تبارک و تعالی انسان را می آفریند در فطرت، ذات و در جوف اصلی وجود او، سرمایه های فطری را قرار می دهد؛ مثلا إن الله جمیل و یحب الجمال خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد، دوست داشتن زیبایی از فطریات پروردگار متعال است که در نهاد انسان هم قرار می دهد لذا انسان به طور غریزی و فطری زیبایی را دوست دارد؛ و همچنین موارد دیگری مثل اینکه انسان شجاعت، زهد، دنیا گریزی، کرامت و عزت را دوست دارد که همه این ها از فطریات الهی ست که در نهاد انسان به ودیعه گذاشته شده است.

پیله‌چی در ادامه عید فطر را به معنای رویش مجدد و نو شدن و رشد دوباره دانست و افزود: اگر چنانچه در عید فطر به این باور نرسیم که از نو متولد شده ایم و تازگی را در روح و جان خود احساس نکنیم، عید فطر برای ما عید نیست. عید فطر پاداش و مزد کسانی است که یک ماه بخاطر خداوند متعال لب از خوردن و آشامیدن بستند و فقط در راه بندگی معبود خویش راه عبادت و اطاعت را پیش گرفتند. ماهی که سرتاسر آن درس تزکیه ی نفس از پلیدی ها بود حال با یک جشن به خاتمه و آخرین منزل خودش رسیده است.

این فعال رسانه ای با اشاره به آیه ی 82 سوره ی توبه علت شادی مومنان در این روز را یک جمله دانست و بیان کرد: خندیدن و خوشحالی مومنین در این روز جزای کارهایی است که آن ها در یک ماه برای خداوند انجام دااده اند و عامل به دستورات او بوده اند.

وی نمازعید فطر را یکی از زیباترین نمازها دانست و ابراز کرد: در این نماز با صفای دل و از طریق تزکیه ی نفسی که توشه ی ماه مبارک رمضان مان است ، خدا را صدا می زنیم و در بین این خواسته هایمان  دو تا چیز پربرکت از خداوند می خواهیم یکی همه ی آنچه که به اهل بیت (ع) در خوبی و خیر داده ای به ما هم اعطا کن و در مقابل همه ی آنچه که از شر و بدی  از این خاندان دور کرده ای را از ما نیز دور بفرما.

پیله‌چی در ادامه صحبت های خود، عید فطر را به روز قیامت تشبیه نمود و بیان کرد: طبق فرموده حضرت علی(ع) نیز مومنان در این روز با گرفتن پاداش از نعمات الهی برخوردار می شوند و زیان کاران با اظهار تأسف، مأیوس و ناامید هستند.

وی در پایان با اشاره به این نکته که اهل بیت (ع) در روز قیامت و لحظه ی ملاقات با پروردگار در آغوش خداوند هستند ابراز کرد: در این روز بزرگ و عید الهی از خدا بخواهیم تا کمک مان کند و راه را برایمان باز کند تا ما هم در لحظه ی ملاقات با او ، با آغوش  خدا مواجه شویم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار