با همکاری 50 هیئت مذهبی:

کدخبر: 1090

چهارمین مراسم " شب وداع " با همکاری 50 هیئت مذهبی، با سخنرانی حجت الاسلام عبدالکریم عابدینی، روایتگری حاج حسین یکتا و مداحی میثم مطیعی برگزار شد.

به گزارش سرویس مذهبی قزوین خبر، برای چهارمین سال متوالی، افتخار مجدد همراهی و همگامی هیئات مذهبی استان در جهت برگزاری یکی از مراسمات نادر و ویژه ی فرهنگی در سطح استانی و حتی کشوری، در فضایی آکنده از همدلی و همراهی رقم خورد و بزرگترین شبکه ی اجتماعی و تربیتی یعنی همان هیئات مذهبی استان همراه با توانمندی ها و ظرفیت ها و نگاههای مختلف اما با یک هدف و جهت گیری خاص در نقطه ای مشترک به نام مراسم " شب وداع " در سفره ی رمضان گرد آمدند تا همه ی تفاوت ها را کنار زده و زیر یک بیرق و علم علوی و حسینی برنامه ای ویژه بسازند.

veda08

انگار هرچه جلوتر می رویم دوستانه بودن فضا را بیشتر حس می کنیم، تجارب هر سال بیشتر از سال قبل می شود و شاهدیم که چطور همه از تجارب یکدیگر برای برگزاری هرچه بهتر برنامه و جذب و خیزش عموم افراد بهره می برند.انگار در این تضارب آراست که توان ها مضاعف و فصل مشترکی پیدا می شود که هرسال به بهانه ی مراسم " شب وداع " این دورهمی و دوشادوشی همکاری ها نمود پیدا می کند.

اصلا حس می شد که هیچ فرقی نمیکند که هیئت تان کوچک باشد یا بزرگ، قدیمی باشد یا نوپا و خودت کودک باشی یا جوان یا میانسال، هرکسی انگار افتخار خادمی را داشت و عهده دار یک بخش بود یکی مسئول مسابقه، یکی پارکبان، یکی بسیم چی و دیگری هم عکاس مراسم بود.

veda03

رمضان و توبه

چهارمین مراسم " شب وداع " ساعاتی قبل در شامگاه چهارشنبه بیست و چهارم تیر 1394با قرائت قرآن آغاز شد و تا نیمه شب طول کشید. شبنم و قطرات زیبای باران، انگار مهر اجابت بر دعای حاضران بود.در این مراسم معنوی که در " گلزار شهدای قزوین" و در جوار آستان مقدس حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم عابدینی، نماینده ی ولی فقیه در استان، در سخنان خود با تاکید بر اهمیت شب وداع با ماه مبارک رمضان به دعای چهل و پنجم صحیفه ی سجادیه اشاره کرد و گفت: امام سجاد (ع) در این دعا می فرماید خدایا تو برای بندگانت یک در رحمتی گشوده ای که منظور از این در یعنی قرار دادن توبه می باشد که با آیات روح بخش مغفرت و آمرزش تاکید بر بخشش بنده کرده است.

وی در ادامه افزود: تمام حسنات ما در این ماه چندین برابر می شود و هرکس از علما و بزرگان در زندگی اش به هر کجا رسیده است از رمضان، قرآن، شب های قدر و ولایت و اطاعت از امیرالمومنین (ع) بوده است.

نماینده ی ولی فقیه در استان با اشاره به فضایل و برکات مادی و معنوی ماه مبارک رمضان عنوان کرد: حال که زمان به جایی رسیده است که باید با این ماه مبارک خداحافظی کرد، این جدایی و فراق برای همه ی افرادی که به نوعی با آن اخت شده و الفت پیدا کرده اند و در عمق جانشان یک دلبستگی به این ماه دارند، سخت و غمگین است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به لحظات پایانی این ماه تصریح کرد: این ماه، ماهی است که هرکسی بخاطر شب های قدرش به آرزوهایش نزدیک می  شود و به عبارتی می توان گفت دعاهایی که در ماه های دیگر به سختی به اجابت می رسد، در این ماه به سهولت مستجاب می شود، پس باید قدر لحظات باقی مانده از این ماه را دانست.

veda06

شهدا قدرت تمام نمای عالم در تغییر حتمیات و قطعیات

پس از سخنرانی حجت الاسلام عابدینی، حاج حسین یکتا، فرمانده قرارگاه فرهنگی قرب بقیه الله (عج) با ذکر خاطراتی از شهدای والامقام، گفت: "شب وداع" شبِ انقطاع است؛ شبِ دل بریدن از همه وابستگی‌ها و دل‌کندن از دنیا و آمادگی برای آغاز دوباره است؛ یک شروعِ خوب برای با خدا بودن و به او رسیدن است.

 وی افزود: ما به همان میزان که به انقطاع رسیده باشیم، به سیم الهی وصل خواهیم شد. درست مانند شهدای والامقام که در شب های قبل عملیات حال و هوا و راز و نیازشان انقطاعی بود و گویای این بود که "بی معبود این وصال ممکن نیست."

یکتا با اشاره به بازگشت شهدای غواص اضافه کرد: تکه‌های استخوان‌های شهدا که بعد از چند سال پیدا می‌شود، اثر هست؛ و گاهی اوقات یک تشییع پیکر شهیدِ گمنام، حال و هوای شهر را عوض می کند. این تأثیرگذاری و این نَفَسِ حق، خاصِ شهداست. این‌ها فقط به همین دلیل است که شهدا از صادقون بودند.

وی در ادامه با اشاره ی کوتاهی به مذاکرات اخیر پیرامون مسائل هسته ای تاکید کرد:شهدا تمام محاسبات آمریکا را نقش بر آب کردند، آنها قادرند حتمیات و قطعیات را عوض کنند. شاهدیم حال و هوای عالم به گونه ی دیگری است شامات و بحرین شلوغ است و عالم درست مثل مادر قبل از وضع حمل است که فرزندی در راه دارد و پیداست خبری در عالم است.

veda09

در ادامه این مراسمِ سراسر معنوی و در حالی که جمعیت حاضر زیر سقف آسمان دستِ به دعا سوی پروردگار دراز کرده بودند؛ نوای آشنای مداح انقلابی، حاج میثم مطیعی در فضای مراسم طنین انداز شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار