حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهایان:

کدخبر: 1081

حجت الاسلام پناهیان: نهایت لذت در حل شدن در معبود معنا می شود، در همین راستا روش زندگی بهتر با ارائه برنامه هایی چون نماز موجب از بین رفتن عنانیت انسان می شود.

سرویس مذهبی قزوین خبر گزارش می دهد:

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهایان در قسمتی از سلسله صحبت های خود پیرامون "زندگی بهتر" می گوید: رسیدن به زندگی برتر بدون وجود برنامه ای مناسب و منسجم امکان پذیر نیست که البته عمل به این برنامه نیازمند فراهم بودن شرایط لازم می باشد؛ یکی از این شرایط از بالا به زندگی نگریستن است.

وی این نوع نگاه کلی و مشمول را موجب شکل گیری نگرش عمیق و هوشمندانه در انسان می داند و بیان می کند: زمانی که انسان از پایین به زندگی نگاه می کند درگیر جزئیات شاد یا ناراحت کننده ای می شود که او را از فلسفه و حکمت اصیل زندگی باز می دارد، انسانی که به نگاه هوشمندانه به زندگی برسد مورد محبت بیشتری از سوی خداوند متعال قرار می گیرد و ان هنگام است که با آسودگی خاطر به برنامه ریزی دست می یابد، محدودیت ها را می پذیرد و از بعضی لذت ها چشم پوشی می کند؛ اصولا در این نوع نگاه است که آدمی باور می کند هر انسانی عیب هایی دارد بنابراین مرحله انتخاب همسر سهل تر می گذرد.

این استاد با اشاره به اینکه بعضی زمزمه های آلوده دنیوی آرامش و از بالا نگریستن به زندگی را از انسان سلب می کند اظهار می کند: رشد، پیشرفت و دستیابی به زندگی بهتر همگی در جامعه ای امکان پذیر می شود که ولی خدا یا عالمی نزدیک به ایشان رهبری نظام را بر عهده داشته باشند چراکه ولی خدا بدون دخالت در تصمیم گیری های انسان به وی کمک می کند تا بهترین انتخاب دست یابد؛ این ها همه در حالی ست که اجرای دموکراسی در غرب پیشنهاد خوبی ست اما در عمل مردم چقدر امکان نظارت دارند؛ امروز شعارهای دموکراسی رنگ باخته اند و آسیب های این اندیشه نمایان شده است و همین مساله زمینه را برای پذیرش امام زمان فراهم می کند.

حجت الاسلام پناهیان در بیان ویژگی های برنامه ی زندگی بهتر اذعان می کند: یکی از مهم ترین و پایه ترین ویژگی های این برنامه، سازگاری با فطرت و سرشت آدمی است، در درجه دوم تطابق آن با طبیعت و خوی انسان.

وی ادامه می دهد: این برنامه نیازمند جامعیت برای اجرایی شدن می باشد؛ شیوه زندگی هیچ آدمی نباید در تعارض و تزاحم  با روش زندگی دیگری باشد؛ لازمه ی زندگی بهتر وجود دستور از منبعی مشخص است چرا که در غیر این صورت هیچ روشی اجرایی نخواهد شد.

این استاد در پایان با اشاره به لذت طلبی انسان ها در زندگی بیان می کند: نهایت لذت در حل شدن در معبود معنا می شود، در همین راستا این مسیر با ارائه برنامه هایی چون نماز موجب از بین رفتن عنانیت انسان می شود.

 

انتهای پیام/ 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار