کارشناس ارشد علوم حدیث با تبیین "رابطه شب قدر و اهل بیت علیهم السلام با تکیه بر علم آنان" تصریح کرد: به دلیل جایگاه بالای امام در عالم وجود و به دلیل احترام مقام ایشان، شفاعت امام زمان(عجل الله) در تغییر سرنوشت اثرگذار است.

به گزارش سرویس مذهبی قزوین خبر و به نقل از شبستان ، خدیجه محمدی، کارشناس ارشد علوم حدیث (گرایش تفسیر اثری) و پژوهشگر حوزه و دانشگاه در خصوص "رابطه شب قدر و اهل بیت علیهم السلام با تکیه بر علم آنان" در گفتگوی اختصاصی بیان داشت: شب قدر در فرهنگ قرآن کریم و روایات از جایگاه عظیمی برخوردار است؛ اهمیت این شب تا حدی است که نه تنها آیات مختلفی از سور قرآن کریم در مورد خصوصیات این شب نازل شده بلکه سوره مستقل با تمام آیاتش در خصوص شب قدر در قرآن کریم آمده است و آن سوره قدر است.

 

منزلت شب قدر به اندازه عمر کامل یک انسان است

 

وی با بیان اینکه شب قدر، دوره آن از آغاز آفرینش بوده و تا روز قیامت استمرار دارد؛ افزود: خداوند متعال در این سوره از نزول قرآن کریم و قدر و منزلت این شب که بیش از هزار ماه است سخن گفته است یعنی عبادت در این شب به اندازه عمر کامل یک انسان یعنی 83 سال است.

 

محمدی بیان داشت: در این شب فرشتگان و روح بر اهل بیت علیهم السلام نازل می شوند و سرنوشت و ساماندهی کارهای یکسال بندگان را بر امام هر زمان ابلاغ می کنند؛ به طور کلی در این شب رزق و روزی انسان ها، مرگ و سعادت انسان ها و سایر امور دیگر در این شب مقدر می شود و علاوه بر آن، فرشتگان بر عبادت کنندگان شب قدر دعا کرده و با آنان مصافحه می کنند و به علت ارزش والای عبادت در این شب از خداوند اجازه می خواهند که به زمین آمده تا پاداش بیشتری از عبادت خود دریافت کنند.

نزول فرشتگان در شب قدر را برای شفاعت و دستگیری امت

وی افزود: در روایتی در تفسیر درالمنثور آمده که "در آسمان هفتم جایی است به نام "حظیرة القدس" در آن فرشتگانی هستند که آنها را روحانیون می گویند زیرا چون شب قدر فرا رسد از پروردگار برای آمدن به دنیا اجازه می طلبند و خداوند به آنان اجازه می دهد؛ پس بر مسجدی نمی گذرند جزء آنکه در آن نماز می خوانند و در راه با کسی روبرو نمی شوند جزء آنکه برای او دعا می کنند و از ایشان به او برکت و نیکی می رسد" و همچنین حضرت علی علیه السلام نزول فرشتگان در شب قدر را برای شفاعت و دستگیری امت بیان می کنند.

 

این پژوهشگر علوم حدیث با استناد به روایات که فرشتگان، کسی را که در شب قدر خواب باشد، هفتاد بار صدا می کنند تا از پاداش امشب برخوردار شود؛ ادامه داد: مفسران می گویند فرشتگان به زمین می آیند تا زمزمه قرائت قرآن و مدح و ثنای الهی و ذکرها را بشنوند.

 

رابطه شب قدر و امام هر زمان

 

وی اظهار داشت: در روایات با تعابیر مختلف آمده فرشتگان بر امام هر زمان نازل می شوند و نزول فرشتگان در این شب فراوان و زیاد است یعنی رفت و آمد پیوسته و تا صبح است و قطع نمی شود و در این شب ورود آنان بر امام زمان مربوط به علوم خاصی است که بر آن حضرت در این شب ابلاغ می شود؛ یعنی علم به امور و قضایای غیرحتمی انسان ها؛ بدین گونه که خداوند متعال علم به امور بندگان را و سرنوشت آنان را به طور کلی به امام ابلاغ کرده است و در شب قدر آنچه از سرنوشت بندگان به امر الهی تغییر کرده است را توسط فرشتگان و روح بر ایشان ابلاغ می کند.

 

محمدی با استناد به گفت: آنچه از سرنوشت انسان و مقدرات در این شب برای یکسال بندگان مقدر می شود، امضاء الهی می گردد و قابل تغییر نیست اما شفاعت امام زمان در تغییر سرنوشت مؤثر است و انسان ها در ارتباطی که در طول سال با حجت هر زمان دارند و وظایف خودشان را در قبال امام هر زمان انجام می دهند وقتی که مقدرات ابلاغ می شود در این رابطه ای که هر انسان با امام زمانش دارد هرچه رابطه قوی تر باشد شفاعت امام در تغییر سرنوشت او مؤثر است.

 

وی در همین رابطه با بیان اینکه شب نوزدهم و 21 ماه رمضان، همه مقدرات یکساله محضر امام زمان می رسد و ایشان همه آنها را می بیند؛ گفت: به دلیل جایگاه بالای امام در عالم وجود و به دلیل احترام مقام ایشان، شفاعت امام در این دو شب اثرگذار است.

 

محمدی در خصوص اهمیت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: وقتی بررسی می کنیم، می بینیم دعای اللهم کن لولیک... در این شب بسیار سفارش شده و این مهم حاکی از آن است که هر چه در این شب، توسل به آن حضرت و ارتباط دل با ایشان بیشتر باشد، حتماً تأثیر دارد؛ پس علاوه بر دو شب قبلی، شب بیست و سوم نیز از این حیث مهم است.

 

تطبیق قرآن بر وقایع و امور جدید به امام زمان ابلاغ می شود

 

پژوهشگر حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: در دسته ای از روایاتی که در مورد شب قدر است، آمده که هر سال در شب قدر تفسیر قرآن کریم مطابق با وقایع و رویدادهای هر سال بر امام زمان ابلاغ می شود؛  بر اساس روایات، قرآن دارای بطون مختلفی است که در شب قدر، تفسیر و تأویل قرآن بر امام زمان نازل می شود.

 

وی با تأئید این مطلب که در حقیقت هر سال در شب قدر، بطنی از بطون قرآن که تا قبل از آن مکشوف نبوده بر امام زمان آشکار می شود؛ افزود: در شب قدر، تطبیق قرآن بر وقایع و امور جدید به امام زمان ابلاغ می شود و اینکه در مورد این فتنه های جدید چگونه باید عمل شود؟

 

محمدی گفت: شاید کسی سئوال کند جامعه چگونه از اموری که ابلاغ آن بر امام غایب است، استفاده کند؟ پاسخ می دهیم  علما و اوتادی که در ارتباط با حضرت هستند، امر ابلاغ شده را حضرت به آنان گفته و آنها آن امر را که مثلاً در فلان جریان چگونه باید عمل کنند، از ایشان می گیرند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار