بسیاری از بیماری ها ی روحی و روانی افراد ناشی ازعدم پرهیز از ناپاکی ها و سرکوب نیروهای مقدسی است که خداوند از ازل در نهاد انسان قرار داده است .

سرویس مذهبی قزوین خبر گزارش می دهد:

بسیاری از بیماری ها ی روحی و روانی افراد ناشی ازعدم پرهیز از ناپاکی ها و سرکوب نیروهای مقدسی است که خداوند از ازل در نهاد انسان قرار داده است . دستورات زیبای الهی که هر یک در معادلاتی فراتر از ذهن بشر لفافه شده است , زمینه ساز پرورش روحانی انسان ومنشا خیر و رحمت بسیار است . انجام اعمال عبادی و احترام به ارزشهای الهی, جاذبه ای قوی برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی انسان و تنفرو پرهیز از ناپاکی ها را فراهم می آورد .

بواسطه ی قرائت سوره های قرآن در فرائضی چون حج و نماز رحمت و برکت مشمول مومنین می گردد .

اگر انبیاء و اولیای الهی توانستند برطبیعت تصرف نمایند , همچون شکافتن دریا, زنده کردن مردگان ,طی الارض , خبراز عالم غیب, استجابت دعا , همه و همه به برکت حفظ پاکی ها  , انجام عبادت های خالصانه و اطاعت از فرامین الهی بوده است .

هر انسانی که به پاکی ها و کرامت انسانی احترام بگذارد , لذت ترک لذت را , لذت بداند , خداوند نیز درهای رحمت و تفضل خود را بر او خواهد گشود و مورد عنایات خاص خودقرار خواهد داد .

یکی از آن دستورات بسیار مهم احترام و توجه به قرائت کلام الله مجید است .

اگرارزش و جایگاه این کتاب شریف دانسته شود ,دیگر کتابی مهجور در گوشه ی خانه نخواهد بود . که قرآن شفا و رحمت بر بندگان است . «و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمة للمؤمنین».(سوره اسراء،ایه 82)

درمان بیماری‌های قلب و نفس است.و طبق فرمایش نبی اکرم(ص):«القرآن هو الدواء »

روایات بسیاری از پیامبر و ائمه ی اطهار علیهما السلام ازتاثیر شگرف قرائت قرآن در زمینه های کلیه ی حاجات دینی و دنیوی , مسائل جسمانی ,محافظت از خانواده و اموال و برکت در آنها , حل مسائل روحی – روانی وحاجات اخروی در دست است ؛ که خبر از باطن قرآن دارد .

معجزه ای بزرگ , کتابی الهی و بدون تحریف در دست ماست ,اما بهره مندی و قدرشناسی ما از آن بسیارناچیز است .اگر لذت قرائت آن چشیده شود,انسی به وجود خواهد آمد که حذف آن مشکل است .

قرآن تاثیر شگرفی بر روح و شخصیت افراد دارد , و موجب دوری از عادات و رفتارهای زشت و ناپسند می گردد .جوانی که با قرآن انس دارد و لذت این کتاب آسمانی را چشیده است , دنبال لذائذ نفسانی نمی رود .ریشه های ایمان , غیرت ,مردانگی و جوانمردی و شهامت در وجودش مستحکم شده و از رفتارهای زشتی چون دروغگویی , گناهان زبان , نفاق و هر عمل خلافی مصون خواهد ماند .

بر اساس آیات قرآن , تلاوت آیات الهی موجب اصلاح افراد , انجام کارهای خیر و تزکیه ی انسان می گردد.وغفلت از قرآن که زمینه ساز تقواپیشگی است رویگردانی بزرگی است به سمت خروج از ایمان .

اما قرآن بر همه ی افراد موثر نیست چراکه این کلام الهی از استکبار ، تمسخر و استهزاء ، غفلت ، کفر ، کوردلی  و گناه به عنوان مهم ترین موانع تاثیرگذاری آیات قرآن یاد می کند.

لذا قرآن بین کافران و مومنان حجاب ایجاد می کند ؛ در مومنان ایجاد خشوع , تذکر,اقرار و تسلیم در برابر حق , هدایت و مغفرت نموده ؛ و در کافران موجب اعراض از حق , خشم و غضب می شود.

قرآن مژده و بشارت مومن و نور پرهیزکاران است و موجب انذار کافران .

پیامبر اکرم (ص) که قرآن با تمام عظمتش بر ایشان نازل گردیده است , آنرا به همراه عترت خویش درکنار یکدیگر خوانده وسخت ترین عمل برای شیطان را قرائت قرآن برشمرده و در فضیلت تلاوت قرآن فرموده اند:

«تلاوت کننده و گوش فرا دهنده‌ی به قرآن ، در پاداش ، مساوی هستند. سوگند به خدائی‌ که جان «محمد(ص)» در دست قدرت اوست ، پاداش شنونده‌ی قرآن که به آن معتقد باشد، از انفاق یک کوه طلا،در راه خدا، بیشتر است .»

پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید:«نگاه کردن به خطوط قرآن، بدون خواندن نیز،عبادت است.»

جایگاه قرآن در زندگی فردی و اجتماعی مومنین

تلاوت قرآن در هر مناسبتی سزاوار محافل مومنین است . زیبنده است در شادیها، درعزاداریها، درجشنها، ولیمه های حجاج و یا تولد نوزادان , مراسم و محافل قرآنی بپا داشت و کلام الهی را زینت و اولین برنامه ی محفل خود بدانیم .

حضور قاریان توانا درمجالس قرائت قرآن , بر شکوه مجلس می افزاید در غیر اینصورت می توان ختم یک سوره را به کمک نوارهای مضبوط ازقاریان مشهور اجرا نمود و دلهای مومنین را به خشوع دعوت نمود .

در زندگی بزرگان و سالکان قرائت قرآن جایگاه ویژه ای داشته است . اهتمام ائمه ی اطهار و خوبان درگاه الهی به این کتاب شریف , در خور توجه است .

کلام خدا دلپذیر و تاثیر گذار است .همانگونه که امام خمینی رضوان الله علیه انس خاصی با قرآن داشته اند . قرائت قرآن جزو کارهای روزانه ی امام بود در روز سه جزء قرآن خوانده و هر ده روز یکبار یک دور قرآن را ختم می کرده اند. امام در ماه رمضان یازده الی دوازده مرتبه قرآن را ختم می کرده اند؛ در حالیکه دومرتبه ختم کردن قرآن در ماه مبارک را نشان همت و مایه ی مباهات خود میدانند.

 

کلام خدا شفاست و کرامت دارد . همانگونه که نفیسه خاتون آن بانوی پرهیزکار1 در طول عمر خود شش هزار بار ختم قرآن نمود , و به برکت وجود پاکش و نسج قرآن با تار و پود وجودش به وسیله ی آب وضوی او, کودکی فلج شفا پیدا نمود .

کلام خدا نور است وتلاوت کلام الله هدیه ای نورانی و بزرگ است که خداوند آنرا به واسطه ی فرشتگان بر یکی از بندگان خوبش به شکل معجزه ای ماندگار هدیه کرد و تمام قرآن یکباره بر سینه ی بیسواد او ضبط گردید .

بدینگونه که کربلایی کاظم کریمی ساروقی 2 الفاظ قرآنی را در میان متون عادی عربی چون نور می دید و توانایی خواندن آن را می یافت درحالیکه بقیه ی الفاظ برای او ناآشنا و غیر قابل خواندن بود. وبا وجودیکه در حفظ دعا بسیار کند بود قرآن را سریع و معکوسا قرائت می نمود

بسیاری از علما او را محک زده و از توانایی حفظ و تفکیک اودر جداسازی کلمات قرآنی و عربی متحیر ماندند .

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (ره) ایشان را خواستند واو را امتحان نمودند و او چندی درمنزل حاج سید اسماعیل علوی رئیس فرهنگ آن روز قم بود. همه روزه فرهنگیان و اهل علم با او ملاقات و از او سؤال می کردند. یکی از علمایی که او را دیده می گفت: اگر کسی اعتقاد به دین خداوند نداشت، کافی بود دو سه روز با کربلایی کاظم معاشرت می کرد، تا با دیدن این معجزه عجیب، به خدای متعال، قیامت، انبیا، و ائمه (ع) و به قرآن کریم معتقد شود.

آیت الله خز علی می گفتند:«من بعداز فوت کربلایی کاظم متوجه شدم که به او اسرار آیات و باطن قرآن را هم تعلیم داده بودند. یعنی اگر کسی برای شفای مرض ناعلاج، پیدا شدن گمشده، طی الارض و مانند اینها از او سؤال می کرد، او با قرآن جواب می داد: مثلا به او گفته شد فلانی بسیار مقروض است و از شما تقاضای دعا دارد. درجواب گفته بود من جز قرآن چیزی بلد نیستم. به او بگویید آیه «و من یتق الله یجعل له مخرجا» تا آخر را تا ده روز فلان تعداد بخواند تا انشاء الله قرضش ادا شود. ولی نباید به کسی بگوید که اثرش از بین می رود.

همچنین شهید نواب صفوی-رهبر فدائیان اسلام- او را امتحان نموده، کلماتی از قرآن را با نهج البلاغه ترکیب کرده، خواندند و گفتند: این آیه درکجاست؟ کربلایی کاظم فورا کلمات قرآنی را نشان داد و گفت: اینها از قرآن است، ولی آنها قرآن نیست. پرسیدند: چگونه تشخیص می دهی؟ گفت: قرآن نور دارد و می درخشد.

امید که این هدیه ی گرانقدر بیش از پیش در زندگی ما جاری گردد .

 

اللهم نور قلوبنا بالقرآن و زین اخلاقنا بالقرآن

ونجنا من النار بالقرآن و ادخلنا الجنه بالقرآن

اللهم اجعل القرآن لنا فی الدنیا قرینا و فی القبر مونسا

و علی الصراط نورا و فی الجنه رفیقا

و من النارسترا و حجابا

و الی الخیرات کلها دلیلا فاکتبنا علی التمام

وارزقنا ادآء بالقلب و اللسان و حب الخیر و السعاده و البشاره من الایمان

و صلی الله تعالی علی خیر خلقه محمد و اله

آمین یا رب العالمین

 

پی نوشت:

1 - جهت مطالعه ی بیشتر به آدرس ذیل مراجعه شود .http://www.tebyan.net/mobile.aspx?pid=162910

2- جهت مطالعه ی بیشتر به آدرس ذیل مراجعه شود .

http://www.hawzah.net/hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=5479&id=51721

 

منبع : حوزه علمیّه امام صادق (ع) - تایباد 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار