یک فعال فرهنگی گفت:

کدخبر: 930

شیما شعبانی: بیان لایه های پنهان اخلاقی که در وصیت نامه شهدا یافت می شود، همچون تبعیت از ولایت فقیه، رعایت حجاب، امربه معروفو نهی از منکر، احترام به والدین و ...می تواند موجب سوق دهی جوان امروز به سمت این اخلاقیات و در نهایت متجلی شدن فرهنگ ایثار شود.

سرویس فرهنگی قزوین خبر گزارش می دهد:

شیما شعبانی، کارشناس شیمی و مسئول تولید محتوای یکی از سایت های بومی استان، که فعالیت رسانه ای را از سال 91 و با سایت اندیشگر آغاز کرده است.

وی فعالیت در کنگره شهدای استان از سال دوم دانشگاه را شروع اقدامات خود در زمینه دفاع مقدس دانست و ابراز داشت: یکی از مهم ترین برنامه های اجرایی این کنگره، گفت و گو با خانواده های شهدای استان و تهیه آرشیو از زندگی آن بزرگواران است که علاوه بر آن، یادداشت هایی در این زمینه نیز انجام می شود.

شعبانی با اشاره به اینکه فعالیت در زمینه معرفی شهدا محدود بوده است، گفت: متاسفانه بیش ترین اقدامات در حوزه شهدای شاخص استان صورت گرفته، این در حالی است که می بایست به معرفی و روایت سایر شهدای استان که در گمنامی به سر می برند پرداخت.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه فعالیت های صرفا مناسبتی راهگشای خوبی در این حوزه نخواهد بود، اظهار داشت: شناساندن شهدا در سایر روزهای سال باید انجام گیرد و اکتفا به مناسبت هایی چون ولادت و شهادت، کم کاری دست اندر کاران محسوب می شود؛ دانشگاه پیام نور استان با معرفی شهید شاخص دانشگاه در هر سال، قدمی خوبی در این بین برداشته است.

مسئول سایت "فاتحان ابدی" تصریح کرد: این سایت با حمایت حوزه هنری استان و با هدف مطرح سازی شهدای ناشناس استان، پس از نوروز امسال شروع به کار کرد؛ مینیمال نویسی برای تصاویر روزهای جنگ و شهدا، بیان خاطرات فرزندان، همسران و پدران و مادران شهیدان، طرح دلنوشته و وصیت نامه آن بزرگواران، از جمله مهم ترین برنامه های سایت فاتحان ابدی به شمار می رود.

وی ادامه داد: خانواده های شهدا، کنگره شهدا و اطرافیان مطلع، از منابع اطلاعاتی این سایت محسوب می شوند؛ با رسانه ای شدن فعالیت های این سایت، استقبال خوبی از سوی خانواده های شهدا ایجاد شد که ان شا ء الله در آینده به تولید فراخوان و نیز افتتاح سایت خواهیم پرداخت چرا که امروز سایت در مرحله آزمون و خطا به سر می برد و هنوز به صورت رسمی شروع به کار نکرده است.

شعبانی آشنایی و انس گیری جوان امروز با زندگی نامه شهیدان هم استانی را از مهم ترین اقدامات لازم برای پرورش روحیه ایثار و شهادت طلبی در آن ها خواند و اذعان داشت: روایت زندگی شهدایی که در همین کوچه و محله ها زندگی کرده اند، بیان علایق و خواسته های دنیوی شان موجب الگو گیری فردی جوان و ارتباط گیری با همین شهدا می شود؛ فرزندان این نسل باید بدانند که جنگ و جبهه، به منزله ی دانشگاه خودسازی بود که زمینه  را برای بروز استعدادهای جوانان آن دوره فراهم ساخت، با این نگاه جوان امروز به این نکته می رسد که با همه معایب خود می تواند در عرصه این جنگ نرم و فعالیت های مجازی، مثمر ثمر باشد.

این فعال فرهنگی تشریح ویژگی های اخلاقی و روحی شهدا را از دیگر زمینه های بروز روحیه شهادت طلبی و فرهنگ ایثار اعلام کرد و تشریح کرد: بیان لایه های پنهان اخلاقی که در وصیت نامه شهدا یافت می شود، همچون تبعیت از ولایت فقیه، رعایت حجاب، امربه معروف و نهی از منکر، احترام به والدین و ...می تواند موجب سوق دهی جوان امروز به سمت این اخلاقیات و در نهایت متجلی شدن فرهنگ ایثار شود.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار