آیت الله حسینی آملی:

کدخبر: 93

آیت الله حسینی آملی گفت:شناخت تنها و بدون اسم و رسم کافی نیست، مطالعه کتاب و فعالیت های مذهبی بدون معرفت تاثیر چندانی ندارد.

به گزارش قزوین خبر به نقل از صبح قزوین: آیت الله سید علی حسینی آملی در همایش بزرگداشت علامه طباطبایی و آیت الله محمد حسن الهی که عصر روز سه شنبه در  اظهار کرد: از علامه حسن زاده آملی نقل کردند آقای طباطبای که معصوم نبودند و اینهمه از محضرشان بهره بردیم آنان که معصوم بودند، شاگردانشان از محضر معصومین از چه فیض سعادت بزرگی در زمان حیاطشان بهره بردند.
وی با اشاره به درک و توسل به کرامات اولیاء خداوند گفت: به بیانی باید بدانیم که آنان از کجا آغاز کردند تا بتوانیم از فضائل شخصیت آن ها بهره ببریم. علامه طباطبایی در مسیر راه نوافل قضا شده شان را ادا می کردند. تا معرفت حاصل نشود، نمی توان به تعریف و تمجید از کسی پرداخت.
حسینی آملی افزود: طبق حدیث که می گوید هر کس امام زمانش را نشناشد از مرگ جاهلی نجات پیدا نمی کند باید تفکر کرد این چه نوع مرگی است که اگر بشناسیم از مرگ جاهلی نمی میریم، تنها به اسم و رسم شناختن کافی نیست، مطالعه کتاب و فعالیت های مذهبی بدون معرفت بدرد نمی خورد.
وی تأکید کرد:علامه طباطبایی و آیت الله الهی ذره ای از محبت دنیا در دلشان نبود. ما می توانیم آن ها را الگوی خود قرار دهیم و از هدایت تشریعی که همان هدایت متقین است بهره ببریم. احکام فقهی و عبادت الهی ما را میهمان سفره ولایت می کند و دستمان را به حریم اولیای می رساند.
حسینی آملی خاطر نشان کرد: عبادتی که انحراف ایجاد کند، در مسیر راه قرار ندارد و بدون معرفت است. اگر قرار باشد تحت تعلیم اولیای الهی قرار بگیریم، گام اول آن مراعات احکام فقهی است. تحقق وجودی اتصال به کلام الهی می باشد که همان نور است آیت الله طباطبایی هم تجلی نور الهی هستند.
وی با اشاره به کتاب سنن النبی گفت: این کتاب احکام و شیوه زندگی پیامبر است و نشان می دهد که ما هم در آغاز باید در همین مسیر حرکت کنیم.
حسینی آملی در پایان گفت: خلوص و تقوا و سیرملکوت همان توحید است که معرفت مقدم بر توحید است و معرفت به اسم و رسم و صفات کمال لازم است، اما کافی نیست که همان پیروی از سیره و سنت ائمه (ع) است.

ارسال نظرات

آخرین اخبار