عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین:

کدخبر: 927

باید اعتقاد قلبی داشته باشیم که قرآن بهترین راهنمای زندگی ما است و با علم به این کتاب که داروی همه دردهای بشریت است، باید آن را چراغ راه زندگی خود قرار دهیم.

فرصتی دست داد تا با تورج کریمی مهر آبادی، دبیر کمیته علمی مسابقات قرآن و عترت و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در باره ی این نسخه ی همیشه کارآمد و مغفول زندگی مان گفت و گو کنیم، هرچند وقت امتحانات هست و ایشان به شدت درگیرامتحانات دانشجویان هستند ولی خوشحالیم که این فرصت را در اختیار مجموعه ی قزوین خبر، قرار دادند.

درباره جوانان برای برقراری ارتباط بیشتر با قرآن و استفاده علمی از آن در زندگی اظهار داشت: برای این منظور باید مرحله به مرحله جلو برویم و با قرآن مانوس شویم. اول باید بتوانیم قرآن را خوب بخوانیم، در مرحله ی بعد باید آن را خوب معنی کنیم و در نهایت تفسیر آن را درک کنیم. باید اعتقاد قلبی داشته باشیم که قرآن بهترین راهنمای زندگی ما است و با علم به این کتاب که داروی همه دردهای بشریت است، باید آن را چراغ راه زندگی خود قرار دهیم.

 

این چراغ راه قرار دادن نیازمند یکسری الزامات برای ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه است؛  کریمی در ادامه تاکید داشت: گاهی زندگی پرده ای از غفلت را مقابل ما قرار می دهد، اما اگر باور داشته باشیم که قرآن کلید راه ما برای رسیدن به سعادت و خوشبختی است، این پرده ها کنار خواهد رفت؛ برای رسیدن به این باور باید با قرآن مانوس شد. باید ببینیم اساس قرآن چیست و این امر وظیفه ما و همه نهاد های فرهنگی است و باید تا جایی که می توانیم قرآن را وارد بطن زندگی خود نماییم.

 

مهندس کریمی در پاسخ به این سوال خبرنگار اختصاصی قزوین خبر که چقدر با قرآن مانوس هستید و چه نمره ای به خود می دهید افزود:  نمره دادن سخت است کما اینکه در ایام امتحانات هم هستیم(با خنده) ولی شاید تعجب بکنید که بسیار طول کشید قرآن را به عنوان دوست داشتنی‌ترین کتاب مطالعه برای خودم تلقی می‌کنم.

 

نظر وی را در مورد مقابله با غرب به منظور جلوگیری از تخریب قرآن و اسلام پرسیدیم که در پاسخ به ما این چنین گفت:آن هایی که قرآن و اسلام را تخریب می کنند از روی خباثت خود دست به چنین کارهایی می زنند، هرچند که تعدادشان بسیار اندک است آن ها با دین مبارزه نمی کنند، بلکه با فطرت انسانی مقابله می کنند ما نباید به آن ها بها دهیم و بهترین راه مقابله با آن ها، استفاد از قرآن و آموزه های دینی در زندگی و الگو قراردادن پیامبراکرم (ص) است. البته باید به طور نمادین با آن ها مخالفت کنیم که این کار را هم کرده ایم، اما هم چنان معتقدم بهترین راه مقابله، راه های عملی است.

مهندس کل گفته هایش را برای ما دسته بندی می کند و در آخر چند جمله ی ناب را به ما هدیه میدهد و آن هم اینکه  قرآن همه چیز ماست و اگر مردم با قرآن و دین مانوس شوند نسبت به خیلی از مشکلات واکسینه خواهیم شد. بیشترین سرمایه گذاری ما باید برای ترویج فرهنگ قرآنی و نماز باشد، البته فعالیت های خوبی در این زمینه داشته ایم، اما بازهم خیلی کم است. قرآن ظرفیت بی انتهایی دارد که هر قدر برای شناخت آن فعالیت کنیم بازهم کم خواهد بود.

 استاد به ساعتش نگاه می کند و من متوجه می شوم که فرصت مان رو به پایان است ولی در خاتمه سوالی در ذهنم جرقه می زند و آن هم نقش آموزه های قرآنی در بیداری اسلامی منطقه است وی بیان می کند:خداوند نوید داده که آینده از آن صالحین خواهد بود. در این میان گاهی نقش آن ها پررنگ و گاهی هم به اقتضای زمان کم رنگ می شود. این طبیعی است که دشمن دست به تخریب بزند و دشمنی کند، اما فطرت های بیدار اسلام را می پذیرند و مثل همیشه در مقابل حق و باطل تعدادی از افراد با قرآن مقابله می کنند. اما ما باید تلاش کنیم که اسلام را ترویج دهیم روح استبداد ستیزی در آموزه های دینی ما وجود دارد و بیداری اسلامی شکوفایی تمایل دینی ملت ها است که دوست دارند آزاد و بیدار باشند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار