کدخبر: 923

پارک ها و فضاهای سبز، به عنوان یکی از مهم ترین مراکز خدمات رفاهی و تفریحی بوده که علاوه بر جنبه بهداشتی و روانی ، در توسعه پایدار شهری از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر، پارک ها و فضاهای سبز، به عنوان یکی از مهم ترین مراکز خدمات رفاهی و تفریحی بوده که علاوه بر جنبه بهداشتی و روانی ، در توسعه پایدار شهری از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. سرانه پائین فضای سبز چهره خالی از نشاط و سرزندگی را برای شهرها به ارمغان می آورد. توسعه فضای سبز از قبیل پارک ‌ها، بوستان ‌ها و غیره از جمله اقداماتی که شهرداری‌ می‌ توانند با استفاده از این مدل ها به بهبود وضعیت و سرانه فضای سبز کمک کند.

اندکی با خود مرور میکنم و به دو سال پیش برمی گردم، زمانی که خنکای نسیم عصرگاهی ، روحیه و فطرت آدمی را قلقلک می دهد برای پیاده روی و قدم زدن و صد البته اول گزینه ای که به ذهن می رسد پارک است که شاید بتوان به جایی دور از دود و تالمات روحی و تنش های زندگی و روزمرگی فرار کرد و در بستر طبیعت به آرامشی دست پیدا کرد.

اما افسوس ...

با دیدن صحنه ی فعلی باغ لاله ها اولین جمله ای که در ذهنم تداعی میشود درست مثل کارگردان یک فیلم " کات...از دوباره میگیریم " یا دو واژه مثل قبل و بعد هست درست مثل مجلاتی که تبلیغات عمل زیبایی را می کنند و یاد زیبایی های قبل و بعد این جریان فعلی می افتم که هیچ گونه برایم قابل اغماض نیست، دست به دوربین می برم ، ثبت کنم عکس ها را برای خودم تا قیاس کنم چه بوده و چه شده است ، چهره ها و انگشت های اشاره ی اهالی پارک متوجه ام می شود که گویا مشاهیرم را از دست داده ام...

 پارک های تفریحی انگشت شماری که در قزوین وجود دارد اغلب با مشکلات زیادی همراه می باشد به گفته ی شماری از شهروندان قزوینی ، شهرداری در نگهداری فضای پارک ها و همچنین توسعه فضای سبز شهری نتوانسته خوب عمل کند از این رو می طلبد مسئولان به این امر توجهی ویژه داشته باشند.

باغ لاله های قزوین واقع در خیابان شهرداری  یکی از پارک هایی است که امروز با مشکلات زیادی مواجه شده که از جمله آن می توان به عدم وجود و رسیدگی به فضای سبز پارک، بوی تعفن برانگیز کودها در پای درختان و بوی لجن استخر آب موجود در پارک اشاره کرد که حالا به محلی برای جمع آوری آب راکد تبدیل شده است حشرات و پشه های موذی که مدام دور و برت وزوز می کنند که بماند... باید گفت گل امید دارد در باغ وظیفه ی مسئولین پرپر می شود.... 

 حالا سوال اینجاست که این کم کاری متوجه چه کسی است تا شهروندان با خیالی آسوده و آرامش نسبت به گذراندن اوقات فراغت خویش در پارک ها اقدام نمایند .

با خودم مرور میکنم این حداقل امکانات که با صرف هزینه بیت المال ساخته شده است، چگونه می تواند به محلی برای آرامش و فرار از تالمات روحی و تنش ها ی زندگی تبدیل شود حال آنکه باید از این فضا هم فرار کرد....

شاید دیدن تصاویر هم خالی از لطف نباشد...

قبل:

IMG_0023

IMG_0663

article (2) 1317418872_1303240654638063_orig

:اما بعد

ارسال نظرات

آخرین اخبار