کدخبر: 857

معاون امور تهذیب حوزه علمیه قزوین گفت: اجل انسان سد راه آرزوهایش است پس باید به این نکته توجه داشته باشیم که در این مسیر باید به خدای متعال توکل کرد.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر، حجت الاسلام علی عباسی، معاون امور تهذیب حوزه علمیه قزوین شب گذشته (دهم خردادماه) در جلسه تفسیر نهج البلاغه در مسجد جامع المهدی قزوین به تفسیر نامه 31 نهج البلاغه امیرمومنان به فرزندش پرداخت.

این نامه‌ای است که امیر المومنین(ع) برای فرماندار خود در بصره، زیاد بن عبید، نوشته است. در مورد زیاد در نامه قبل توضیح داده شد. دلیل نوشتن این نامه امام، بنا به نقل تاریخ یعقوبی و آقای خویی در شرح نهج البلاغه این است که: امام (ع) سعدا نامی را، به بصره فرستاد تا مالیات بصره را به کوفه بیاورد. بین او و زیاد بحث و نزاعی در گرفت. سعدا، در بازگشت به کوفه، از زیاد به دلیل بدرفتاریش با او، به امام شکایت کرد و عیوبی را متوجه او ساخت.

امام در این نامه به گزارش‌هایی که در مورد او شده اشاره کرده و به زیاد می‌نویسند سعدا می‌گوید تو او را به ناحق و ظالمانه شماتت کرده‌ای و چون جباران و متکبران با او رفتار نموده‌ای. رسول خدا فرمود: کبر تنها جامه برازنده خداست و هر که با خدا در آن معارضه کند شکسته خواهد شد. خبر داده‌اند که در یک روز چند غذای رنگین می‌خوری و هر روز با روغن (کرم) خود را می‌آرایی. چه خوب بود اگر روزهایی را برای خدا روزه بگیری و مالت را در راه خدا صدقه دهی. غذایت را ساده و بدون خورشت بخوری؟! این شیوه، شیوه زندگی صالحان است. آیا از خدا امید پاداش صدقه دهنده را داری و چنین در نعمت غرق شده‌ای که به جای همسایه، از کارافتاده، ضعیف، فقیر، بیوه زنان و یتیم خود را می‌پروری؟ به من گزارش شده است که کلامت کلام نیکان ولی عملت عمل خطاکاران است. اگر آنچه گفته‌اند راست باشد به خود ظلم کرده‌ای و اعمال نیک خود را از میان برده‌ای. به سوی پروردگارت توبه کن، رفتارت را اصلاح کن، میانه روی پیشه کن، اضافه از مصرفت را برای قیامت خود بفرست و به جای هر روز، یک روز در میان کرم بزن که از رسول خدا شنیده که هر روز کرم نزنید بلکه یک روز در میان چنین کنید.

معاون امور تهذیب حوزه علمیه قزوین در ادامه افزود: در این نامه آمده است این موضوع را به یقین بدان که هیچوقت به همه آرزوهایت نمی‌رسی زیرا این رویکرد یک قاعده کلی است، حتی همه ائمه(ع) به بیشتر آرزوهای خود نرسیدند.

وی با بیان این‌که حتی همه انبیای الهی به اهداف مدنظر خود در دوران رسالتی که داشتند دست پیدا نکردند بیان کرد: هیچ وقت آدمی نمی‌تواند از اجلی که برایش معین شده عبور کرده و از چنگال مرگ فرار کند و از راه گذشتگان عبور خواهیم کرد و سیر زندگی بشر یکسان است.

استاد حوزه علمیه قزوین ابراز کرد: در طلب دنیا خودمان را باید پایین آورده و آمال و آرزوهایمان را کم کنیم، رفتار ما باید نیکو باشد، امام در این خطبه تاکید دارند که در کسب و کارتان نیکو عمل کنید نه به گونه ای حرف بزنیم که فدای دنیا شویم نه به گونه ای که بیکار شویم.

وی در ادامه نامه 31 نهج البلاغه اظهار کرد: چه بسا دنیا بهانه ای شود برای از دست دادن سرمایه، پس نکته نخست این‌که انسان باید بداند که به آرزوهایش نمی‌رسد، پس نباید مایوس شده و حساسیت شدیدی روی برخی خواسته‌هایش داشته باشد اما باید ما تلاش خود را انجام دهیم.

این کارشناس دینی با انتقاد از این‌که زمانی خواهد رسید که معروف منکر و منکر معروف خواهد شد عنوان کرد: انسان اگر به شرایط زمان آگاه باشد از هیچ فضایی مایوس نمی‌شود، امروز نظر ما این نیست که اسلام در ایران به طور کامل اجرایی می‌شود اما از بسیاری از کشورها جلوتر هستیم.

وی به بیان نکته دوم در این بند از نامه امام پرداخت و تصریح کرد: اجل انسان سد راه آرزوهایش است پس باید به این نکته توجه داشته باشیم که در این مسیر باید به خدای متعال توکل کرد.

حجت الاسلام عباسی تاکید کرد: نکته سوم این توصیه‌های امیرمومنان، وجود راه گذشته و راه امروز است، باید از گذشته و اتفاقات تاریخی عبرت گرفت، افرادی که از راه ولایت جدا شدند از انقلاب و اسلام جدا شده اند. کسانی که از مسیر ولایت فاصله گرفتند و منحرف شدند بدترین بلاها نصیب آنها شد.

معاون امور تهذیب حوزه علمیه قزوین به بیان نکته چهارم این فراز پرداخت و مطرح کرد: مهمترین عامل کنترل بشر توجه به زندگی پس از مرگ است. به همین جهت است که پیامبر اکرم سفارت می‌فرمود که زیاد یاد مرگ کنید. کسی که به یاد فردای قیامت باشد، دست از پا خطا نمی‌کند. امام در حکمت ۳۴۹ نهج البلاغه می‌فرمایند: کسی که زیاد به یاد مرگ باشد به حداقلی از دنیا راضی خواهد بود: من اکثر من ذکر الموت رضی من الدنیا بالیسیر. قانون پاداش اخروی به این مضمون است بالعدل قامت السماوات و الأرض و بر کار نکرده پاداشی نیست. بهشت را به بها دهند نه به بهانه.

نکته اینجاست حال که زمان رسیدن به آرزوها در دست ما نیست وظیفه ما فقط تلاش در این مسیر است، بقیه مسایل را بر عهده خدای متعال بگذارید تا با تدبیر خودش شما را به آنچه صلاح در آن است، برساند.

وی در پایان گفت: نکته پنجم این‌که باید آمادگی از دست دادن مال دنیا را داشته باشیم زیرا خدای متعال قصد دارد دلبستگی‌های ما را به دنیا و مال و فرزند کم کند، پس باید آماده آزمایش شدن با هرکدام از این علایق خود باید باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار