حمید خورشیدی:

کدخبر: 852

یکی از مهم ترین چشم اندازهای این مجموعه، تاثیرگذاری در سطوح محله، شهر، استان و حتی کشوری به فراخور تونایی موجود می باشد؛ علاوه بر آن رسیدن به نقطه ماندگاری و اثربخشی از دیگر اهداف به حساب می آید.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ هیئت خادمان مهدی (عج) به عنوان یکی از جوان پسندترین هیئت های موجود در استان به شمار می رود که سال هاست با محوریت فرهنگ، آموزش و مذهب مشغول به فعالیت می باشد؛ به گفته یکی از مسئولین، دامنه ی گسترده اقدامات، موجب تحولی در این هیئت و تبدیل آن به مجموعه ای فرهنگی و عقیدتی شده است.

روزهای نزدیک به نیمه شعبان و احیای این شب گرانقدر توسط این مجموعه، بهانه ی خوبی می شود برای گفت و گوی اختصاصی قزوین خبر با یکی از اعضای این هیئت.

حمید خورشیدی، مسئول طرح تربیتی "راهی به سوی آسمان" از شروع کار، برنامه های  هیئت خادمان مهدی (عج) و چگونگی جذب نوجوانان و جوانان به این مجموعه می گوید که متن این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

در سال 79، با توجه به فضای حاکم بر جامعه و به فراخور نیازهای موجود، جمعی از دانشجویان دغدغه مند، جهت انجام فعالیت های اجتماعی، گروهی مذهبی در قالب  هیئت تشکیل دادند.

اولین دهه از شکل گیری این هیئت با برنامه ریزی برای رسیدن به یک ساختار تشکیلاتی دقیق، انجام مراسمات هفتگی و برنامه های مناسبتی و هم چنین اقدمات فرهنگی منقطع سپری شد، این هیئت به عنوان یکی از اولین موسسات مردم نهاد، زیر نظر سازمان جوانان استان و با اساس نامه فرهنگی و مذهبی ثبت شد تا اینکه نهایتا امروز این هیئت در قالب مجموعه ای فرهنگی، آموزشی و مذهبی در حال فعالیت و ارائه خدمت است.

بعد از گذشت چندین سال مجموعه خادمان مهدی با کسب تجربه و مشخص سازی رسالت، به جایگاه فرهنگی خود در استان دست یافت؛ این مجموعه متشکل از زیرمجموعه های پازل واری می باشد که بر اساس مدل مخاطبی اداره می شود.

از جمله این زیر مجموعه ها می توان به کانون فرهنگی مسجد ولایت، موسسه خادمان موعود و هیئت امنای مسجد ولایت اشاره کرد.

تنوع مخاطب را می توان یکی از موفقیت های این مجموعه دانست، چراکه عام ترین و خاص ترین مردم قزوین می توانند جزو مخاطبین مجموعه خادمان مهدی قرار گیرند که این مدل برگرفته از عملکرد ائمه معصومین بوده است؛ حضور مردم اهل سنت و نیز جان فداترین شیعیان در جلسات درسی امام صادق  (ع) گواه بر تنوع مخاطب در سیره ائمه است که تبعیت از حلقه های بصیرتی این بزرگواران در لایه های مختلف مخاطب هیئت مشاهده می شود.

با توجه به جنس دینی فعالیت های مجموعه، مسجد، مهم ترین مرکز جامعه اسلامی به عنوان مرکزیت و کانون برنامه ها قرار گرفت که به فراخور موقعیت موجود، مسجد ولایت، پایه و اساس اقدامات انتخاب شد که تمامی برنامه ها اعم از فعالیت های عقیدتی و فرهنگی، جلسات هیئت، برنامه های احیای نیمه شعبان، محرم، نشست های مهدوی و حتی بحث های ورزشی و کلاس های آموزشی در مسجد برگزار می شود.

یکی از مهم ترین چشم اندازهای این مجموعه، تاثیرگذاری در سطوح محله، شهر، استان و حتی کشوری به فراخور تونایی موجود می باشد؛ علاوه بر آن رسیدن به نقطه ماندگاری و اثربخشی از دیگر اهداف به حساب می آید.

مخاطب به عنوان مهم ترین رکن مجموعه به دو صورت عام و خاص وجود دارد که مسلما نحوه برخورد با هرکدام از آن ها متفاوت می باشد، مخاطب عامی که تنها سالی چند بار برای استفاده از برنامه هایی چون احیای نیمه شعبان و محرم وارد هیئت می شود، مسلما به دعوت عمومی چون تابلوهای تبلیغاتی شهری و پیامک نیازمند است و البته محتوای مناسب و ارتباط گیری صحیح، بارها و بارها مخاطب سالیانه را به مخاطب فصلی و ماهی تبدیل کرده است.

در برخورد با مخاطب خاص و مستعد که عموم آن ها را دانش آموزان و دانشجویان علاقه مند تشکیل می دهند، توجه به مستمر بودن برنامه ها، تبلیغات خاص و برنامه ریزی دقیق حائز اهمیت می باشد.

این در حالی است که هیچ گونه تفکیک سنی خاصی در مخاطبین عام وجود ندارد و می توان شاهد حضور سنین مختلف در مراسمات بود اما سازگار بودن ارائه برنامه ها و تبلیغات با قشر جوان موجب گرایش هرچه بیشتر آن ها در برنامه های مجموعه خادمان مهدی می شود.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار