اعتکاف یعنی...

کدخبر: 705

اینجا ارتباط مستقیم با خدا برقرار است، یک دل صاف می خواهد تا به شبکه الهی وصل شوی و پیام های خدای مهربانی ها را دریافت کنی.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر، هرجا که پا می‌گذاریم، می‌خواهیم خاطره‌ای از آن را ثبت کنیم. این روزها شبکه‌های اجتماعی جای آلبوم‌های ما را گرفته‌اند. همان عکس‌هایی که روزی در آلبوم‌های‌مان به خاطره می‌سپردیم و در طول سال با مرور آن به خاطرات خوب یا بد آن دوران باز می گشتیم ، حالا جای خود را به شبکه‌های اجتماعی داده است.

عکس‌های سلفی هم ماجرای جدیدی است که این روزها افراد در محیط‌های مختلف که قرار می‌گیرند؛ پارک، مهمانی، دانشگاه و هزاران هزار محیط دیگر مشتاقند برای عکس یادگاری گرفتن.

قرار بود اینجا ارتباط مستقیم با خدا برقرار شود، مسجد باشد ، قرآن باشد ، فصل رجب هم رسیده  و همه چیز مهیا است ، یک دل صاف می خواست تا به شبکه الهی وصل شود و همه پیام های خدای مهربانی ها را دریافت کند؛

اما...

اما یه سؤال مطرح می‌شود که آیا در مسجد و در ایام معنوی همچون اعتکاف می‌توان عکس سلفی گرفت؟ در این محیط که قرار است با خدای خودمان تنها باشیم، می‌توان موبایل، تبلت و یا حتی لب تاب‌مان را هم در دست داشته باشیم و هر روز از وضعیت‌مان در شبکه‌های اجتماعی گزارش دهیم؟ همه این‌ها پرسش‌هایی است که در ذهن جاری می‌شود

0c025c980f91f80f8fbf34f1534f186d

بهره‌مندی از فضای اعتکاف

«مریم» یکی از افرادی است که تجربه سه سال اعتکاف را در زندگی‌اش دارد. او با اشاره به موضوع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و عکس سلفی در ایام اعتکاف گفت: این روزها توی بیشتر سایت‌های خبری با تیتری به نام «سلفی فلان هنرپیشه» و یا «سلفی جمعی از ورزشکاران در ....» روبرو هستیم که همین امر سبب جذب بسوی این امر می‌شود.

وی ادامه داد: مراسم معنوی اعتکاف نقطه‌ای ست که باید از ثانیه به ثانیه‌‌اش بهره برد. ۳ روز خلوت با خالق هستی، ۳ روز راز و نیاز، ۳ روز در محفل یاران بودن و زمزمه شبانه.... فرصتی است که باید مغتنم شمرد زیرا شاید ممکن است که دیگر چنین فرصتی برای‌مان پیش نیاید.

وی بیان کرد: اعتکاف یعنی خالص شدن و خالص ماندن؛ بنابراین بهتر است که در این سه روز از هر مشغله ای که معتکف را از خدا دور می‌کند، دور شویم و تمام فکر و ذهنمان را به لحظات با خدا سپری کنیم.

مریم ادامه می‌دهد: زمانی که معتکف جسم و روحش را با حرف حرف قرآن صیقل می‌دهد و زمانی که سر به مهر می‌گذارد و با تمام وجود با خدا راز و نیاز می‌کند، بهترین عکس سلفی زندگی‌اش را با خدای خویش می‌گیرد و با سرافرازی هر چه تمام‌تر در قاب دلش می‌گذارد. عکس سلفی گرفتن با خدا هم عالمی دارد.

این معتکف تصریح کرد: ورود ابزارهای نوین به داخل مراسم اعتکاف باید ممنوع باشد. چراکه این امر سبب می‌شود حواس دیگران هم پرت شود و مسیر را به انحراف برویم. کاش از این فرصت برای خودسازی خودمان استفاده کنیم.

نقش اعتکاف

همه جوامع بشری به ویژه مردم در نظام اسلامی هدف این آسیب ها در فضای مجازی هستند و ورود ناشیانه مردم و برخی به  اصطلاح هنرمندان با وضعیت نابهنجار در اینگونه شبکه ها حاکی از عمق ضعف فرهنگی در میان برخی هنرمندان است، به نحوی  که دستاورد یک به اصطلاح هنرمند در ارتباط با مخاطبان به ناخن لاک زده این هنرپیشه خلاصه می گردد که به هزاران لایک افراد نااگاه به خود می بالد! که  این امر نشان دهنده عمق انحطاط در میان برخی به ظاهر هندمندان جامعه و هم نوائی ناشیانه برخی کاربران با آن هاست.

حال در این هیاهوی غافلانه که مردم به روزمرّگی مادی دچار گشته اند نقش اعتکاف بیش از پیش روشن می گردد، زیرا ضرورت بازگشت به خویشتن و خدای خویش حلقه مفقوده زندگی مادّی انسان هاست، که اعتکاف به عنوان سنتی نبوی می تواند به نوبه خود زمینه اندیشه و خردورزی را به همراه داشته باشد و انسان هایی که در بی معنایی سیر می کنند را برای تفکر و تعقّل آماده سازد.

حضرت علی (ع) در اهمیت نقش اعتکاف در تقویت هویت دینی انسان ها و ضرورت اجتناب از مشغولیت های دنیوی  فرمودند: معتکف باید در طول اعتکاف مسجد را ترک نکند، پیوسته به ذکر خدا و تلاوت قرآن و نماز مشغول باشد، درباره مسائل دنیوی سخن نگوید، شعر نسراید، فحش و سخنان زشت بر زبانش جاری ننماید، جدال و خودنمایی نکند و هر اندازه بتواند از سخن گفتن لب فروبندد.[1]

شأن فضای اعتکاف حفظ شود

در ادامه حجت الاسلام سیدمحمد ثقفی، جامعه شناس اظهار کرد: فضای اعتکاف، فضای روزه، نماز و دعاست. به نظر می‌رسد اعتکاف با این نحوه نمایش دادن، اعتبارش را از دست می‌دهد.

وی افزود: اگر بتوانیم متانت عمومی فضا و شأن مکان را حفظ کنیم، شاید استفاده از ابزارهای نوین و حتی عکس گرفتن هم ایرادی نداشته باشد.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: اعتکاف هم همچون مراسم حج می‌ماند. می‌توان در زمان‌هایی که خللی به اعتکاف وارد نمی‌شود از این ابزارها استفاده کرد. گاهی خصوصی و گاهی عکس‌های دسته‌جمعی از ویژگی‌های باهم بودن است.

وی بیان کرد: عکس سلفی در مراسم اعتکاف حرام نیست اما سبب می‌شود که فضای معنوی دیده نشود و نتوان بهره لازم را از این فضا برد.

حجت‌الاسلام ثقفی اظهار کرد: توصیه‌ام به معتکفان این است که فضای معنوی اعتکاف را حفظ کنند، چراکه حفظ این فضا هم ثواب دارد و سبب می‌شود بتوان بهره لازم را از این فضا برد.

سه روز تکرار نشدنی

۳۶۲ روز از سال در زندگی را تا می خواهیم می توانیم حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از ابزارهای نوین، باهم بودن، شوخی کردن و هزاران فعالیت دیگر داشته باشیم  اما قدر این سه روز را بدانیم، سه روزی که با خالق خود تنها می‌شویم و به نوعی می‌توانیم پله‌های رسیدن به خدا را طی کرد. 

نماز و روزه را می‌توان حتی در منزل انجام داد اما اعتکاف فرصتی برای خلوت بودن با خالق است. این فرصت اگر پیش آمده است ، با ابزارهای نوین خرابش نکنیم. سه روز را فدای شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای نوین نکنیم. شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای نوین همیشه و در طول سال با ما هستند اما این سه روز شاید دیگر تکرار نشود! از کجا معلوم سال آینده دعوت -بخوانید طلبیده - شویم. 

منابع:

[1] مستدرک طبرسی، جزء الاول، ص 567.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار