کارشناس معاونت تعلیم و تربیت خواهران بسیج دانشجویی:

کدخبر: 681

سمیه افلاطونی: شهید مطهری روشنگری جوانان و دانشجویان را بزرگ ترین رسالت خود می دانست و ابهام زدایی را نه به جهت صرفا اهمیت شبهات بلکه به دلیل هدایت جوانان انجام می دادند.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ سمیه افلاطونی، کارشناس معاونت تعلیم و تربیت خواهران بسیج دانشجویی استان در گفت و گوی اختصاصی پیرامون سیر مطالعاتی کتب شهید مطهری و جایگاه مبانی ایشان در میان جوانان به خصوص دانشجویان گفت: دوران حیات استاد مطهری شبهات اعتقادی مارکسیست ها و فتنه های اجتماعی در اوج بود تا آنجا که ایشان روشنگری جوانان و دانشجویان را بزرگ ترین رسالت خود می دانست و ابهام زدایی را نه به جهت صرفا اهمیت شبهات بلکه به دلیل هدایت جوانان انجام می دادند.

شبهات گروه های انحرافی امروز نیز در قالب های جدیدی جریان دارد، بنابراین مطالعه آثار ایشان در زمان حال هم کمک شایانی به شناخت حق و حقیقت می کند.

استدلال های شیوا، رسا و ساده از ویژگی های برجسته متون ایشان می باشد؛ این استاد با روحیه قوی خود همواره طالب یک تریبون برای دین اسلام در کنار تریبون مارکسیست ها بودند چرا که اعتقاد داشتند سوالات باید پاسخ داده شود و جوان در فضایی بی شبهه تصمیم بگیرد.

وی  ادامه داد: متاسفانه غرب گرایی معضل جامعه امروز است تا آنجا که کتب این استاد با وجود تمام سادگی و روان بودن، جایگاه شایسته خود را از دست داده است.

شهید مطهری برای تمام اقشار جامعه قلم زده اند و مخاطب ایشان را نمی توان صرفا افراد تحصیلکرده و یا عوام دانست؛ جامعیت و قابل فهم بودن از دیگر ویژگی کتب ایشان بوده  که با نهایت آینده نگیری به رشته تحریر درآمده است.

افلاطونی با اشاره به طرح مطالعاتی "طلیعه حکمت" ابراز داشت: این طرح از سال89 در قالب اردوهای 12تا13 روزه و با مدیریت اساتید دانشگاه های امام صادق و دفترنشرآثارشهیدمطهری(انتشارات بینش مطهر) اجرا شد.

طی این دوره حدود هشت کتاب ازمجموع آثار استاد به دانش پژوهان ارائه می شود که در نهایت با آموزش اصول حلقه داری بتوانند در آینده به تدریس و رفع شبهات بپردازند.

این مسئول آشنایی دانشجویان با اندیشه های استاد و رفع شبهات موجود را از جمله اهداف این سیر مطالعاتی دانست و بیان کرد: مسائلی چون حقوق زن،آزادی انسان،کمال انسان،جبرواختیار و سرنوشت انسان از جمله موضوعات دغدغه ساز دانشجویان به شمار می رود، بنابراین آموزش این کتب در ابتدای این دوره ها می تواند گره گشای بسیاری از موضوعات ذهنی جوان دانشجو باشد.

وی در توضیح روند تکاملی این طرح اظهار داشت: در سال های اولیه محدودیت خاصی برای ورود دانشجویان به این طرح وجود نداشته است. اما امروزه با اجرای روند گزینش و مصاحبه تنها ازدانشجویانی استفاده می کنیم که مطمئن هستیم توان درک و بازگو کردن این مطالب را دارند؛ علاوه بر این در دوره های اولیه فقط بازخوانی کتب به صورت سیر مطالعاتی انجام می گرفت در حالیکه امروز اساتید متخصص و کارشناسان توانمند جهت رفع شبهات در دسترس دانشجویان هستند.

وی در بیان دیگر مسائل تکمیل کننده این طرح تشریح کرد: در سال های اولیه این طرح زیرنظر مدیریت های مستقل به صورت سیرهای مطالعاتی در چند دانشگاه برگزار می شد، درحالیکه امروز ناحیه ی بسیج دانشجویی برگزاری این طرح را برعهده گرفته است.

این کارشناس معاونت تعلیم و تربیت در پایان استقبال از شرکت در دوره را گسترده خواند و اعلام کرد: استقبال به حدی است که دوبرابر ظرفیت موجود دانشجویان ثبت نام میکنند و ما مجبور میشویم با انجام مصاحبه تعداد محدودی را انتخاب کنیم.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار