به مناسبت بزرگداشت استاد تعلیم و تربیت:

کدخبر: 674

سخن درد مندانه استاد مطهری در باره تفسیرهای نا صواب چنین است: دین مقدس اسلام، یک دین ناشناخته است.حقایق این دین،تدریجاً در نظر مردم واژگون شده است و علت اساسی گریز گروهی از مردم، تعلیمات غلطی است که به نام دین داده می شود.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ هم زمان با بزرگداشتاستاد تعلیم و تربیت، شهید مرتضی مطهری، به بررسی تاثیرات ایشان در حوزه های فرهنگی واجتماعی پرداخته ایم که در ادامه می خوانیم:

زندگی نامه

استاد شهید آیت الله مطهری در 13 بهمن 1298 هجری شمسی در فریمان واقع در 75 کیلومتری شهر مقدس مشهد در یک خانواده اصیل روحانی چشم به جهان می گشاید. پس از طی دوران طفولیت به مکتبخانه رفته و به فراگیری دروس ابتدایی می پردازد. در سن دوازده سالگی به حوزه علمیه مشهد عزیمت نموده و به تحصیل مقدمات علوم اسلامی اشتغال می ورزد. در سال 1316 علیرغم مبارزه شدید رضاخان با روحانیت و علیرغم مخالفت دوستان و نزدیکان، برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم می شود. در دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از محضر مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (در فقه و اصول) و حضرت امام خمینی ( به مدت 12 سال در فلسفه ملاصدرا و عرفان و اخلاق و اصول) و مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبائی (در فلسفه : الهیات شفای بوعلی و دروس دیگر) بهره می گیرد. در سال 1331 در حالی که از مدرسین معروف و از امیدهای آینده حوزه به شمار می رود به تهران مهاجرت می کند. در تهران به تدریس در مدرسه مروی و تألیف و سخنرانیهای تحقیقی می پردازد. در سال 1334 اولین جلسه تفسیر انجمن اسلامی دانشجویان توسط استاد مطهری تشکیل می گردد.

 

در همان سال تدریس خود در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران را آغاز می کند به دنبال یک سخنرانی مهیج علیه شخص شاه به وسیله پلیس دستگیر شده و به زندان موقت شهربانی منتقل می شود و به همراه تعدادی از روحانیون تهران زندانی می گردد. پس از 43 روز به دنبال مهاجرت علمای شهرستانها به تهران و فشار مردم، به همراه سایر روحانیون از زندان آزاد می شود. در سال 1348 به خاطر صدور اعلامیه ای با امضای ایشان و حضرت علامه طباطبایی و آِیت الله حاج سید ابوالفضل مجتهد زنجانی مبنی بر جمع اعانه برای کمک به آوارگان فلسطینی و اعلام آن طی یک سخنرانی در حسینیه ارشاد دستگیر شد و مدت کوتاهی در زندان تک سلولی به سربرد. از سال 1349 تا 1351 برنامه های تبلیغی مسجدالجواد را زیر نظر داشت و غالباً خود سخنران اصلی بود تا اینکه آن مسجد و به دنبال آن حسینیه ارشاد تعطیل گردید و بار دیگر استاد مطهری دستگیر و مدتی در بازداشت قرار گرفت. پس از آن استاد شهید سخنرانیهای خود را در مسجد جاوید و مسجد ارک و غیره ایراد می کرد. بعد از مدتی مسجد جاوید نیز تعطیل گردید. در حدود سال 1353 ممنوع المنبر گردید و این ممنوعیت تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت.

نقش شهید مطهری در گسترش فرهنگ اسلامی و تربیت دینی جامعه

تلاش شهید مطهری برای احیاء اندیشه اسلامی تنها در پیرایه زدایی محدود نشد، استاد مطهری به عنوان یک اسلام شناسی که همواره دغدغه دین داشت .و به منظور احیای اندیشه اسلامی در اولین قدم به ریشه یابی علل فاجعه ای که تضعیف روح دینی واعراض از حق ناگرفته است می پردازد.

سخن درد مندانه استاد مطهری در باره تفسیرهای نا صواب چنین است:

دین مقدس اسلام، یک دین ناشناخته است.حقایق این دین،تدریجاً در نظر مردم واژگون شده است و علت اساسی گریز گروهی از مردم، تعلیمات غلطی است که به نام دین داده می شود. هجوم استعمار غربی، با عوامل مرئئ و نا مرئئ اش، از یک طرف و قصور یا تقصیر بسیاری از مدعیان حمایت از اسلام، در این عصر،از طرف دیگر ، سبب شده که اندیشه های اسلامی در زمینه های مختلف، از اصول گرفته تا فروع،مورد هجوم و حمله قرار گیرد. بدین سبب ، این بنده،وظیفه خود دیده است که در حدود توانایی درمیدان انجام وظیفه نماید

نقش شهید مطهری در آسیب شناسی دینی

همه فعالیتهای استاد شهید مطهری اعم از تالیفات، سخنرانی ها و اقدامات اجتماعی و درسهایی که می دادند همه در جهت شناخت آسیب هایی بود که به دین و دینداری وارد می شد در نتیجه تمام عمر، کارش این بود که ببیند کجا دردی و آفتی هست و در کار دین چه درمانی می باید توصیه کرد.

اصطلاح آسیب شناسی دینی به دو بخش قابل تقسیم است :

1-آسیب شناسی دینداری که منظور شناخت آفات و موانعی است که مانع دینداری مردم می شود.

2-آسیب شناسی دینی، یعنی شناخت آفاتی است که به اصل دین لطمه می زند.

استاد شهید مطهری بیش از هرکس دیگری وبیش از موضوع دیگری علاقه مند بود که بداند چه علل وعواملی و چه آفاتی جوانان را از دین دور می کند. ایشان دو چیز را عامل اصلی در آسیب شناسی دینداری جوانان می دانست:

نا آگاهی جوانان از حقیقت دین

- آلودگی اخلاقی یکی از نشانه های نا آگاهی جوانان از حقیقت دین این بود که آنها دین را یک امر غیر معقول و غیر منطقی می پنداشتند،خصوصاً قشر هایی که با اندیشه های غربی وعلم وفلسفه غربی آشنا بودند.یکی از موفقیت های استاد مطهری این بود که تصور غلط از دین را از اذهان پاک کرد و نشان داد که اسلام نظامی است که یک انسان خردمند و فرهیخته منطقی هم می تواند به آن باور داشته باشد.

حضور گرم و صمیمی مطهری در بین جوانان و اختلاط علمی با آنان سبب گشت تا نسل جوان از نزدیک با روحانیت آشنا گردد و در واقع برداشتهای نادرستی که از روحانیت در اذهان آنان نقش بسته بود پاک گردد و آنان را نسبت به دین و علمای دین دلبسته تر نماید.مطهری درک کرد تنها جامعه ای می تواند موفق باشد که فرهنگ سنتی و نظام اخلاقی پرتوانی داشته باشد.
به همین دلیل و بخاطر دغدغه مطهری در هدایت نسل جوان، ساعتها از برنامه کاری استاد به جوانان اختصاص یافت تدریس در دانشگاه، و اختصاص جلسات مشاوره با دانشجویان از جمله این موارد است. اما جالب اینکه مطهری نیک دریافته بود که همواره لازم است بین حوزه و دانشگاه ارتباط برقرار باشد تا از این طریق دانشگاه از حض معنوی حوزه استفاده نمایند و حوزه نیز از تکنولوژی بدست آمده از دانشگاه برای پیشبرد کارها سود جوید بر همین اساس همواره ارتباط تنگاتنگ مطهری با هر دو مرکز علمی را می بینیم که همچون پله ارتباط بین این دو کانون را فراهم نمود ودرواقع زمینه را برای آشنایی بیشتر این دو مرکز و زدودن غبارهای توهمات نادرست از اذهلان را، در برداشت از این مراکز فراهم ساخت.

نقش استاد مطهری در آسیب های فرهنگی جامعه

استاد مطهری یکی از موفق ترین و پیشروترین متفکران اسلامی در عصر جدید است که به طور دقیق در اثر آگاهی از مسائل و مشکلات جاری جامعه به طرح یکی از مسایل عمده فرهنگی یعنی; آسیب های فرهنگی  و فرهنگ سازی پرداخته است. او با طرح مشکلات جاری به فهم عمیق آسیب های فرهنگی پرداخته است.

 از نظر استاد مطهری چندین مشکل در جامعه وجود داشته است.

1-تعارض بین ملیت و دین

2-رشد و توسعه اندیشه مادیگری در ایران و جهان

3-عدم تمایل قشر جوان به دین

4-طرح تعارض بین علم و دین

5-طرح شبهاتی در هویت تاریخی، ملی و دینی جامعه

این آسیب ها که از کانال مطبوعات، کتب، سینما، تلویزیون و آموزش وارد جامعه ایران قبل از انقلاب شده بود، فرهنگ بومی را آماج تهاجمات خود قرار داده بودو نیاز بود تا نیروی فرهنگی غنی ای هنجارهای صحیح را تقویت نموده و جلوی استحاله فرهنگی را بگیرد.  او برای بازشناسی آسیب ها و کمک به نهادینه شدن فرهنگ بومی ایران اسلامی خدمات شایانی به جامعه نمودند و با ریشه یابی این انحرافات نه تنها جلوی این چالشها را گرفتند بلکه راهکارهای عملی نیز ارائه دادند.

از دیگر ویژگیهای او نکته سنجی و تیزبینی او برای رفع شبهات از اذهان بود. در جلسات سخنرانی همواره سعی می کرد دو نکته را محور اصلی بحث خود قرار دهد اینکه مورد نیاز باشد و دوم اینکه تکراری نباشد در عین حال می کوشید تا از نظر دیگران نیز بهره مند گردد به همین دلیل در برنامه های مختلف در آغاز بحث عنوان موضوعاتش را تعریف و تبیین می کرد و در صورت تمایل مستمعین بحث را ادامه می داد. استفاده از فن ساده در بیان مطالب، و ارتباط مطالب با نیازهای جامعه از دیگر ویژگیهای او بود. در واقع او می کوشید افکار انحرافی موجود در جامعه را پالایش نماید و تلاش استعمارگران ا در پوک کردن فرهنگ کشور و ترویج مصرف گرایی و تشدید بحران هویت را نقش بر آب کند به همین دلیل او نه تنها نقادی عالی در بررسی افکار و عقاید بود بلکه راهنمایی ورزیده جهت ارائه بهترین راه حلها.

سخن پایانی:

استاد مطهری به عنوان یکی از چهره هایی است که در احیای تفکر اسلامی، بیشترین نقش را داشتند و باید جزو یکی از پرچم داران بینش نوین اسلامی و طراح دوباره معارف اسلام در فضای فرهنگ امروزی جهان به شمار آورد.

استاد مطهری در سراسر زندگی پر برکت خویش، دائماً در اندیشه احیاء علوم دین، و حیات بخشیدن بر جانهای بی رمق مسلمین بود.او نه تنها خرافه زدایی و جدا ساختن پیرایه هایی را که بر اندام دین وصله کرده بودند، پیشنهاد میکرد بلکه خود فعالانه در این پالایش سهمی به سزا بر عهده کرفته بود.

تالیفات ،روش و شیوه زندگی و استدلال این استاد و دانشمند اسلامی چندان عظیم و بزرگ است که با گذشت زمان نه تنها قدیمی نمی شود بلکه همانند علوم اسلامی و دینی نیازنسل جدید بیش ازبیش به خدمات ایشان بیشترمی شود.بنابراین:

1 متولیان آموزش و پرورش کشور باید از کتب ارزنده این استاد در دروس دانش آموزان بیشتر استفاده کنند. تا نقش و زحمات این عزیز در قفسه های کتابخانه غریب نماند

2 اداره محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم و فناوری باید در نشر وگسترش ایده ها ،کتب، تالیفات ونقش این استاد گرانقدر تلاش بیشتری در بین قشر جوان و بخصوص دانشجویان به عمل آورند.

3 نیروی مقاومت محترم بسیج،نهادهای انقلابی وروحانیت محترم تلاش بیشتری در جهت احیای نقش این استاد شهید بعمل آورند و تنها به روز معلٌم و هفته عقیدتی سیاسی محدود نشود.

 4 بسیجیان و یاوران نظام جمهوری اسلامی با دست و زبان و پیروی از شیوه مسئول ومکلف به نشر و احیای زحمات این معلٌم شهید هستند.

5 درمجموع همه مسلمان در حد توان با مطالعه و تحقیق پیرامون خدمات ارزنده استاد شهیدمطهری دین خود را ادا نمایند.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار