مدیر کل اوقاف و امور خیریه:

کدخبر: 602

حجت الاسلام مصطفی نوروزی گفت : ماه رجب مقدمه‌ای است تا انسان با دعا در این ماه هدایا و آرزوهایی که از خداوند درخواست کرده را در ماه رمضان و شب‌های قدر دریافت کند.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین با اشاره به فرا رسیدن ماه رجب اظهار داشت: خداوند در برخی جایگاه‌های زمین مکان‌های خاصی را انتخاب کرده و به آن اماکن حرمت و شرافت خاصی داده است که مکه و بیت‌المقدس از جمله این مکان‌های مقدس هستند.

وی ادامه داد: در بعضی زمان‌ها نیز به خواست خداوند ارزشمندی خاصی قرار داده شده است، به عنوان مثال جمعه در میان دیگر روزهای هفته شرافت و عظمت خاصی دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: در میان ماه‌های سال نیز برخی ماه‌ها دارای شرافت خاصی نسبت به دیگر ماه‌ها هستند که رجب از جمله این ماه‌هاست.
وی خاطر نشان کرد: رجب برای مؤمنین به نهری در بهشت که آب آن شیرین‌تر از عسل و سفیدتر از شیر است، تجسم شده است.
نوروزی  با اشاره به اینکه رجب ماه دعا، تهجد، شب‌ زنده‌داری و اخلاص است ادامه داد: ماه رجب میلاد امام علی(ع) و شهادت امام هادی(ع) و موسی‌ابن‌جعفر(ع) را در خود دارد و یکی از ماه‌هایی است که راه رسیدن به خدا در آن برای بنده نزدیک‌تر است.
وی با بیان این نکته که وجود ایام‌البیض در این ماه نشان‌دهنده کرامت ماه رجب بر ماه‌های دیگر است ابراز کرد: بهترین حالات ماه رجب، حالت اعتکاف است که خداوند این توفیق را به بندگان خاص خود که معتکفین نامیده می‌شوند، می‌دهد.
این مقام مسئول افزود: معتکفان در خلوتکده خانه خدا با نماز و تلاوت قرآن به تقویت بنیه اعتقادی خود می‌پردازند و خدا را هر لحظه به خود نزدیک‌تر می‌بینند.
وی اضافه کرد: اعتکاف فرصتی است برای تفکر در زمینه زندگی و دستورات الهی تا انسان خود را از تاریکی‌های جهل نجات داده و مقیم حرم لطف الهی ببیند.
نوروزی عنوان داشت: در این ماه مؤمنین با خواندن دعا، نماز و توبه درگاه الهی، درهای رحمت الهی را به روی خود باز کرده و خود را برای حضور در مهمانی معنوی ماه رمضان آماده می‌کنند.
وی ادامه داد: دعاهای بسیار شریفی که برای این ماه در روایات ذکر شده، در واقع پیام فطرت است که به قلب انسان نازل می‌شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: دعاهای ماه رجب معادن عظیم معرفت و دریایی از خداشناسی و توحید محوری است که در این ماه می‌توان با استفاده از این دعاها به مقاصد بزرگی رسید.
وی با اشاره به اینکه دعا کارخانه انسان‌سازی است افزود: با دعا می‌شود به شرافت‌های معنوی رسید و وعده‌های الهی را در لحظه لحظه زندگی جاری ساخت.
نوروزی  یادآور شد: مؤمنان نباید از عظمت این ماه بزرگ غفلت کنند چرا که این ماه به زودی می‌گذرد و فرصت‌های انسان برای خودسازی و کسب معنویت از دست می‌رود.
وی ابراز داشت: در ماه رجب دستور داده شده که مؤمنان زیاد توبه کنند و عبادات در این ماه مضاعف محسوب می‌شود.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: عبادت تنها بر روی سجاده تعریف نمی‌شود، بلکه دیدار با بستگان، عیادت مریض و سرکشی به محرومان و فقرا نیز عباداتی هستند که در این ماه وارد شده‌ است.
وی ادامه داد: ماه رجب، ماه آموزش مهرورزی، عدالت‌محوری، دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا است.

مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین اضافه کرد: ماه رجب مقدمه‌ای است تا انسان با دعا در این ماه هدایا و آرزوهایی که از خداوند درخواست کرده را در ماه رمضان و شب‌های قدر دریافت کند.
 
 برخی از اعمال شب و روز اول ماه رجب 
 
اعمال شب اول ماه رجب

*هنگام رؤیت هلال بخواند: «اَللّـهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالاْمْنِ وَالاْیمانِ وَالسَّلامَةِ وَالاْسْلامِ رَبّى وَرَبُّکَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ»
*غسل کردن
*زیارت امام حسین(ع) 
*بعد از نماز مغرب، ۲۰ رکعت نماز
در هر رکعت یک بار سوره «حمد»
یک بار سوره «توحید»
*بعد از نماز عشا، دو رکعت نماز
در رکعت اول «حمد» و «الم نشرح» رایک مرتبه،سوره«توحید»راسه مرتبه
در رکعت دوم سوره‌هاى «حمد»،«الم نشرح»،«توحید» و «ناس و فلق»یک‌ باربخواند
پس از سلام ۳۰ بار«لا اله الاّ الله»
۳۰ مرتبه «صلوات» بفرستد
*۳۰ رکعت نمازدر هر رکعت یک مرتبه «حمد» و یک مرتبه «کافرون» و سه مرتبه «توحید» را بخواند
*احیاى شب اول ماه رجب
*خواندن دعا
«اَللّـهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِاَنَّکَ مَلیکٌ، وَاَنَّکَ عَلى کُلِّ شَىْء مُقْتَدِرٌ، وَاَنَّکَ ما تَشآءُ مِنْ أَمْر یَکُونَ اَللّـهُمَّ اِنّى اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّد نَبِىِّ الرَّحْمَةِ، صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللهِ، اِنّى اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَى اللهِ رَبِّکَ وَرَبِّى لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتى»
*اعمال روز اول رجب
روزه - غسل - زیارت امام حسین

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار