مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین اعلام کرد: فقر قاتل شخصیت و منزلت اجتماعی انسان است و نمی گذارد فرد در اجتماع ظهور و بروز یابد و البته این فقر در جسم فرد نیز اثرگذار است و آسیب هایی را به دنبال دارد.

به گزارش قزوین خبر، هدایت صفری ظهر امروز (24 فروردین) در نشست تخصصی حامیان زن که به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) در سالن جلسات کمیته امداد قزوین برگزار شد، بیان کرد: در ایامی قرار داریم که متعلق به بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) است و همچنین این ایام مصادف با سالروز میلاد امام خمینی (ره) است.

وی ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی (ره) به دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی و در نخستین روزهای پیروزی انقلاب تأسیس شد و تشکیلاتی الهی است که هدف نورانی دارد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین اضافه کرد: کمیته امداد به عنوان قطعه ای از قطعات منظومه نظام اسلامی ریشه در تفکر اسلامی دارد و کاری که امروز انجام می دهد را زمانی ائمه اطهار انجام می دادند به طوری که رسیدگی به ایتام و نیازمندان به صورت مادی و عاطفی از سوی حضرت علی (ع) امام بر حق انجام می شد.

وی عنوان کرد: سایر ائمه نیز همینگونه بودند به طوری که امام حسن (ع) کریم اهل بیت لقب گرفتند و حضرت فاطمه نیز به نیازمندان کمک می کردند.

صفری تصریح کرد: این کار امروز بر عهده ولی فقیه است و با توجه به گستردگی امور ولی فقیه نیازمند تشکیلاتی است که به نیابت از وی این کار را انجام دهد و کمیته امداد این وظیفه را برعهده دارد و کار رسیدگی به نیازمندان را انجام می دهد که در این بین حامیان نیز مساعدت هایی را در راستای کمک به نیازمندان دارند.

وی توضیح داد: نیازمندی موجب می شود تا بسیاری از مشکلات وارد خانواده شود و پیامبر گرامی اسلام نیز فرمودند خداوندا از کفر و فقر به تو پناه می برم و به فرمایش حضرت علی (ع) نیز فقر مردنی بزرگتر از مُردن معمولی است و همچنین ایشان فرمودند قبر بهتر از فقر است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین اعلام کرد: فقر قاتل شخصیت و منزلت اجتماعی انسان است و نمی گذارد فرد در اجتماع ظهور و بروز یابد و البته این فقر در جسم فرد نیز اثرگذار است و آسیب هایی را به دنبال دارد.

وی تأکید کرد: فقر قاتل استعداد و اندیشه انسان است و فقر موجب می شود که این استعدادها شکوفا نشود ولی اگر به این استعداد ها توجه شود انسان توانمند می شود و می تواند در بحث های اجتماعی و اقتصادی حضوری موثر داشته باشد و این امر امروز در کمیته امداد اتفاق افتاده است.

صفری گفت: کمیته امداد بر اساس اعتباراتی که دارد و دولتی است و در کنار همراهی آحاد مردم در حوزه کمک به ایتام، کارهای خوبی را انجام می دهد که این اقدامات در بخش های مختلف نظیر بخش فرهنگی، بهداشت روان، بهداشت محیط، بهداشت و سلامت خانواده، اشتغال، آموزش های فنی و حرفه ای، بالا بردن عقل معاش خانواده، گرفتن احساس یاس و انزوا از خانواده و غیره است.

وی اعلام کرد: با توجه به این امر طی سال های 90، 91 و 92 در استان 5 هزار و 800 حانواده زیرپوشش کمیته امداد خودکفا شدند و افراد نیازمند دیگری جایگزین اینها در کمیته امداد شدند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین افزود: طی سال گذشته نیز یک هزار و 530 خانواده زیرپوشش کمیته امداد خودکفا شدند و برای آنها شغل ایجاد شد که جشن خودکفایی این افراد در سال جاری برگزار خواهد شد.

وی تأکید کرد: باید توجه داشت که کمیته امداد تولیدکننده فقر نیست بلکه به دلیل مسائلی نظیر طلاق، بیماری صعب العلاج، فوت سرپرست خانوار و بیماری سرپرست خانوار عده ای به سمت کمیته امداد می آیند که کمیته امداد حمایت هایی را از این خانواده ها دارد و 370 بیمار خاص و صعب العلاج و 15 هزار زن سرپرست خانوار زیرپوشش امداد هستند.

صفری اضافه کرد: همچنین یک هزار دانشجو و 3 هزار و 400 دانش آموز نیز زیرپوشش کمیته امداد هستند که در بین این دانش آموزان 500 نفر استعداد درخشان هستند که برای این افراد کلاس هایی برگزار می شود تا افسران ولایت در آینده باشند.

وی کمک به ایتام را توفیق الهی دانست و خاطر نشان کرد: چه قرصی آرام بخش تر از کمک به یتیم و نیازمند در زندگی وجود دارد و کسانی که حامی هستند مورد توجه خداوند واقع شدند و این امر یک توفیق و لطف الهی است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین یادآور شد: کسانی که زیرپوشش کمیته امداد هستند نیازمندان واقعی هستند و برخی از آنها شاید به ظاهر در زندگی مشکلی نداشته باشند ولی وقتی انسان وارد زندگی آنها می شود به عمق مشکلات شان پی می برد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار