امیرحسین فتوحی

کدخبر: 536

" ولی از آن روز و ساعت غیر از پدر هیچ کس اطلاع ندارد نه فرشتگان در آسمان و نه پسر هم. پس بر حذر و بیدار شده، دعا کنید زیرا نمی دانید که آن وقت کی می شود." کتاب مقدس، انجیل مرقس، ص 77، باب 13، بندهای 1 ـ 9 و 32 تا 37.

سرویس هنری قزوین خبر؛

عقیده به منجی، نشات گرفته از دین نیست، بلکه از نهاد و فطرت پاک ادمی می اید. این عقیده منتج به امید در دل ها می شود. علاوه بر این ، با وجود تفاوت نگرش ادیان به منجی، این عقیده در بین جوامع بسیاری مشاهده می شود.  هالیوود هم در این بین بیکار ننشسته است. هالیوود جادوگری ماهر است، جادو می کند. با ذهن ها و قلب ها بازی می کند. بر خلاف سینمای ایران که خیلی باز صحبت کرده و مفاهیم را مستقیم و شعارگونه بیان می کند، هالیوود به ظریف ترین شکل ممکن به بیان اعتقادات دینی می پردازد. طوری حرف می زند که بیننده و تماشاگر دروغ زیبای او را باور می کند، بدون آن که متوجه شود. با ناخودآگاهش بازی می شود ولی نمی فهمد. چون سینمای غرب دروغ را به طریق خوبی بیان می کند، زیبا جلوه می دهد.ذات هنر بازی با افکار است، همواره ابزاری بوده برای القا مفاهیم ؛ کاربرد هنر تنها سرگرمی نیست، فیلم و سریال تنها در نظر عوام صرفا یک محصول سرگرم کننده است. اما سیاست گذاران و مجریان اصلی هالیوود به خوبی می دانند و از همه آگاه ترند به این مسئله که سینما نه تنها یک سرگرمی نیست، بلکه از موثر ترین و قدرتمند ترین ابزار انتقال مفاهیم و القای فرهنگ و تمدن غربی است.صحبت در مورد منجی و هالیوود عمیق تر و بیشتر از آن است که در چند سطر مقاله بیان شود، اما ذکر چند نکته ای در این باب خالی از لطف نیست. در این مقاله، می خواهیم به یکی از چهره های منجی که غرب سعی در نمایش آن داشته و در این امر هم کوتاهی نکرده است، بپردازیم.

منجیِ هالیوود، حاصل رابطه ی نامشروع

حرف، حرف سنگینی است. جرات گفتنش را کمتر کسی دارد. ولی هالیوود هیچ قید و بندی در این مسائل ندارد. حیا و حرمت در سینمای غرب از جمله ی بی اهمیت ترین مسائل است. زنازادگی، چهره ای از منجی در هالیوود است که در چندین فیلم و سریال ، در تلاش برای نمایش آن بوده است.

از جمله ی این آثار می توان به فیلم "لژیون" (Legion 2009) محصول سال 2009 سینمای آمریکا اشاره کرد.از همان اوایل فیلم متوجه دختری می شویم که توسط فرد نامعلومی باردار شده است. تمام تلاشهای صورت گرفته در این فیلم، اعم از نزول مایکل (میکائیل) و جنگ وی با گابریل (جبرئیل) و همچنین نبرد افراد داخل کافه با نیروهای شر  و پلید، در راستای حفظ جان آن کودک است. کودکی که قرار است بعد تولد و بزرگ شدنش، منجی شود و جامعه ی بشری را از شر نیروهای اهریمنی خلاص کند.

 

همینطور در فیلم نبرد تایتان ها (Clash of The Titans) محصول سال 2010 میلادی ، زئوس  فرمانروای آسمان ها متوجه این می شود که انسان ها سرکش شدند و خدایان را زیر سؤال می برند وعلیه خدایان قیام کردند ـ در این زمان کودکی متولد شد که همه چیز را تغییر خواهد داد. زئوس مخفیانه وارد قلمرو پادشاه آکریسیوس می شود و با همسر وی زنا می کند. فرزند نامشروع این زنا، پسری به نام پرسیوس است. در پایان فیلم ، همین فرزند باعث نجات ساکنین شهر شده و شیطان بزرگ را شکست می دهد.

از جمله ی دیگر این آثار ، سریال "لاست" (Lost) محصول سال 2006 به کارگردانی جی.جی آبرامز یهودی می باشد. باز هم زنی حامله به نام لیلی که نطفه پسرش ارون (هارون) از طریق یک رابطه ی نا مشروع شکل گرفته است. تلاش افراد در این سریال، حفظ جان این مادر و بچه ی نامشروعش و تلاش برای بزرگ کردن وی می باشد. همینطور در سریال "فرار از زندان" (Prison Break)محصول 2005 ،  فرزندی که از مایکل و سارا  به وجود می آید، زنا زاده است. تا جایی که در پایان داستان مایکل برای نجات جان این فرزند حاضر شد جان خود را فدا کند. تمام نقشه ها و برنامه هایی که مایکل طرح ریزی می کند و تمام افرادی که برای نجات سارا از زندان دارند، تنها یک هدف دارد و آن هم نجات جان مایکل کوچک است.

 

نکته ی قابل توجه این است که پاسخ تمامی این زنان حامله به این که پدر این بچه کیست در یک کلمه خلاصه می شود : "نمی دانم!"

ممکن است ریشه ی این زنازادگی به کینه ی دیرین قوم یهود علیه مسیحیت بر گردد، زیرا یهود بر این باور است که مسیح (ع) زنا زاده می باشد. قران مجید، کلام وحی، که به دور از هر گونه تحریف راهنمای بشریت بوده و هست و خواهد بود، بر مطهر بودن حضرت مریم (س) و حضرت مسیح (ع) گواهی داده است:

« وَإِذْ قَالَتِ الْمَلاَئِکَةُ یَا مَرْیَمُ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاکِ وَطَهَّرَکِ وَاصْطَفَاکِ عَلَى نِسَاء الْعَالَمِین »

و [یاد کن] هنگامى را که فرشتگان گفتند اى مریم خداوند تو را برگزیده و پاک ساخته و تو را بر زنان جهان برترى داده است. (سوره ی مریم، آیه ی 42)

در مقالات بعد به نکات دیگری پیرامون سیمای منجی در سینمای غرب خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار