به بهانه ی شهادت شهید هنرمند سید مرتضی آوینی

کدخبر: 534

بنیانیان عضو شورای انقلاب فرهنگی در مراسم تجلی شیدایی که به مناسبت شهادت مرتضی آوینی برگزار شده بود عقیده ی هنر برای هنر را یک عقیده باطل عنوان کرد .

به گزراش سرویس هنری قزوین خبر ؛

در این مراسم دکتر حسن بنیانیان با تاکید به تاثیر گذاری هنرمند در عصر حاضر عنوان کرد : یک هنرمند یا تفکرات هنری خود می تواند یا باعث نابودی جامعه و یا باعث هدایت جامعه شود.امروز کار فرهنگی در کشور بسیار سخت است و هنرمندان باید بدانند که حوزه ی هنر نیاز به مطلاعات فرآوان دارد و آنها باید سطح اطلاعات خودرابه طور ویژه در شناخت هنر  افزایش دهد. زیرا در غیر این صورت امکان دارد هنرمند به صورت نا خود اگاه اثری شیطانی خلق کند و باعث نابودی یک فرد و جامعه و نابودی اخروی خود شود.هنر دامنه ی وسیعی بین بهشت و جهنم می باشد و اندکی غفلت هنرمند را جهنمی  می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با نقد این عقیده که هنر برای هنر است، هنرمندان را به تفکر بیشتر در مورد عقایدشان دعوت کرد و گفت: در واقع این عقیده ، عقیده ای باطل است زیرا هر هنرمندی عقیده ای برای خلق اثری هنری دارد و آنکس که می گوید برای دل خویش این اثر را خلق می کند نیز به هنر یک دید ابزاری دارد.

 بنیانیان  در مورد تاثیر هنر دینی بر روح و روان انسان سخن گفت و ادامه داد: در زمان پیامبر شاعری که در مورد دین شعر می سراید مورد تقدیر رسول الله قرار می گیرد و و شاعری در مورد کفر شعر می سراید بشدت مورد نقد رسول الله قرار می گیرد تا جایی که دستور قتل اورا صادر می کند . زیرا رسول الله به خوبی با اثر آهنگ شعررا برروی احساس و عقیده ی انسان آشنایی دارد.مسئله ی نگاه ابزاری به هنر مسئله بدی نمی باشد وهنرمندان باید هنر را در خدمت اسلام به کار گیرند.

وی افزود : همه ی انسانها هنرمند هستند و باید در خلق یک اثر زیبا تلاش کنند .دادن یک سلام گرم خود یک اثر هنری است که منجر به خلق یک رابطه ی گرم می شود.

در آخر بنیانیان از هنرمندان خواست که  علاوه بر مطالعه آثار غربی به مطالعه علوم دینی بپردازند و سطح علم خودرا نسبت به دین بالا ببرند . 

در این مراسم همچنین سردار تشکل زاده به بررسی موفقیت های شیعیان در سوریه و عراق پرداخت و در مورد تاریخچه ی بوجو امدن وهابیت سخن گفت.

تشکل زاده به اهمیت موضوع وحدت بین شیعه و سنی تاکید داشت و افزود: عدم رعایت این موضوع موجب کشته شدن شیعیان فراوان در عراق و سوریه شده است. غرب بسیار تلاش می کند این وحدت را از بین ببرد و در استای این هدف به تربیت روحیان شیعه ضد وحدتی و برائتی بسیار تلاش می کند و از آنها به طور ویزه حمایت می کند.

تشکل زاده با اشاره به محبوبیت رو حانیان شیعه ازجمله امام خمینی و امام خامنه ای ادامه داد: چند تن از علمای اهل سنت و وهابیت از این محبوبیت بسیار ناراحت هستند و تلاش می کنند این محبوبیت را ازبین ببرند و با دادان فتواهای قتل شیعه کمک به نابودی جهان تشیع می کنند. این نوع فتواها باعث بوجود امدن تفکری منفی نسبت به اسلام دردنیا می شود.

از وظایف اصلی هنرمند امروز خلق آثاری است که به وحدت میان شیعه و سنی کمک می کند.و روشنگری یکی از کارهای مقدس هنرمندان امروزی است

تشکل زاده در تحلیل  آیاتی از قران که در آن به دشمن بودن قوم یهود اشاره می شود عنوان کرد: اسراییل و آمریکا در خلق وهابیت نقش بیزایی داشته اند و در این راستا به ازبین بردن آات جهاد در قرآن جدید و جایگزینی داستانهای کتاب مقدس بجای داستان انبیا در قرآن کریم سعی در نشان دادن اسلامی واهی به مردم جهان دارند. 

در این مورد مداحان و شاعران نقش بسیار مهمی در خلق آثار وحدتی دارند و باید بدانندهرکس با  توهین نابجا و لعن علنی که منجر به  کشته شدن شیعه ای در عراق یا سوریه و یا یمن شود در قتل آن شریک می باشد و در اخرت باید پاسخگوی خون ریخته شده باشد.

در پایان مراسم به طور ویژه به مناسبت تولد حضرت فاطمه زهرا و روز مادر از مادران شهدای هشت سال دفاع مقدس تجلیل شد.

 انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار