سجاد عنایتی

کدخبر: 375

برنامه ای که قرار بود در جهت اعتلای ارزش ها و پاسداشت مقام شهدا در قزوین برگزار شود، با ایجاد فضای کنسرت گونه و جشن و پایکوبی، بیان لطیفه ها، اجرای شومن های ناوارد و حجاب های غیر قابل قبول برای دانشجویانی که دانشگاهشان به نام امام مزین است، یک جور رنگ باختگی ارزش ها به تماشا گذاشته شد.

قزوین خبر؛چند روز بیشتر از سالگرد شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی ایران نمی گذرد؛ انقلابی که برای صعودی کردن شیب منحنی ارزش ها، اصلاح رفتارها و شریان فرهنگ و اندیشه اسلامی در بطن جامعه به وقوع پیوست؛ ارزش ها و فرهنگی که می رفت تا در سایه عیاشی های پهلوی رنگ ببازد.

ایثار و شهادت را می توان دو ثمره بزرگ این انقلاب اسلامی دانست، ثمراتی که به پشتوانه آن نبض حیات ارزش های فراموش شده جریان گرفت و احیا شد؛ نبضی که دشمن این خاک و سرزمین سخت در تلاش برای سکوتش بود اما ریشه باورهای دینی مردمان این دیار آنقدر رشد یافته که هنوز پس از سال ها تهاجمات، این نبض می زند، شاید گاهی کند اما به برکت عمق معنویت این سرزمین، می  زند.

اما در این میان متاسفانه سطحی نگری هایی که همیشه ی تاریخ بوده اند و تقویمِ دوران از بودنشان تهی نمی شود، با کوته اندیشی های خود نبض ارزش ها و ثمرات انقلاب را به طعمه خاموشی و مرگ می کشانند که این سطحی نگری ها، مخرب ترین عامل تضعیف یک جامعه اسلامی شناخته می شود.

یکی از مصداق های این کوته نگری ها را می توان در مراسمات هرساله ای که مسوولین به جهت بزرگداشت انقلاب و یاد و خاطره شهدا برگزار می کنند نام برد، مراسماتی که با صرف هزینه های بالا نه تنها موجب تعالی اندیشه شهادت در شعور جوانِ دانشجوی امروز نمی شود، بلکه گاها با بی برنامگی ها موجب تخریب ارزش ها و مقام والای شهدا نیز می گردد.

داستان این یادداشت ازمراسم گردهمایی استانی دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه بین الملل و موسسات غیر انتفاعی استان شروع می شود که روز گذشته در سالن شهدای گمنام دانشگاه امام خمینی (ره) برگزار شد.

متاسفانه برنامه نه تنها در جهت اعتلای مقام شهید و شهادت پیش نرفت بلکه با ایجاد فضای کنسرت گونه و جشن و پایکوبی، بیان لطیفه ها و اجرای شومن های ناوارد و حجاب های غیر قابل قبول برای دانشجویانی که دانشگاهشان به نام امام مزین است، یک جور رنگ باختگی ارزش ها به تماشا گذاشته شد.

هر چند خواسته ی ما برپایی مراسمات مملو از غم و اندوه برای شهدا نیست که چه بسا جنس اشک برای شهید از جنس اشک های برای حسین (ع) است، از همان اشک هایی که انتهایش یک شوق در قلب می کارد اما با همه این ها سابقا برنامه هایی چون جنگ شادی شهدا با حفظ حرمت ها انجام شده است.

امیدوارم مخاطبین اصلی این متن از این پس با دقت و توجه بیشتر به فعالیت خود در این مرکز مهم و تاثیرگذار ادامه دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار