در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان، در سالن مولانای مجتمع آموزشی ارشاد برگزار شد، محمد امیری مقدم، مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان قزوین، هنر را بهترین وسیله برای انتقال عقیده و افکار دانست و استفاده از ابزار هنر برای صدور انقلاب را در هر تمدنی ضروری ارزیابی کرد.

85878548553482291161998020766

سرویس فرهنگی قزوین خبر ؛ امیری مقدم ضمن بیان مطلب فوق گفت: هنر، رساترین و موجز ترین ابزار است و در میان انواع آن، هنر تجسمی ویژگی و برجستگی خاصی دارد؛ زیرا هم یک هنر فردی است و هم نسبت به سایر فعالیت های هنری مانند سینما کم هزینه تر است. علاوه براین هنر تجسمی حوزه نفوذ بالایی دارد و مشتری مدار است. همچنین درک هنر تجسمی از سایر هنرها راحت تر است. غرب در سطح جهان، فرهنگ و اعتقادات خود را از طریق هنر منتقل  می کند. پس از دوره رنسانس هنر تفاوت می یابد و برای مثال در نقاشی های موجود از حضرت مریم(س) شاهد هستیم که تصاویر قبل از رنسانس با پوشش و بعد از آن بدون پوشش است. هالیوود هم اعتقادات اومانیستی و لیبرالیستی خود را در قالب هنر هفتم منتقل می کند که تأثیر فوق العاده ای دارد.

هنرمند ما چقدر در خدمت انقلاب است؟

وی با مطرح کردن سؤالاتی از جمله اینکه هنر ما و هنرمند ما چقدر در خدمت انقلاب است؟ و یا چقدر در بحث هنر انقلاب صورت گرفته است؟ و با وجود درگیر بودن جامعه با موضوعاتی همچون وحدت اسلامی، قابل اعتماد نبودن آمریکا در مذاکرات، گروه های تکفیری، سبک زندگی اسلامی، تحریم اقتصادی و ... چقدر به این موضوعات پرداخته شده است؟ تصریح کرد: در این جشنواره اتفاق خوبی افتاد و کارگاه های خوبی با همکاری اساتید محترم برگزار شد و آثار خوبی در قالب نقاشی، کاریکاتور و پوستر خلق شد که حتی یکی از هنرمندان هم توانست در جشنواره کشوری رتبه دوم را کسب کند.

سهم نقاشی نسبت به دوره قبلی کاهش یافته است

در ادامه ی این مراسم، اسدی دبیر جشنواره به ارائه گزارشی از روند برگزاری این دوسالانه پرداخت و گفت: موضوع برنامه، تجلی و حقیقت زیبایی بوده است و جشنواره در سه بخش پوستر، نقاشی و کاریکاتور برگزار شده است. 180 اثر از 120 هنرمند بسیجی به دبیرخانه ی جشنواره ارسال شد که نقاشی 20، کاریکاتور 30 و پوستر 50 درصد این آثار را تشکیل می دهند که سهم نقاشی نسبت به دوره قبلی کاهش یافته است. وی ضمن تشکر از هیئت داوران و همکاران دبیرخانه، از میثم ملکی قزوینی تشکر ویژه کرد و اظهار امیدواری کرد که در دوره های بعد شاهد شرایط بهتری باشیم.

در این بخش از مراسم، قطعه ای به نام «محمد» با صدای حسینی، خواننده قزوینی به اجرا درآمد که شعر آن متعلق به محمدحسین ابوترابی بود و محسن جلیلوند هم آهنگسازی آن را بر عهده داشته است.

جسارت به نام آزادی بیان!

پس از اجرای قطعه ی «محمد»، بیانیه ی مجمع بسیج هنرمندان استان قزوین در محکومیت توهین نشریه ی هتاک فرانسوی به ساحت پیامبر اکرم(ص) توسط عماد عاملی مجری برنامه قرائت شد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «در ادامه ی رفتار خباثت آمیز شیاطین روزگار، بار دیگر به نام آزادی بیان تعدادی از مزدوران صهیونیست جهانی به ساحت مقدس عزیزترین مخلوق آفرینش جسارت روا داشتند. هنر جاوید دین اسلامی، هدایت بشر از ظلمت، انحراف، جهالت و غفلت به سوی نور و رستگاری است. بزرگترین هنرمند تاریخ، شخصیت بی بدیل حضرت محمد مصطفی(ص) است که درس ناخوانده و مشق ننوشته، به غمزه ی خلق نیکوی خود از اعراب جاهلی، انسان هایی وارسته و رشدیافته در مکتب توحید ساخت و به تبع آن، ندای «لا اله الا الله» را در سراسر جهان طنین افکند. ندایی که هرگز در گوش زمان به خاموشی نخواهد گرایید. ما اعضای مجمع بسیج هنرمندان استان قزوین هم صدا با امت شهیدپرور ایران، اقدام مذبوحانه ی مجله ی فاسد فرانسوی را محکوم می کنیم و به دولت فرانسه هشدار می دهیم که با جریحه دار کردن احساسات مسلمین جهان، آینده ی تاریک را برای ملت خود رقم نزند.»

خداوند؛ هنرمند ازلی

پس از قرائت بیانیه، استاد یوسفی به ارزیابی هنر و هنرمند پرداخت و گفت: هنرمندان ما اندیشه ها و باورهای خود را در قالب تصویر بیان کرده اند. هنر آنقدر رفیع و والاست که هنرمند ازلی، خداوند و اثر هنری او انسان است. پدیده ای که خودش در آفرینش هنری پدیده می شود تا تجلیات خداوند بر روی زمین را عیان کند. این کار از فردی بر می آید که خلاقیت در وجودش به ودیعه گذاشته شده باشد و آن شخص کسی نیست جز هنرمند. هنرمندانی که به شناخت و تعالی رسیده اند و آفرینشی از جنس زمان خلق می کنند. هر زیبایی هنر نیست. در آفرینش هنری، ذات و پندار هنرمند است که از قالب و استعدادهای طبیعت و پیرامون خودش، آثاری ماندگار خلق می کند. به بحث اومانیسم اشاره شد. قرار بود انسان آثاری خلق کند که ماندگار شود ولی نوع ماندگاری متفاوت است و این به اندیشه هنرمندان برمی گردد.

یک مقایسه ی تاریخی

وی گفت: در یک مقایسه ی تاریخی که کوبنده تر از خیلی حرفهاست، 50سال مانده به کشف آمریکا، 50سال مانده به تولد داوینچی، 80سال مانده به تولد میکل آنژ و... شاهنامه ای توسط بایسنقرمیرزا شامل 22 تصویر طراحی می شود که اکنون در کاخ موزه گلستان نگهداری می شود. می دانید که تفکر رنسانس احیای تفکر روم و یونان باستان براساس عقلانیت و فلسفه است و اومانیسم بر روی این محور حرکت می کند. همین نشریه منحوس فرانسوی هم می خواسته خودش را ثابت کند اما چرا من کوتاه بیایم و کاری نکنم؟ از قرن پنجم هجری، معراج نامه پیامبر، خمسه نظامی، گلستان و بوستان سعدی، شاهنامه فردوسی و ... تصویرسازی شده و حتی شاه اسماعیل دستور می دهد که کمال الدین بهزاد و میرزاجعفر بایسنقری را از مهلکه جنگ فراری دهند و به تبریز بیاورند تا ماوقع امپراتوری صفویه را تصویرسازی و مکتوب کنند و این مدیریت فرهنگی است. کمال الدین بهزادی که هنرمندان مختلف را جمع آوری می کند و آنها را ساماندهی می کند.

پیوست های فرهنگی را فراموش کرده ایم

استاد یوسفی ضمن بیان اینکه زبان هنر از همه ی زبان ها برنده تر است، به بحث کردن پیرامون تمام آثاری که قرار است به خلق برسد اشاره کرد و گفت: باید لایه های پنهان هنری را بررسی کرد تا یک اثر ماندگار خلق شود. باید ظرفیت ها و فضایی را که در آن نفس می کشیم بشناسیم و به فرموده مقام معظم رهبری فرهنگ به مثابه هوایی است که در آن نفس می کشیم. دلیل اهمیت و تأثیرگذاری هنرهای تجسمی بخاطر این است که اولین بیان انسان از طریق نقاشی است. در سیلک کاشان، تپه زاغه و سگزآباد بوئین زهرای قزوین وقتی به سفالینه های منقوش نگاه می کنیم، می توانیم فرهنگ و اندیشه های مردمان آن روزگار را درک کنیم. زبان تصویر رسانه ای قدرتمند است که اگر درکش کنیم می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. در همین قزوین، ابتدا مردم مسجد جامع را بنا می کنند، بعد کنارش بازار می سازند تا روزی حلال کسب کنند. بعد حمام هایی ساخته می شود که نظافت فراموش نشود و کاروانسراهایی که محل اقامت مسافران و نگهداری حیواناتشان بوده است. یعنی به همه چیز فکر می شود و یک مدیریت دقیق فرهنگی است. معماری الان ما به کجا می رود؟ می خواهیم مسجد و مدرسه ی حیدریه را برای عریض شدن خیابان تخریب کنیم! در غرب هزینه های هنگفتی برای تبلیغات، هنر و رسانه پرداخت می شود و در کشور ما هنرمندان ما از روی اعتقاد دست به قلم می برند ولی از حمایت خبری نیست و پیوست های فرهنگی را فراموش کرده ایم.

نگرش مثبت

در ادامه مراسم، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قزوین که در میانه ی برنامه به جمع اضافه شده بود به سخنرانی پرداخت. احمدی ضمن تبریک دهه فجر گفت: مطالب استاد یوسفی درباره داشته های فرهنگی ایران قطره ای از دریا بود. همین شاهنامه فردوسی یک دوره شکل گیری تمدن بشری را به نمایش گذاشته است و اگر کشور این توانمندی ها را نداشت، نمی ماند. به عنوان متمم مباحث ایشان عرض می کنم که در دنیا این سؤال را مطرح کرده اند که چه چیز انسان را خوشبخت می کند؟ برخی گفته اند پول، برخی شانس و چیزهای دیگری را مطرح نموده اند تا اینکه رسیده اند به نگرش مثبت. نگاه برخی به فردی که سوار ماشین است این است که جیب چه کسی را زده؟ و نگاه برخی دیگر این است که الحمدلله همسایه ی ما سواره است. لذا نگرش مثبت سازنده فکر و خوشبخت کننده ی تمدن های فرهنگی است.

نیاز به یک همایش سه ساعته ی مدیریت یکپارچه فرهنگی داریم

وی افزود: هنر، تلطیف جهان خشن هستی است. داشته های کشور ما فراوان است و این همه مورد اصابت قرار گرفتن بخاطر این داشته هاست. در مورد مدیریت فرهنگی هم حدود 10 روز پیش در جلسه ی شورای شهر گفتم که نیاز به یک همایش سه ساعته ی مدیریت یکپارچه فرهنگی داریم. آسیب ما در استان، فقر و تبعیض فرهنگی است و اصلاح آن دست یک نفر هم نیست بلکه باید نگاه عمومی استان اصلاح شود. لذا امیدواریم شورای شهر همایش را برگزار کند که پروپوزال 42صفحه ای هم برای آن نوشته شده است و ما هم بتوانیم در کنار شما به وظایفمان عمل کنیم.

تقدیر از برگزیدگان

در پایان این برنامه از برگزیدگان جشنواره در بخشهای مختلف با اهدای لوح تقدیر و جایزه ی نقدی تقدیر به عمل آمد. در بخش گرافیک، تقدیر ویژه ی هیئت داوران، لوح سپاس و جایزه ی 50هزار تومانی به آقای آرش باباخداوردی و خانم نفیسه ضیایی، لوح سپاس رتبه ی سوم و جایزه ی 200هزارتومانی به آقای وحید ابراهیمی و خانم محدثه شیخ، لوح سپاس رتبه ی دوم و جایزه ی 300هزارتومانی به خانم عطیه ی محسنی و لوح سپاس رتبه ی اول و جایزه ی 400هزارتومانی به خانم اکرم دادجوی شاهمردانی(حائز رتبه ی دوم کشوری) اهدا شد. در بخش نقاشی، تقدیر ویژه ی هیئت داوران، لوح سپاس و جایزه ی 50هزارتومانی به خانم سمیرا عبادی پور، لوح سپاس رتبه ی سوم و جایزه ی 200هزارتومانی به خانم ها فاطمه کولجی و ستاره شهبازی، لوح سپاس رتبه ی دوم و جایزه ی 300هزارتومانی به خانم ها سمانه گروسی و سمیه محمدی فلاح اهدا شد و هیئت داوران هیچ اثری را شایسته ی رتبه ی اول ندانست. در بخش کاریکاتور هم تقدیر ویژه ی هیئت داوران، لوح سپاس و جایزه ی 50هزارتومانی به خانم ها حنانه مظاهر نسب، فاطمه نجفی و مریم محمدی، لوح سپاس رتبه ی سوم و جایزه ی 200هزارتومانی به آقایان پارسا فلاح و وحید سعادت مطلق، لوح سپاس رتبه ی اول و جایزه ی 400هزارتومانی به آقای محسن حسن پور اهدا شد و هیئت داوران هیچ اثری را شایسته ی رتبه ی دوم در این بخش ندانست.   

ارسال نظرات

آخرین اخبار