با حضور مدرس اندیشه های مهدوی:

کدخبر: 290

مسوول کانون علمی مهدویت حوزه علمیه قزوین: معرفت پیدا کردن نسبت به حجت نه تنها یک امر فردی و حتی اجتماعی بلکه کاملا در راستای دین انسان، سعادت و خوشبختی وی است.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ آموزه های مهدویت چند سالی است که با عنایت حضرت حق و صاحب الزمان (عج) رشد و قوت گرفته که استان قزوین هم از این قضیه مستثنی نیست.

بنیاد فرهنگی معارف مهدویت با همکاری حوزه علمیه به صورت سازمان دهی شده به پرورش مهدی پژوهان می پردازد که در همین راستا و جهت شناساندن هر چه بیشتر دوره های آموزشی مهدویت به سراغ مسوول کانون علمی مهدویت حوزه علمیه قزوین، حجت الا سلام محمد صالحی رفتیم.

 

این مدرس معارف مهدویت در تاکید بر لزوم یادگیری معارف مهدویت و با اشاره به دعای "اللهم عرفني نفسک فانک ان لم تعرفني نفسک لم اعرف نبيکاللّهم عرفني نبيک فانک ان لم تعرفني نبيک لم اعرف حجتاللهم عرفني حجتک فانک ان لم تعرّفني حجتک ضللت عن ديني" گفت: یکی از اعمال سفارش شده در دوران انتظار ظهور، قرائت دعای "غیبت" است که ما در این دعا می گوییم پروردگارا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناساني، نميتوانم پيغمبرت را بشناسمپروردگارا! پيغمبرت را به من بشناسان که اگر پيغمبرت را به من نشناساني، نميتوانم حجت تو را بشناسم پروردگارا! حجت خود را به من بشناسان، که اگر حجت خود را به من نشناساني، دين خود را از دست ميدهم، و گمراه خواهم شد."

 

صالحی با بیان اینکه  معرفت پیدا کردن نسبت به حجت نه تنها یک امر فردی و حتی اجتماعی بلکه کاملا در راستای دین انسان و سعادت و خوشبختی وی است؛ اظهار کرد: یکی از  شاگردان امام صادق به نام سدیر روزی به همراه ابا بصیر خدمت امام صادق رسیدند و حضرت را در حالی دیدند که به شدت می گریستند  و سخت ناراحت بودند وقتی علت را جویا شدند امام فرمودند که در حال مطالعه مصحف فاطمه (س)  بوده و رویدادهای آخرالزمان را می خواندند که در آن زمان ربا افزایش می یابد، غش وارد اقتصاد می  شود و محبت در  روابط رنگ می بازد و حالت گرگ و میشی به خود میگیرد.

به طوریکه حفظ ایمان در آن زمان همانند آتش نگه داشتن در دست است، سدیر از آنجا که شاگرد باهوشی بود سوال کرد که آیا ما هم آن دوران را درک می کنیم؟ امام فرمودند اگر آن زمان را درک کردید به دعای غیبت متوسل شوید.

دعوت به سه اصل معرفتی یعنی توحید، نبوت و امامت محتوای این دعا را تشکیل می دهد و شناخت امام و حجت را بعنوان ضامن سلامت دین و ایمان معرفی می کند.

این کارشناس صدا و سیما در معرفی دوره های آموزش مهدویت در استان توضیح داد: این دوره های آموزشی به دو صورت مجازی و حضوری انجام می شود که دوره های مجازی متشکل از چهار دوره تحت عناوین عطر انتظار، رایحه انتظار، منجی در بیان ادیان و مستشرقین می باشد و دوره های حضوری در قالب سه دوره ی 16 جلسه ای و بر اساس درسنامه در نظر گرفته شده زیر نظر بنیاد فرهنگی معارف مهدویت برگزار می شود.

وی افزود: مهدی پژوهان پس از گذرندان دوره های مجازی و سه سطح دوره حضوری وارد مرحله مربی گری و پژوهش می شوند که امکان استفاده از کتابخانه تخصصی مهدویت استان را پیدا می کند و در ادامه با ارائه مقالات،  به جمع بندی آن ها در مجموع یک کتاب می پردازند.

این مدرس، سطوح مختلفی از دوره ها را برای طلاب، دانشجویان و عموم مردم معرفی کرد و بیان داشت: ضرورت بحث مهدویت، نیاز و اضطرار به امام، مهدویت در قرآن و روایات، خانواده و تربیت مهدوی، نشانه ها و حکومت مهدوی، شبهه شناسی از جمله موضوعات آموزشی این دوره ها می باشد که در حال حاضر سه دوره برای برادران طلبه، دو دوره برای طلبه های خواهر حوزه کوثر و شهرستان بویین زهرا، دو دوره آموزشی توسط معاونت فرهنگی امام زاده حسین و هم چنین یک دوره در قالب کارگاه های آموزشی صهبا در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با محوریت مهدویت برگزار شده است.

حجت الاسلام صالحی برگزاری جشن ها و مناسبت های ویژه ی حضرت حجت، تشکیل کتابخانه تخصصی مهدویت، تشکیل گروه های مهدویت در فضای مجازی با محوریت ارائه شبهه و سوال و پاسخ توسط کارشناس، برپایی نمایشگاه هایی با پخش پوستر و کتاب های مهدویت را  از جمله برنامه های اجرا شده توسط کارگروه مهدویت استان خواند و تشریح کرد: سازمان صدا و سیما و بعضا دانشگاه ها و هیات های مذهبی جهت برگزاری این دوره های آموزشی تحت عنوان سبک زندگی مهدوی درخواست مربی داشته اند که البته هدف، آموزش در قالب حداقل هفت جلسه و به صورت مستمر می باشد تا بتواند تاثیرگذاری صحیحی داشته باشد.

این مسوول شروع تخصصصی دوره های مهدویت را در استان از سال 89 دانست و تصریح کرد: متاسفانه در این مدت به دلایلی چون ضعف در اطلاع رسانی، عدم هماهنگی و همکاری بین مسوولین و سازمان های استان، پراکندگی در ارائه معارف مهدوی و منسجم نبودن فعالان حوزه مهدویت استقبال قابل قبول از این دوره ها صورت نگرفته است.

مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: بعضی از گروه ها فعالیت هایی را در این زمینه و در سطح استان قزوین داشته اند که البته برای جهت دهی بیشتر نیازمند به بحث های کمکی بوده اند.

وی با اشاره به استقبال قابل توجه مردم در استان های مرزی کشور از دوره ها و آزمون های مهدویت  سراسری گفت: وجود اندیشه های مخالف و احساس نیاز جهت پاسخ گویی به آن، هماهنگی بین ارگان ها و ادارات، تبلیغات و ثبت نام های گروهای به خصوص در دانشگاه ها از جمله راز های موفقیت این استان ها در جذب مخاطب است.

حجت الاسلام صالحی با تاکید بر افزایش راه های تبلیغاتی و جذب مخاطبین بیان کرد: آموزش های فضای مجازی می بایست اصولی تر و با ارائه مدرک و سند انجام شود.

مسوول کانون های علمی حوزه مهدویت قزوین در پایان با اشاره به اعزام نیروی مربی به سایر استان ها گفت: یکی از برنامه های مهم کارگروه مهدویت، تربیت مربیان متخصص و اعزام آن ها به استان های دیگر است که البته تا به امروز برنامه ریزی هایی جهت ایجاد نمایندگی های مهدویت در شهرستانی چون آبگرم و 34 روستای در حوزه آن انجام شده است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار