امام جمعه ی محمودآباد نمونه

کدخبر: 235

همزمان با اکران فیلم های جشنواره عمار در قزوین و شهرستان ها، جمعی از فعالین فرهنگی و دست اندرکاران این امر در قزوین و محمودآباد نمونه با امام جمعه این شهر دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار قزوین خبر، در این دیدار که امروز چهارشنبه در دفتر امام جمعه ی محمودآباد نمونه برگزار شد، ابتدا مسئول اکران فیلم های جشنواره عمار در استان قزوین و تنی چند از اکران کنندگان این فیلم ها در قزوین و شهرستان ها، گزارشی از نحوه شکل گیری جشنواره عمار، دستاوردها و نحوه اکران این فیلم ها را ارائه کردند.

طی این نشست، حجت الاسلام سماواتی، ضمن تبریک ایام ربیع المولود، ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(حفظه الله) مبنی بر مبارک بودن این امر(اکران فیلم های عمار)، آن را یک کار مردمی دانست. . وی افزود: رسانه های دیداری و شنیداری در سال 88، وظایف خود را انجام ندادند و جوانان، بسیجی وار به میدان آمدند و در هرکجا که می شد این کار را انجام دادند که روز به روز هم این مکان ها فراگیر می شود. وی با اشاره به اینکه این فیلم ها در راستای بصیرت بخشی و آگاهی بود، جناب عمار را شاخص تشخیص حق از باطل برشمرد که که امام علی (ع) درمورد او فرموده بود: «گروهی یاغی عمار را خواهد کشت.»

_MG_7077

امام جمعه ی محمودآباد نمونه، با اشاره به بیکار ننشستن دشمن و شبهه افکنی و تلفیق حق و باطل، خاطرنشان کرد که شبکه های ماهواره ای با زدن سر و ته فیلم ها و متصل کردن آنها به تبلیغ علیه نظام و رهبری می پردازد که جریان قمه زنی یکی از آنهاست. در صورتی که ایشان و سایر مراجع با قمه زنی مخالف هستند. وی با بیان اینکه دشمن مستقیم نمی گوید که شیعه باطل است، بلکه مصادیق مختلف را به یکدیگر متصل و حق و باطل را باهم مخلوط می کند، از نبود قدرت تجزیه و تحلیل جوانان اظهار تأسف کرد و خاطرنشان کرد که در شبهه افکنی ها نیاز به عمار یاسر است.

حجه الاسلام سماواتی ضمن توصیه به قدردانی بابت وجود مقام معظم رهبری و قدرت تبیین وقایع ایشان که یکی از خصوصیات برجسته  و کمتر پرداخته شده ی وی است، به سخنان ایشان درباره جناب عمار یاسر اشاره نمود که می فرمایند: هرجا که عمار می دید جای حضور و بصیرت افزایی است، مبلغی صحبت می کرد. امام جمعه ی محمودآباد نمونه با جالب دانستن به کاربردن کلمه "مبلغ"، خاطرنشان کرد که مقام معظم رهبری نمی فرمایند خطبه یا منبر می رفت. مبلغ از ریال شروع می شود و به میلیارد می رسد. گاهی با یک جمله. این کلیپ ها مبلغی از بصیرت افزایی است.

_MG_7090

امام جمعه ی محمودآباد نمونه، با بیان اینکه اکران کنندگان در هر گوشه و کنار این کار را انجام می دهند و به مدح و مذمت دیگران کاری ندارند، به کشته شدن جناب عمار به دست لشگر معاویه و شبهه افکندن درباره خود عمار توسط این لشگر اشاره کرد که می گفتند عمار را علی(ع) به جنگ فرستاده و خود او باعث قتل عمار است! و البته یک عده هم گمراه شدند. وی با اشاره به شبهه افکنی درباره امام زمان(عج)، رهبری و مراجع _که نواب عام هستند_ بر لزوم روشنگری برای از بین رفتن شبهه ها تأکید کرد. وی خاطرنشان ساخت که ابتدای کار جشنواره مردمی عمار، رسانه های دولتی استقبال نکردند که حضرت آقا هم به آن اشاره کردند و مانند جریان فتنه 88 که ابتدا مردم حرکت کردند، الان هم مسئولان پس از مردم به این جشنواره اقبال کردند و این برکت حضور بسیجی وار است. وی با اشاره به امکان پخش آثار در نماز جمعه و بعد از نماز و تهیه کلیپ از همین نماز جمعه، تأکید کرد که با تعامل می توانیم این کار را انجام دهیم و ما هم از فیلم سازان انتظار کمک داریم و در حد توان کمک هم می کنیم.

امام جمعه ی محمودآباد نمونه، در پایان با اشاره به این حدیث امام علی(ع) که می فرمایند: «با همان حربه که دشمن استفاده کرده، جوابش را بدهید»، خاطرنشان کرد که زمان جنگ می گفتیم: "موشک جواب موشک" و الان هم باید بگوییم: "فیلم علیه فیلم". علیه امام زمان(عج) فیلم می سازند، چهره ی شیعه را مخدوش می کنند و می گویند که اینها منتظر آن مرد خشن و کینه ورز و انتقام جو هستند. وی با بیان اینکه باید از رهبر دفاع کنیم، اظهار داشت که ایشان "یک" هستند و اگر "یک" را بزنند، دیگر "صفر"ها هرگز خوانده نمی شوند.  

 

در ادامه این نشست حمیدرضا ملازینل جشنواره عمار را یک حرکت مردمی خواند که پس از فتنه 88 شکل گرفته و امسال پنجمین دوره آن برگزار گردیده است.

وی تعداد آثار ارسالی به اولین دوره را 32 اثر برشمرد که طی پنج دوره این تعداد به 3000 اثر رسیده است. وی فعال شدن نیروهای انقلابی در زمینه های انیمیشن، فیلم داستانی، مستند و ... را از خیرات و برکات این جشنواره دانست و با اشاره به نحوه اکران منحصر به فرد و مردمی در روستاها و مراکز دورافتاده، عملکرد اکران کنندگان در شهرستانها را قوی تر از شهر قزوین ارزیابی کرد و از فعالیت دوستان در محمودآباد نمونه قدردانی نمود.

_MG_7087

ملازینل مباحث مطرح شده در فیلم ها را مباحثی نو عنوان کرد که تا کنون به آن پرداخته نشده است و با وجود برخی ضعف های فرمی، آثاری ارزشمند هستند. وی اظهار امیدواری کرد که آینده ی سینما در اختیار گفتمان انقلاب اسلامی ایران باشد. ملازینل با اشاره به شکل گیری بسیاری از دوستی ها و شناسایی بسیاری از استعدادها بر اثر جشنواره عمار، تأثیر و اهمیت جشنواره را تا آنجا دانستند که حضرت آقا هم به آن عنایت نشان داده اند و امسال یک جلد قرآن با دستخط خودشان را، به حاج صادق آهنگران، دبیر افتخاری جشنواره به رسم تقدیر اهدا کردند. مسئول اکران فیلم های جشنواره عمار در استان قزوین، خاطرنشان کرد که ان شاءالله یک جریان در استان رقم بخورد و در نماز جمعه هم به آن پرداخته شود. وی با ذکر سوژه های خاص این شهرستان و شهدای شاخص، به دو شهرستان اشاره کرد که با حمایت امام جمعه آن شهر، جوایز جشنواره را به خود اختصاص داده اند. ملازینل در پایان به دوستان اکران کننده در این شهرستان خسته نباشید و خدا قوت گفت.

پس از صحبت های ملازینل، خوش عقیده مسئول اکران فیلم های جشنواره عمار در محمودآباد نمونه، شروع اکران این فیلم ها را بلافاصله پس از تحویل گرفتن آنها عنوان کرد. وی تحت پوشش قرار دادن شهرهای دیگر از جمله طارم، کوهین، اقبالیه و الموت شرقی و غربی را از جمله این اقدامات برشمرد و به فعالیت در نظام آباد، ناصرآباد و شهرک دانش نیز اشاره کرد. خوش عقیده با اشاره به پخش برخی از آثار در همایش پیشگیری از اعتیاد و سایر فرصت ها، هدف از انجام این کار را آشنایی نسل جوان و انتقال فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی دانست. وی در پایان صحبت هایش خاطر نشان کرد که اگر امکان باشد، قبل از نمازجمعه هم برخی از آثار را پخش می کنیم و به برخی از سایت ها هم سپرده شده که برخی از فیلم ها را با حجم کم در اختیار مخاطبان قرار دهند.

سپس سرکار خانم چگینی، یکی از اکران کننده ها، با معرفی دو تن از همکاران فرهنگی خود، خانم ها حق پناه و رجبی، استقبال از آثار را طی دو سال همکاری عالی توصیف کرد. وی با اشاره به اکران آثار جشنواره عمار در کلاس های قرآنی، فقدان دستگاه پخش را به عنوان مانعی پیش روی این حرکت مهم برشمرد. چگینی همچنین بانوان را با توجه به در اختیار داشتن وقت بیشتر، نیازمند توجه بیشتر دانست. سپس بهرامیان یکی دیگر از اکران کننده ها و کارگردان فیلم "کیف"، تربیت نیرو برای تولید آثار و محتوا و حمایت از آنها را بخشی از کار دانست تا هنرمند انقلابی پرورش بیابد. وی با اشاره به بضاعت کم در آموزش و تولید آثار، خاطرنشان کرد که در شناسایی افراد و تولید آثار نیازمند کمک جنابعالی هستیم.

پس از بهرامیان، مؤلف و قوامی نیز به نکاتی اشاره کردند. مؤلف، یکی دیگر از اکران کننده ها با اشاره به اینکه مخاطب انیمیشن ها اکثرا کودک و نوجوان هستند، مسئولیت این بخش را سنگین توصیف کرد که با توجه به تهاجم فرهنگی غرب، این وظیفه سنگین تر است. قوامی هم اظهار امیدواری کرد که بتوانیم در بحث جشنواره عمار خدمت کنیم.

ارسال نظرات

آخرین اخبار