روزبه در همایش الفتان جاویدان:

کدخبر: 232

استاندار در همایش الفتان جاویدان گفت: فیلم شیار 143، زبان حال تمام مادران شهداست، مادرانی که صبر زینبی را به عرصه نمایش گذاشتند.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ صبح امروز همایش الفتان جاویدان با حضور نرگس آبیار، نویسنده و کارگردان فیلم شیار 143، سایر عوامل اجرایی این اثر، مادران گرانقدر شهدا، استاندار و سایر مدیران و مسوولین در گرامی داشت مادران شهدای استان، در سالن سینما بهمن برگزار شد.

نرگس آبیار در سخنرانی کوتاه خود، ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان مادران گرانقدر شهدای استان قزوین، گفت: برگزاری چنین مراسمی و حضور در کنار مادران گرانمایه شهدا، از افتخارات من است.

همایش هایی با عنوان مادران چشم انتظار در دانشگاه های مختلف تهران برگزار شده است اما عنوان " الفتان جاویدان" انتخاب بسیار جالب و جدیدی برای این مراسم بود.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم این فیلم، پنجره کوچکی برای حضور هرچه پررنگ تر در چنین عرصه هایی باشد.

استاندار قزوین در ادامه با بیان اینکه شهدا ما را به تاریخ اسلام نزدیک کرده اند، بیان داشت: شهدای دفاع مقدس، واقعه کربلا را نشان دادند و مادرانشان نیز صبر زینبی را به نمایش گذاشتند.

روزبه اضافه کرد: تقدیر و تشکر من شانی برای جایگاه رفیع شهدا و مادرانشان ندارد چرا که امثال مادر شهیدان حاج میری اجرشان نزد خدای متعال محفوظ است؛ زمانیکه در اوج جنگ، جنازه مصطفی حاج میری را به استان آوردند، مادر بزرگوار این شهید، مقتدرانه ایستاد و فریاد زد: " ما مادران شهید، دامانمان را پر از سنگ می کنیم و در برابر دشمن می ایستیم."

جنگ از این قبیل صحنه ها کم نداشت

این مسوول پرداختن به لایه های پنهان دفاع مقدس را امری گمنام خواند و توضیح داد: فیلم سازی در عرصه شاخص سازی شهدا نسبت به لایه های دیگر هشت سال دفاع مقدس بیش تر انجام شده است، برای نمونه مردم تا حدودی از سید آزادگان شهید علی اکبر ابوترابی آگاهی دارند اما کسی شناختی از همسر این شهید بزرگوار که متحمل رنج های فراوانی شده است، ندارد.

وی یادآور شد: ما به راحتی واژه شهید گمنام را تکرار کرده اما درک درستی از نگرانی و انتظار مادران آن ها نداریم که اگر صحبت های این مادران از سینه هاشان بیرون بیاید، می تواند تبدیل به کتاب و شعر شود و اگر اصحاب هنر همچون خانم آبیار، پا به میدان بگذارند مردم به خوبی از آن ها استقبال می کنند چرا که این هنرها از اعماق وجود هنرمندان برانگیخته شده و به دل می نشیند.

روزبه در پایان تصریح کرد: این فیلم زبان حال تمام مادران شهداست، می بایست به نحو احسنت از دوران دفاع مقدس به عنوان تاریخ طلایی کشور، قدردانی کنیم.

شیار 143 نگاه شاخصی به دفاع مقدس بود

نایب رییس شورای اسلامی شهر قزوین نیز در ابتدای مراسم، فیلم شیار 143 را عاملی برای جذب افراد مختلف بهم دانست و تشریح کرد: یکی از ویژگی های مهم این فیلم، ارتباط دهی افراد مختلف بود، بطوریکه پسر بچه های نوجوانی که درکی از شهید و شهادت نداشتند، نمی توانستند چشم از پرده سینما بردارند.

فرخ زاد در ادامه افزود: یکی دیگر از ویژگی های برجسته این فیلم، توان انتقال مفاهیمی چون انتظار و احساس لطیف مادرانه در دوران سخت جنگ بود که نویسنده با وجود عدم حضور در آن محیط، به خوبی به این احساس انتظار دست یافته بود.

رییس نظام مهندسی استان این فیلم را نگاه شاخصی به دوران دفاع مقدس خواند و ابراز داشت: این فیلم به لحاظ پرداختن به نگاه مادرانه در زمان جنگ، بسیار خاص و بدیع بود چرا که تا امروز پردازشی در این زمینه انجام نگرفته بود.

این مسوول در پایان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، گفت: ایشان فیلم شیار 143 را اثر ارزشمندی دانستند و به عنوان کسی که این فیلم را دیده است، فرمودند: چیزی که درسینمای امروز کم داریم، متن خوب است که در این فیلم پیچش خوب فیلمنامه به راحتی احساس می شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار