قزوین خبر گزارش می دهد؛

کدخبر: 2289

مستند «پایان غرور» در مورد یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی ساخته شده است. این دوره از انقلاب اسلامی آن‌قدر مطالب مختلف و محتوای فراوان دارد که فضا برای پرداختن به اتفاقات آن در قالب‌های مختلف مستند یا سینمایی، بسیار است.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ امروز 31 خرداد سالگرد اقدام تاریخی مجلس شورای اسلامی در سال 1360 و رای به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی  صدر برای ریاست جمهوری است. پس از این مصوبه ، امام خمینی نیز بنی صدر را عزل کردند.

پس از این بود که بنی صدر با لباس زنانه به کشور فرانسه فرار کرد و در آنجا پناهندگی سیاسی گرفت.  مستندهای متعددی درباره بنی صدر و زندگی سیاسی او ساخته شده است. «پایان غرور» ساخته محمدمهدی خالقی یکی از این مستندهاست که به سفارش شبکه افق سیما تولید شده است.

مستند «پایان غرور» در مورد یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی ساخته شده است. این دوره از انقلاب اسلامی آن‌قدر مطالب مختلف و محتوای فراوان دارد که فضا برای پرداختن به اتفاقات آن در قالب‌های مختلف مستند یا سینمایی، بسیار است. «بنی صدر» به عنوان اولین رئیس جمهور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با رای بالایی انتخاب شد اما بعدا سرنوشت غم انگیزی پیدا کرد به همین خاطر، سوژه‌ای مناسب برای مستندسازان است تا درباره او و شخصیت پژوهش کنند.

در مستند «پایان غرور»، حرف های فراوانی مطرح می‌شود به خصوص اینکه این حرف‌ها، حرفهای زمانه ما هم محسوب می‌شود و برای امروز جامعه و کشور نیز بسیار لازم و مفید است. در حقیقت وقایعی که در مستند «پایان غرور» می‌بینیم، تکرار تاریخ است و اگر مسئولان و ما از این وقایع درس نگیریم، به همان سرنوشت دچار خواهیم شد. چیزی که رهبر انقلاب نیز در دیدار با مسئولان نظام نیز هشدار دادند و گفتند: «مخالفت ممکن است وجود داشته باشد لکن قاطبه‌ی ملّت، عمده‌ی ملّت، حرفشان یکی بود و ایستادگی کردند روی حرف، این همان ‌چیزی است که مورد نظر ما است که انسجام و اتّحاد ملّی است. کشور را دوقطبی نباید کرد، مردم را به دو دسته نباید تقسیم کرد؛ آن حالتی که در سال ۵۹ متأسّفانه از ناحیه‌ی رئیس‌جمهور آن ‌روز اتّفاق افتاد که مردم را به دو دسته‌ی موافق و مخالف تقسیم کرده بودند که چیز خطرناکی است.»

کار ساخت مستند «پایان غرور» از ابتدای سال 1393 تا پایان سال 1395 زمان برد و نزدیک به سه سال به طول انجامید تا این مستند ساخته شود. یکی از مهم‌ترین علت‌های طولانی شدن روند ساخت مستند، مشکلاتی بود که برای دستیابی به تصاویر آرشیوی موردنظر و انجام مصاحبه‌های لازم پیش پای تیم تولید افتاده بود.

این مستند یکی از مجموعه کارهایی است که برای شخصیت‌های انقلابی که بعدها به نحوی از جریان انقلاب اسلامی جدا شده‌اند ساخته شده است. قسمت های دیگر این مجموعه هم در مورد شخصیت های دیگر نیز در حال تهیه و تولید است.

انتهای پیام/سراج24

ارسال نظرات

آخرین اخبار