گام به گام تا اربعین/ یادداشت "یونس فلاح" :

کدخبر: 1973

این حرکت جهادی پیامی مهم برای سایر مردم جهان دارد و آن این است که راهی که امام حسین (ع) آغاز کرده هنوز هم با جدیت تمام ادامه دارد.

تا کنون قیام‌های متعددی در گوشه و کنار دنیا علیه حکام مستبد انجام گرفته که علی‌رغم تبلیغات و القائات  سیستم رسانه ای غرب مبنی بر جلوه دادن برخی از این انقلاب‌ها به عنوان قیام‌هایی آزادیخواهانه، مهمترین عامل انگیزاننده در اغلب آنها را باید فقر و محرومیت ناشی از ظلم و ستم و نیز استثمار حاکمان ظلم و جور دانست.

اما در این بین قیام امام حسین (ع) علیه دستگاه فاسد اموی از این جهت که پا را از مطالبات مادی فراتر گذاشته و به هدف جلوگیری از انحراف در شریعت جد بزرگوارشان، پیامبر اکرم (ص) و ترس از فراموشی حق و ارزش‌های اسلامی صورت گرفت، به نمونه‌ای بی‌نظیر در طول تاریخ مبدل شده و همواره الگوی بسیاری از قیام‌های مسلمانان و حتی غیر‌مسلمانانی همچون گاندی (رهبر انقلاب هند) بوده است.

مهم­ترین تفاوت نهضت عاشورا با سایر نهضت‌های آزادی بخش تاریخ در این است که منتهای آنچه که در این نهضت‌ها نمود پیدا می‌کرده صرفا مبارزه (و نه جهاد) با دشمنان بیرونی و غاصبین امنیت و آزادی مردم بوده است اما آنچه که در نهضت عاشورا در کنار جهاد با دشمن آن هم در بالاترین مرتبه خود تجلی پیدا کرده است، جهاد با نفس بوده است. همین ویژگی ممتاز قیام سیدالشهداء (ع) است که آن را از سایر قیام ها  جدا کرده و فطرت‌های پاک و انسان‌های آزاده را از سراسر جهان به سوی خود جذب می‌کند.

امام حسین (ع) با نهضت عاشورا، الگویی از انقلاب و راهکار مؤثر و کار‌آمد برای مبارزه علیه حاکمان ستمگر و خودکامه به جهانیان ارایه داد. الگویی که همه آزادگان جهان را به عدم کرنش در برابر استکبار و ایستادگی تا پای جان فرا می‌خواند.

تبعیت از همین الگو باعث بیداری بسیاری از ملت‌های اسلامی در سال‌های اخیر شده است. این ملت‌ها خواهان کرامت انسانی عزت شدند و امام حسین (ع) را به عنوان برجسته ترین نماد عزت و آزادگی و مکارم انسانی، الگوی بارز و مصداقی ارزشمند از صلابت و ایثار می‌دانند و با تاسی از آموزه‌های نهضت عظیم آن امام همام اراده بر ایجاد تحولی شگرف در دنیای امروز دارند.

اگر ملّتهای کشورهای اسلامی در همه‌ی این منطقه‌ی وسیع - که یک کسر بسیار بزرگی از جمعیّت دنیا را تشکیل می‌دهند - نه در جزئیّات، بلکه در جهت‌گیری‌های کلّی با یکدیگر همراه باشند، دنیای اسلام به اوج ترقّی و تعالی خواهد رسید؛ در مسائل کلّی اگر کنار هم که دیده بشوند تأثیر بسزایی در خنثی کردن توطعه‌های تفرقه افکنانه دشمنان خواهد داشت. همین‌قدر که ملت‌های مسلمان ولو در اظهاراتشان کنار یکدیگر قرار بگیرند، به دنیای اسلام و شخصیت امت اسلامی عظمت می‌بخشد. هر جا که نمونه‌هایی از این اجتماع مشاهده شده، ولو تن‌ها و جسم‌ها در کنار هم قرار گرفتند، دیده شده که انعکاس آن در دنیا مایه‌ی شرف و آبروی اسلام و مسلمین شده است.

مراسم اربعین سید‌الشهدا (ع) در برهه های حساسی از تاریخ، ظرفیت بالایی را از این حیث از خود نشان داده است. اولین تأثیرات پس از قیام امام حسین (ع) در اولین اربعین شهادت آن حضرت خود را نشان داد. جایی که جابر‌ بن عبدالله انصاری و یکی از بزرگان تابعین کوفی به همراه تنی چند از بنی هاشم در کربلا به استقبال کاروان  اسرا و زینب کبری رفتند. حرکتی که مقدمه حرکت توابین و کمی بعدتر از آن قیام مختار شد.

سنت اربعین در جریان وقایع انقلاب اسلامی نیز تأثیر چشمگیری داشت. اربعین شهدای قیام 19 دی مردم قم در 29 بهمن در تبریز، اربعین شهدای قیام 29 بهمن مردم تبریز در 10 فروردین در یزد، اهواز و جهرم و نیز اربعین شهدای مردم این سه شهر که در 19 اردیبهشت در 21 شهر دیگر برگزار شد، نقش پررنگی در پیشبرد جریان انقلاب داشتند.

اما نمونه بارزتری از این تأثیر در این روز ها، حرکت عظیم عبادی-سیاسی پیاده روی اربعین حسینی در چند سال اخیر بوده که  فرصت بزرگی را برای ایجاد وفاق و همدلی میان مسلمانان فراهم کرده است. تجمع باشکوهی که تحسین همگان را در سراسر جهان برانگیخته و لرزه بر اندام قدرت‌های استکباری انداخته  است.

این حرکت جهادی پیامی مهم برای سایر مردم جهان دارد و آن این است که راهی که امام حسین (ع) آغاز کرده هنوز هم با جدیت تمام ادامه دارد و مریدان سیدالشهداء از هیچ تلاشی در جهت زنده نگه داشتن نام و یاد امام حسین(ع)  نیل به اهداف و آرمان های نهضت عاشورا فروگذار نخواهند کرد.

پیاده روی محبان امام حسین (ع) در این ایام، فراخوانی وسیع و همگانی در جهان را در دل خود داشته که بسیاری را در دنیا به تحقیق در مورد کیستی امام حسین (ع) و چیستی نهضت عاشورا فرا ترغیب می‌کند؛ از آنجاییکه تقریبا تمامی نهضت های آزادی­بخش جهان طی چند دهه اخیر یا نابود شده‌اند و یا در نهایت سرتعظیم در برابر استکبار فرود آورده‌اند، لذا این حرکت می تواند فرصت مناسبی را برای جذب و همراهی انسان های آزاده علیه دولت‌های قدرتمند و مستکبر در سراسر جهان مهیا  کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار