مدرس حوزه و مبلغ مسائل مذهبی:

کدخبر: 177

محدثه قدس در مراسم "آغاز عهد" گفت:امامت یک عهد و قرار داد است که پروردگار عالم در یک مقطع، شخصی را حجت بر مردم قرار می دهد و امام نیز دربرابر پروردگار متعهد می شود؛ خداوند با اختیار خود در چنین شبی امام زمان را به ولایت کل جهان منصوب کرد.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛ شب گذشته مراسم بزرگ " آغاز عهد" به همت کانون یاس های آسمانی و حضور دختران دبیرستانی بسیجی ناحیه یک و دو استان به همراه مادرانشان در حسینیه آمنه خاتون برگزار شد.

محدثه قدس، مدرس حوزه و مبلغ مسائل مذهبی ضمن تبریک امامت و ولایت صاحب الزمان (عج) بیان داشت: امروز در هشتم ربیع الاول، شهادت امام حسن عسکری را پشت سر گذاشته ایم و در آستانه بزرگداشت امامت حضرت مهدی هستیم.

این امام بزرگوار از منظر اینکه در سن پنج سالگی به مقام امامت رسیدند، به حضرت جواد الائمه و امام هادی (ع) شباهت دارند چرا که آن مصومین نیز به ترتیب در سن 9 و زیر 15 سالگی به این مقام نائل آمدند با این تفاوت که حضرت مهدی از نظرها غایب شدند و آن دو معصوم دیگر در جامعه حضور عینی داشتند.

یکی از شبهاتی که غرض ورزان و دشمنان ایجاد کرده اند و امروز نیز شاهد این غبار افکنی های فکری به خصوص در میان قشر جوان و دانشجو هستیم، به امامت رسیدن این بزرگواران در زیر سن بلوغ است.

با نگاهی اجمالی به تاریخ درمی یابیم که این شبهات از پایان امامت موسی بن جعفر (ع) به بعد رواج پیدا کرد، چرا که از آن زمان فرقه های انحرافی زیادی ایجاد شد.

به لحاظ کمتر بودن سن حضرت مهدی در زمان شروع امامت نسبت به امام جواد و امام هادی (ع) و نیز از نظر پنهان بودن آن بزرگوار، این شبهه افکنی ها پیرامون این امام معصوم گسترش بیشتری یافت، در حالیکه سندهای تاریخی همچون وجود مبارک حضرت عیسی (ع) و به نبوت رسیدن این پیامبر در گهواره، بیانگر این مطلب است که اگر ایشان در نوزادی به نبوت رسیدند آیا امکان به امامت رسیدن این سه معصوم بزرگوار در طفولیت، دور از ذهن است؟

در حالیکه در آیه 30 سوره مریم، صراحتا تکلم حضرت عیسی در گهواره بیان شده است که فرمودند: من بنده خدایم، به من کتاب آسمانی داده و مرا پیامبر قرار داده است.

علاوه بر آن در آیه 12 سوره مریم، به نبوت رسیدن حضرت یحیی در نوزادی نیز تایید شده و این ها نشان دهنده این مطلب است که خدای متعال هر کاری را که اراده کند انجام می دهد بدون آنکه سن و سال محدودیتی ایجاد کند.

علم و عمل و همخوانی آن دو از جمله ویژگی های امام معصوم است که پروردگار عالم با توجه به قابلیت ذاتی معصوم، علم لدنی در اختیار آن بزرگواران قرار داده است؛ علم امام حصولی، تجربی و خطاپذیر نیست و البته غرض ورزان و کینه توزان در طی تاریخ همواره درصدد ایجاد مراء به معنی به وجود آوردن فکری در اندیشه شیعه بودند و با رها کرن شخص در شبهات خود، سعی درایجاد تزلزل فکری و اعتقادی داشتند.

یکی دیگر از شبهاتی که در بحث امامت مطرح می شود سلسله وار بودن این مقام به خصوص از زمان امام حسین (ع) به بعد است که تا حضرت حجت ادامه داد.

در یک سند روایی حضرت امام صادق در پاسخ به عمربن اشعث که سوال کرد : کدام فرزندتان را بعد از خود  به امامت برمی گزینید و جانشین خود می کنید؟؛ فرمودند: درمورد من چه فکر می کنید؟ آیا گمان می کنید که امام این اجازه را دارد که امام بعد از خودش را انتخاب کند؟ مگر امامت ارث مادی است؟

امامت یک عهد و قرار داد می باشد که خداوند در یک مقطع شخصی را حجت بر مردم قرار می دهد و امام نیز دربرابر پروردگار متعهد می شود پس پروردگار عالم با اختیار خود در چنین شبی امام زمان را به ولایت کل جهان منصوب کرد.؛ در آن زمان که امام شروع به هدایت مردم کند، اطاعت از وی واجب می شود و پیروی از ایشان بر ذمه مردم قرار می گیرد.

امام تنها شخص معصوم عالم است که نه تنها از گناه پاک و مبرا است بلکه کوچکترین خطا و اشتباهی هم مرتکب نمی شود، پس با این عظمت و این اوصاف، امامت امام زمان در سن پنج سالگی مسئله عجیبی نیست؛ البته شاید کسانی چون علما به مراتب و درجاتی از عصمت از گناه دست پیدا کنند اما عصمت از لغزش و اشتباه تنها از آن پیامبر و ائمه است.

ما باید باور کنیم که امام زمان غریب است چرا که اهداف اکثریت شیعیان در تضاد با این امام معصوم است چراکه تعلقات و خواسته های دنیوی، دست و پایمان را گرفته است و از هم سویی با امام و ولی مان خارج شده ایم.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار