جلسه تفسیر هفتگی:

کدخبر: 1477

آیت الله عابدینی در پایان جلسه تفسیر این هفته به حادثه تاسف بار نیجریه اشاره کردند و بیان کردند این حادثه آغازگر یک انقلاب در قلب افریقا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی قزوین‌خبر؛ جلسه تفسیر هفتگی آیت الله عبدالکریم عابدینی،نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه قزوین، دیشب در حسینیه شهیدآوینی خوابگاه دانشگاه امام خمینی(ره) برگزار شد.

امام جمعه محترم در ادامه مبحث "شرح صدر" در قرآن بیان کرد: شرح صدر یک حقیقت قرآنی است و خداوند می خواهد بندگانش دارای شرح صدر باشند.شرح صدر مانند یک گنج است وهرکس این گنج را در زندگی پیدا کند راه رشد و سعادت را یافته است.

7-17

آیت الله عابدینی افزود در مقابل شرح صدر، نفاق وکفر قرار می گیرد. ایشان افزود پیامبران آمدند تا گنج های درونی انسان ها را به شکوفایی برسانند.پیامبران آمدند تا مانند "خمینی" را به مردم نشان دهند و امثال شیخ ابراهیم زکزاکی را پرورش دهند.

آیت الله عابدینی در ادامه جلسه، تقسیم بندی انسانها از نظر امیرالمومنین(ع) را بیان کرد.اولین دسته از انسانها از نظر حضرت در نهج البلاغه "عالم ربانی" است. "عالم ربانی" یعنی کسی که همه چیزش با "رب" گره خورده است.

آیت الله عابدینی بیان داشت آدم یا عالم ربانی است، مانند ائمه علیه السلام، و یا یادگیرنده این علوم است. اگر انسانی هردوی اینها نبود هر صدایی بشنود دنبال آن راه می افتد، هر بادی او را جابه جا می کند، اگر علم هم داشته باشد هنر وعقل استفاده از آن را نخواهد داشت و به یک جای محکمی متصل نخواهد بود.

نماینده محترم ولی فقیه در ادامه به ماجرای "کمیل" اشاره کرد و برگزیده بودن او را برای دانشجویان توضیح داد.ایشان افزود بین ما و امیرالمومنین(ع) جغرافیا وتاریخ نمی تواند فاصله بیاندازد ولی "گناه" این فاصله را ایجاد می کند.

آیت الله عابدینی درتوضیح شبهه ای دلیل مرگ همام پس از شنیدن اسرار از زبان امام علی(ع) را فرق داشتن مرتبه شرح صدر امیرالمومنین (ع) دانست.

7-12

امام جمعه محترم قزوین گفت دل هر کس "ظرف" شخصیت اوست.هردلی که گنجایش بیشتری داشته باشد، شرح صدر بیشتری دارد.

در پایان جلسه آیت الله عابدینی به حادثه غم بار کشتار شیعیان مظلوم نیجریه پرداخت و گفت من یقین دارم بعداز این حادثه غیرمسلمان های زیادی مسلمان می شوند و مسلمانان با اهل بیت عصمت(ع) انس بیشتری می گیرند.ایشان این واقعه را آغازگر یک انقلاب وطوفان بزرگ در قلب افریقا دانست.

 

انتهای پیام/ تصاویر منتشرشده، جلسات قبلی تفسیر می باشد  http://mohebbin.info

ارسال نظرات

آخرین اخبار