به بهانه تغییر قبله مسجد حاج سید کاظم!

کدخبر: 1197

قبله، نماد توحید و نشانه اسلام و ادیان توحیدی است که ادیان الهی را از دیگر آیینها جدا می کند و به عبادتهای آدمی رنگ خدایی می دهد.

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر، آقای سلیمی یکی از اهالی محل خیابان بوعلی در گفت و گو با خبرنگار ما نقش موثر مسجد در ابتدای اسلام را مورد اشاره قرار داد و با بیان این که نخستین فعالیت پیامبر گرامی اسلام (ص) در زمان ورود به مدینه، ساخت مسجد بود، گفت: در این مرکز دینی کارهای مختلف اجتماعی، قضایی، فرهنگی و سیاسی انجام می شد.

 

این شهروند قزوینی با تاکید بر این که مسجد باید برای همه جذاب باشد، گفت: برخی می گفتند آوردن کودکان به مسجد مکروه است، اما گفتیم که در این زمان آوردن آنان واجب است، برای این که از همین کودکی با این کانوان مقدس آشنا شود.

 

وی در ادامه حوزه علمیه را پشتوانه مسجد عنوان کرد و افزود: حوزه علمیه مسجد را نگه می دارد و در طول تاریخ نیز در کنار مسجد، حوزه علمیه ساخته می شد.

 

وی بااشاره به تغییر قبله ی اهل محل  در مسجد حاج سید کاظم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مسجد مکانی برای اجتماع تمامی افراد است و متعلق به قشر یا جناح خاصی نیست و مورد احترام است و این مکان مقدس سرمایه ی  معنوی اهل محل می باشد، بعد از گذشت قریب به شصت سال واقعا ً انتظار تغییر قبله به این مقدار فاحش را نداشتیم.

 

سلیمی ادامه داد: نماز خواندن اهل محل از بعد ماجرای پیش آمده امری مشکل و برخلاف عادت بود لذا بعنوان ریش سفید و مسن اهل محل تمام تلاش مان را کردیم تا مطلوب حاصل شود اما نتیجه ای نداشت. حتی با کارشناسان مرکز پاسخکویی هم در میان گذاشتیم ولی عملا چیزی جز وعده و وعید ندیدیم.

 

عضو سابق هیئت امنا مسجد حاج سید کاظم بیان کرد: قبله، نماد توحید و جهت و نشانه اسلام و ادیان توحیدی است که ادیان الهی را از دیگر آیینها جدا می کند و به عبادتهای آدمی رنگ خدایی می دهد. خداوند برای هر امتی از امتهای پیشین، قبله مخصوصی تعیین کرده است تا به هنگام نیاز و نیایش، به سوی او متوجه شوند و از توجهات انحرافی در امان بمانند.

 

وی در خاتمه تصریح کرد:قبله برای نمازگزار جزء شرط های واجب برای صحت نماز است و  تغییر قبله از مسایل مهمی است که به راحتی نمیشود از کنار آن گذشت امیدوارم مسئولین هرجه سریعتر اقدام لازم بکنند و تکلیف نمازهای مردم محل را مشخص کنند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار