سید علیرضا عرشیها

کدخبر: 1148

پدیده ی به نام " اشتراک گذاری " با سرعت نور ،در شبکه های اجتماعی در حال پیشرفت است و میتوان اینطور گفت که اکثر افراد در این فضاها برای دل خودشان مطلب به اشتراک میگذارند نه برای ذهن و دل مخاطبان

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر؛

بر اساس پیشنهاد دوستی وارد محفلی میشوید برای کسب فیض و نشستن پای منبر . در لحظه ی ورود شگفت زده می شوید چون دور تا دور مسجد منبر چیده اند و روی هر منبر واعظی مشغول سخنرانی و خطابه با صدای بلند است !

چندین منبر خالی هم وجود دارد . آن دوست شما از روی یک منبر با دست تکان دادن نظر شما را جلب میکند ، با دست تکان دادن دیگری سلام و احوالپرسی کرده و به سمت یک منبر خالی اشاره میکند ! شما که بهت زده هستید بی اختیار به سمت آن منبر حرکت کرده و با کمی تعلل بالاخره بالای آن می نشینید .

نگاهی به دور مجلس و واعظان دیگر می اندازید و سعی میکنید خودتان را با شرایط حال حاضر وفق دهید . دوستتان از بین صداهای مختلف نام شما را می برد و میگوید بسم الله ، شروع کن . شما اشاره میکنید و می گویید چه بگویم ، دوستتان به دیگر واعضان اشاره میکند و میگوید مثل اینها شروع کن . شما هم سعی میکنید تمرکز کرده و از بین صداهای مختلف و هم همه ی واعضان سررشته ی مطلبی را گرفته تا در تایید و رد آن جملاتی را بگویید .

گاهی درادامه ی سخن واعظی مطلبی نیمه کاره میگویید ، گاهی هم مطلب دیگری را نقد میکنید اما همه چیز برای شما عجیب به نظر می رسد چون تقریبا هیچ کس به حرفهای دیگری گوش نمیدهد ! همگی سخنران هستند و هیچ مستمعی وجود ندارد ! کسی پای منبرها نیست ، هیچ سخنرانی هم سکوت نمیکند و فرصت به سخنرانی دیگری نمیدهد و از همه بدتر گاهی سخنرانان عصبی شده از منبر پایین می پرند و مثل مارگزیده ها به سمت در خروجی فرار می کنند و میروند ! انگار نه انگار چند لحظه ی پیش با جدیت و دغدغه در حال فریادهای انقلابی بودند  ... و این داستان ادامه دارد .

تا به حال به چنین محافلی دعوت نشده اید و روی منبر ننشسته اید ؟!

این است داستان گروه های مجازی خوب و فعالیت های به اصطلاح مفید در آن !

 

پدیده ی به " اشتراک گذاری هر آنچه می پسندم " با سرعت نور ، دلیل اصلی عدم موفقیت تمام گروه ها و شبکه های اجتماعی ست . میتوان اینطور گفت که اکثر افراد در شبکه های اجتماعی برای دل خودشان مطلب به اشتراک میگذارند نه برای ذهن و دل مخاطبان و این باعث شده اشخاص بی مطالعهی ماقبل شیوع گروه های مجازی به مطالعه ی زیاد و اما سطحی و غیر پیوسته و غیر عمیق روی آورند !

اگر چه درین گروه ها افراد اهل مطالعه و اهل بررسی و تحلیل هم حضور دارند و فعالیت می کنند اما داستان حضور این عزیزان بی شباهت به داستان نهج البلاغه نیست !چند درصد از کسانی که در مورد این کتاب بزرگ و ارزشمند به به و چه چه میکنند و از آن بعنوان کتاب دوم بعد از قرآن یاد می کنند ، لای این کتاب را باز کرده اند ؟!

بله در گروه های مجازی مجبوری راه بیایی ! مجبوری ...

نمی توانی خط و جریان ثابت و هدفمندی را دنبال کنی چون هر کس مطالب " لحظه ای " که با یک مطلب مورد پسندش " برخورد " می کند را سریع و بدون بررسی به اشتراک می گذارد و تو باید بمانی در نوبت برای ثبت و منعقد کردن کلامت !

البته هر وقت بخواهی کلامت ثبت میشود اما انعقاد کلام نیاز به مخاطب مستمع خواهد داشت در نتیجه وقتی که مستمع نیست در واقع مخاطب هم نیست !

آخر تا چه حد بازنشر ( کپی ) ؟! هر انسان مگر میتواند چقدر زمان مطالعه و بازنشر داشته باشد ؟! مطالعه ی سطحی مطالب متنوع و مختلف ، نگاه کردن به عکسها و کلیپ های مختلف حتی اگر این مطالب و تصاویر همگی قرآنی هم باشد ، مغز انسان مگر چقدر توان پردازش دارد ؟!

پس این است حال و روز مردم در گروه های مجازی البته از نوع خوبش است ! گروه های خوبی که مثلا برای ایجاد اخلاق وفرهنگ مناسب یا درباره مباحث اعتقادی و سیاسی فعالیت میکنند این مشکلات را دارند و سخن ما هم اکنون ناظر به گروه هایی نیست که صرفا برای سرگرمی و حتی بی حیایی روز به روز زیادتر میشوند فقط در اینجا باید به دوستان اخلاق مدار و اهل فرهنگ سازی توصیه نمود خوب بررسی کنند چرا امیرالمومنین علی (ع)  ، عمرعاص حرام زاده راکه برای نجات جانش  کشف عورت کرده بود به درک واصل نکرد ! چون هدف وسیله را به هیچ وجه توجیه نمیکند. چون حضرت امام علی برای هدف والایی چون زدن رگ حیات فتنه و نفاق نخواست از وسیه ای استفاده کند که مستلزم بی حیایست !

نتیجه گیری و درخواست :

برای مخاطب ، مطلب به اشتراک بگذاربم ، هدفمند باشیم ، خیلی از مسائل را برای بهتر شدن به صورت خصوصی به اشتراک بگذاریم ، خلق نیکو و تقوا داشته باشیم ، از جو زدگی و سرعت در بازنشر مطالب " جدا " بپرهیزیم ! گاهی فقط مطالعه کنیم ، گاهی فقط فکر کنیم ، دیگران را تشویق کنیم ، پرسشگر و تحلیلگر باشیم و از همه مهمتر برای تلاش اعتقادی و فرهنگی کوچکترین حضوری در گروه های بی حیایی نداشته باشیم !

عالم شامل فضای مجازی هم میشود که محضر خداست . انشالله بتوانیم از جهاد در گروه های مجازی هم نعمت و ثواب حقیقی بدست آوریم .

انشالله بتوانیم " تهدیدی " به نام زندگی مجازی را به " فرصت " حقیقی و پیشرفت دهنده بدل کنیم .

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار