جابر خرم‌نیا

کدخبر: 1061

در چنین وضعیتی بهترین فضا به وجود می‌آید که کانون‌های رسانه‌ای و سایبری دشمن بتوانند به تبلیغات و انتشار محتوای مختلف در شبکه‌های اجتماعی اقدام کنند. این اتفاق یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای جهت دادن به فکر و تحلیل کاربران ایرانی در فضای مجازی است.

سرویس اجتماعی قزوین خبر؛

امروزه شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه، به بخش مهمی از زندگی کاربران ایرانی تبدیل‌شده است. فراگیری این شبکه‌ها به‌گونه‌ای است که رده‌های مختلف سنی را در برگرفته است. گرچه جوانان بیشترین کاربران این شبکه‌ها در ایران به شما می‌روند، اما ابتلا به سندروم کپی! و دیگر پدیده‌های این شبکه‌های موبایلی در بین عموم کاربران دیده می‌شود.

 

عارضه‌های مختلف روانی

بدون شک زیاده‌روی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی عوارض روانی و اجتماعی مختلفی به همراه دارد که به‌اندازه کافی به آن پرداخته‌شده است. افزایش خشونت رفتاری و کلامی، انزوا و افسردگی، اختلافات خانوادگی و حتی مشکلات جسمی و دردهای ناحیه گردن و کمر و... عوارضی هستند که بارها به آن‌ها اشاره‌شده است. البته همه‌ی این عوارض که در رسانه‌های مختلف به آن‌ها پرداخته‌شده‌اند در مواردی خطرآفرین و نگران‌کننده هستند. به‌گونه‌ای که ممکن است گاهی به این نتیجه برسیم که این نوع استفاده‌ی کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی و نبود فرهنگ درست و منطقی استفاده از آن‌ها چیزی جز تهدید جامعه نیست.

متن‌های بی‌منطق

تمامی گزارش‌های فرهنگی و اجتماعی حکایت از آن دارد که ما ایرانی‌ها اهل مطالعه نیستیم. زمانی که یک جامعه کتاب‌خوان نباشد، اهل مطالعه نباشد و حتی حوصله‌ی خواندن خبر و گزارش را نداشته باشد، آن جامعه تبدیل می‌شود به بهترین محیط برای پرورش و رشد شایعه. وقتی مطالعه کم باشد و یا اصلاً نباشد، فرد یاد نمی‌گیرد که در جریان برخورد با اطلاعات مختلف از استدلال و منطق استفاده کند. باورپذیری هر نوع حرف و کلامی برای افراد بالا می‌رود. حالا در کنار این وضعیت تصور کنید که وضعیتی هم وجود داشته باشد که مردم تمایل نشان بدهند در مورد هر موضوعی اظهارنظر کارشناسی کنند. البته این اظهارنظر کارشناسی در هر موضوعی را نباید با تحلیل داشتن یا موضع داشتن اشتباه گرفت. اما خب شرایطی هست که افراد توهم کارشناس بودن در همه‌ی امور را دارند. همه‌ی این شرایط در شبکه‌های اجتماعی تشدید می‌شوند. در چنین وضعیتی بهترین فضا به وجود می‌آید که کانون‌های رسانه‌ای و سایبری دشمن بتوانند به تبلیغات و انتشار محتوای مختلف در شبکه‌های اجتماعی اقدام کنند. این اتفاق یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای جهت دادن به فکر و تحلیل کاربران ایرانی در فضای مجازی است.

ایرانی نیستی اگر کپی نکنی

ما در طی روز در شبکه‌های اجتماعی به متونی برمی‌خوریم که محتوای آن‌ها حداقل شباهت‌های ساختاری بسیاری دارند. در شبکه‌های اجتماعی مطالب مختلف باهدف‌های مختلف ساخته می‌شوند و دارای یک سری ویژگی‌های ساختاری مشابه هم هستند:

*منبع وجود ندارد و یا جعلی است *حرف‌های راست و دروغ باهم مختلط شده تا مغلطه آسان باشد *قیاس مع‌الفارق وجود دارد و مثال‌های بی‌ربطی زده‌شده است *استدلال‌ها کاملاً عوامانه و مغلطه‌آمیز است *از احساسات ملی، باستان‌گرایی، نارضایتی از فساد، نقد سیاسی و حتی احساسات دینی برای تحریک استفاده می‌شود و همچنین می‌توان شباهت‌های ساختاری دیگری را هم ذکر کرد.

در تمامی این متون از عدم اطلاع کامل مردم از موضوعات مختلف مانند موضوعات اقتصادی، سیاسی، تاریخی و... سوءاستفاده می‌کنند، همچنین مطمئن هستند که کاربران عموماً حوصله‌ای برایی پیگیری منبع مطلب و صحت آن و تحقیق پیرامون واقعیت‌های مختلف را ندارند، چراکه از پیش مطالعات به آن‌ها نشان داده کاربران ایرانی اهل مطالعه و تحقیق نیستند و نرخ مطالعه و تحقیق در بین آن‌ها بسیار پایین است. از سوی دیگر تولیدکنندگان این مطالب حساب ویژه‌ای بازکرده‌اند روی رسانه بودن خود کاربران ایرانی در تکثیر شایعه و تحریف واقعیت‌ها. برای مثال توجه کنید به کلیشه‌هایی که در زیر خیلی از این متون به‌کاربرده می‌شود: «کپی کنید تا همه بدانند...»، «ایرانی نیستی اگر کپی نکنی»، «کپی اجباری»، «اگر کپی نکنی به ایران/قرآن/مردم.... پشت کردی» و....

درواقع شما به‌عنوان یک کاربر شبکه‌های اجتماعی باید بدانید که هر چیزی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، حتی اگر لذت‌بخش و دوست‌داشتنی باشد، حتی اگر موردپسند شما واقع شود، حتی اگر همراه با مواضع شما باشد، قرار نیست واقعیت داشته باشد.

به شکل‌های ساختاری نگاه که کنیم می‌بینیم بسیاری از مطالب شبکه‌های اجتماعی که در آن نه لینک منبع وجود دارد و نه استدلال دقیقی در آن بکار رفته و تنها به شیوه‌ی اختلاط راست و دروغ و تحریک احساسات کاربران از طریق استفاده از واژه‌های مختلف توسل شده است، یک برنامه‌ریزی عملیاتی بزرگ برای کنترل فکر و تحلیل کاربران ایرانی است. درواقع همین مطالب خودش به‌تنهایی شلیک یک موشک در میدان جنگ نرم به شمار می‌رود. و حالا فکرش را بکنید که ما خودمان در شلیک این موشک‌های هولناک به خاک کشورمان مشارکت می‌کنیم. امروز به نام «اگر کپی نکنی ایرانی نیستی»، ما را به جنگ با سرزمین و دین خودمان وا‌می‌دارند. و این اتفاق در یک عینیت تاریخی در زمان غربت اسلام در عصر امیرالمؤمنین علی (ع) رخ داد. سپاه معاویه با حربه عمروعاص قرآن‌ها را بر سر نیزه کرد و جنگ اسلام و کفر در صفین را تبدیل به جنگ اسلام با تکفیر در نهروان نمود. این عمروعاص بود که با برافراشتن قرآن بر سرنیزه‌ها گفت: «مسلمان نیستی اگر با معاویه بجنگی»، «مسلمان نیستی اگر علی را وادار به مذاکره نکنی»

ارسال نظرات

آخرین اخبار