انفعال دولت تدبیر و امید در برابر رفتارهای خصمانه عربستان سعودی/قسمت دوم

کدخبر: 669

دولت عربستان اجازه داد این هواپیما از آسمان عربستان عبور کرده و وارد آسمان یمن شود. اما به ناگاه در اقدامی معنی دار به خلبان هواپیما هشدار داد تا بازگشته و در یکی از فرودگاه‌های نظامی عربستان به زمین بنشیند. زمانی که با مخالفت هواپیمای باری ایران روبرو شدند، دو جنگنده سعودی به سوی هواپیمای ایرانی آمدند و تلاش کردند خلبان ایرانی را مجبور کنند تا بازگشته و در عربستان فرود بیاید.

سرویس سیاسی قزوین خبر؛

پس از بررسی اقدامات خصمانه عربستان سعودی علیه کشورمان در دوسال گذشته و شدیدتر شدن رفتارهای افراطی در دولت‌مردان سعودی بویژه پس از برتخت نشستن ملک سلمان چند موضوع مهم دیگر را هم در این باره بازخوانی می‌کنیم.

سفیر پر!

یکم اردیبهشت ماه سال 1393، سفیر وقت عربستان در تهران که به تازگی معرفی شده بود، در جریان دیدارهای خود با مقامات و شخصیت‌های متنفذ دولت ایران و فتح باب آشنایی و شروع کار، به دیدار کسی رفت که روابط دوستانه او با شاه عربستان زبانزد بود. اما دیدار «عبدالرحمن بنغرمان شهری» سفیر عربستان با آیت‌الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» با حاشیه‌ای روبرو شد که بعدها خودش به یک بحران زیرپوستی تبدیل شد. انتشار تصویر آقای سفیر در حال بوسیدن سر رفسنجانی باعث شد تا دولت عربستان سفیر خود را به علت احترام بیش از حد به رفسنجانی و عدم رعایت پروتکل‌های مربوطه به ریاض فرابخواند و سپس او را از مقام خود برکنار کند. گذشته از این رفتار خارج از عرف، معرفی سفیر جدید عربستان در تهران کمی طول کشید و کارهای اداری معرفی او از سوی عربستان و تأیید وی توسط وزارت خارجه در اواسط پاییز اتفاق افتاد. اما سفیر جدید عربستان علیرغم معرفی شدن هرگز وارد تهران نشد. در واقع از خرداد 1393 تا کنون سفارت عربستان در تهران توسط کاردار اداره می‌شود و نزدیک به یک سال است که عربستان در تهران سفیر ندارد. در این مدت اما «حسین صادقی» همواره به‌عنوان سفیر ایران در ریاض حضور داشته است. حتی با شدت گرفتن اختلافات با عربستان و ماجراهای یک ماه گذشته سفیر ایران همچنان در ریاض حضور دارد و وزارت خارجه ما برای تمام رخدادهای یک ماه گذشته مجبور بوده تا به احضار کاردار سفارت عربستان اکتفا کند.

ادامه رفتارهای خصمانه و یک سئوال

رفتارهای عربستان با ایران به‌شکل خصمانه ادامه دارد. بعد از واقعه جده انتظار بود که عربستان سعودی در مقابل اقدام قاطع احضار کاردار! و اعتراض شدید ایران و تحریم عمره مفرده، روش بهتری را در روابط فی‌مابین اتخاذ کند. اما متأسفانه رسانه‌های عربستانی و بخصوص رسانه‌هایی که از سوی شاهزاده‌ها و دولت سعودی حمایت می‌شوند در جریان حمله به یمن شروع به توهین‌های مختلف علیه ایران، مقامات ایرانی و شیعیان کردند. انتشار وسیع کاریکاتورهای موهون از مقامات ایرانی و کاریکاتور اهانت آمیز به مردم ایران هیچ ممانعت و برخوردی را در دولت عربستان درپی نداشت. این درحالی بود که یکی از روزنامه‌های پرتیراژ کشور چندین بار به خاطر تیترزدن و انتقاد علیه رژیم سعودی توسط دولت تدبیروامید توبیخ شده و حتی یک بار هم با شکایت دولت راهی دادگاه شد. گرچه باید اضافه کنیم که حساسیت دولت جمهوری اسلامی در حفظ حرمت دولت عربستان تا آنجایی ادامه پیدا کرد که چندین بار درخواست‌های مردم و گروه‌های مردمی برای برگزاری تجمع علیه رژیم سعودی با مخالفت دولت و عدم اعطای مجوز روبرو شد. به‌طوری که در برخی موارد جمعیت زیادی از مردم مجبور شدند برای نشان دادن اعتراض خود بدون مجوز دولت تجمع خود را برگزار کنند. و همه این ملاحظه کاری‌های عجیب دولت ایران در حالی بود که در عربستان شدیدترین توهین‌ها و فضای تبلیغاتی مسموم علیه ایران و شیعیان در جریان است.

پیام تهدید هواپیما

حالا باید در اینجا به آخرین رفتار خصمانه عربستان اشاره کرد. دولت عربستان پس از اعلام پایان عملیان موسوم به توفان قاطع، عملیات دیگری را با عنوان بازگرداندن امید به یمنی‌ها آغاز کرد و امیدهای خود را به‌صورت بمب و موشک بر سر مردم مظلوم یمن ریخت. ادامه محاصره زمینی و دریایی یمن موجب تشدید بحران دارویی، امدادی و غذایی در این کشور شد. دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا هواپیمایی حامل محموله‌های انسان دوستانه را به صنعا ارسال کند. دولت عربستان اجازه داد این هواپیما از آسمان عربستان عبور کرده و وارد آسمان یمن شود. اما به ناگاه در اقدامی معنی دار به خلبان هواپیما هشدار داد تا بازگشته و در یکی از فرودگاه‌های نظامی عربستان به زمین بنشیند. زمانی که با مخالفت هواپیمای باری ایران روبرو شدند، دو جنگنده سعودی به سوی هواپیمای ایرانی آمدند و تلاش کردند خلبان ایرانی را مجبور کنند تا بازگشته و در عربستان فرود بیاید. اما با ورود به آسمان صنعا، درست جلوی چشمان خلبان هواپیمای ایرانی، فرودگاه صنعا بمباران می‌شود و خلبان مجبور می‌شود به کشور بازگردد. این کار دولت عربستان بدون شک دارای مفهومی بوده است. اینکه ابتدا به یک هواپیمای باری حامل کمک‌های انسان‌دوستان اجازه می‌دهند از آسمان این کشور عبور کند و سپس تلاش می‌کنند او را بازگردانده در عربستان به زمین بنشانند و در ادامه برای منصرف کردن خلبان از فرود، فرودگاه را بمباران می‌کنند، نمی‌تواند بدون پیام باشد. بخصوص آنکه فرمانده سعودی ائتلاف کشورهایی که به عربستان حمله کرده‌اند چند روز قبل به نیروهای سپاه قدس ایران و حزب‌الله لبنان هشدار داده بود که اگر وارد یمن شوند سرنوشتی مانند انصارالله در انتظار آن‌هاست!

ادامه دارد...

ارسال نظرات

آخرین اخبار