انفعال دولت تدبیر و امید در برابر رفتارهای خصمانه عربستان سعودی/قسمت سوم

کدخبر: 658

همان سیستم افراطی وهابیت که در دولت سعودی موج هیجاناتِ رسانه‌های رسمی و شبکه‌های مجازی عربستان را به سمت کینه‌توزی علیه نژاد ایرانی و مذهب شیعه سوق می‌دهد، اینجا و در ایران تبدیل به انفعال عجیب دولتی می‌شود که زهرِ اعتراضات به دولت عربستان سعودی را در رسانه‌های رسمی می‌گیرد و جلوی این اعتراضات را سد می‌کند و باعث می‌شود این اعتراضات در شبکه‌های گسترده‌ی مجازی تبدیل به اعتراض‌های نژادی شود

سرویس سیاسی قزوین خبر؛

در بخش‌های قبلی این نوشتار بررسی نمودیم که دولت سعودی چگونه سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه دولت جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته است. حالا شاید بهتر باشد از نتیجه این رفتارها پرده برداریم و در آخر پرسش‌هایی را مطرح کنیم که شاید بتوان به آنها در آینده‌ای نزدیک پاسخ داد.

 

تبعات انفعال دولتی و واکنش مردمی

زمانی که دولت جمهوری اسلامی در برابر رفتارهای خصمانه عربستان منفعلانه عمل می‌کند و اقدام قاطعی صورت نمی‌دهد و زمانی که همچنان برای مردم ما این پرسش باقی مانده است که چرا باید روابط ما با عربستان در سطح سفیر ادامه پیدا کند، در حالی که عربستان یک سال است با کاردار روابط خود را ادامه می‌دهد و زمانی که همچنان این پرسش‌ها باقیست که چرا انتقاد رسانه‌های داخلی ایران از رژیم سعودی با واکنش دولتی مواجه می‌شود و چرا دولت ایران به حفظ احترام دولت سعودی آنقدر احترام می‌گذارد که میلی به شنیده شدن اعتراض‌های مردمی ندارد؟ و هیچ پاسخ قانع کننده‌ای پیدا نمی‌شود، شبکه‌های اجتماعی پر رنگ‌تر می‌شوند. اعتراض مردمی کم‌کم در شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات بین مردم نمود پیدا می‌کند و از حضور در رسانه‌های رسمی و تجمع جلوی نهادها و سازمان‌ها کم می‌شود. به مرور دست‌هایی وارد کار می‌شوند که از انفعال دولت در همراهی و همدلی با اعتراض مشروع مردم سوءاستفاده می‌کنند و اینجاست که می‌بینیم ناگهان سمت اعتراضات از وهابیت و دولت سعودی به سمت اعتراض به اعراب و نژادها تغییر پیدا می‌کند. در واقع همان سیستم افراطی وهابیت که در دولت سعودی موج هیجاناتِ رسانه‌های رسمی و شبکه‌های مجازی عربستان را به سمت کینه‌توزی علیه نژاد ایرانی و مذهب شیعه سوق می‌دهد، اینجا و در ایران تبدیل به انفعال عجیب دولتی می‌شود که زهرِ اعتراضات به دولت عربستان سعودی را در رسانه‌های رسمی می‌گیرد و جلوی این اعتراضات را سد می‌کند و باعث می‌شود این اعتراضات در شبکه‌های گسترده‌ی مجازی تبدیل به اعتراض‌های نژادی شود. حالا میدان مبارزه آماده است. افراط وهابیون سعودی در ایجاد نفرت عمدی میان ساکنان حجاز از ایرانی‌ها و شیعه‌ها از یک طرف، تفریط دولت ایران و عدم برخورد متوازن و برابر با رفتارهای خصمانه سعودی‌ها و سد کردن مسیر اعتراضات مشروع مردمی در صحنه‌ها و رسانه‌های رسمی (که بازی مقابله به مثل را به فرصت‌طلبان نژادپرست در شبکه‌های مجازی می‌سپارد) از طرف دیگر دو لبه‌ی قیچی را می‌سازند که نوار جنگ سرد قومی و مذهبی را در منطقه افتتاح خواهد کرد.

فرصت سازی برای ورشکستگان

انفعال دولت تدبیر و امید، خیلی خوب با رسانه‌های اصلاحطلب همسو می‌شود. این رسانه‌ها هم جوری رفتار می‌کنند که انگار نه انگار دولت عربستان از آغاز سال 1394 تاکنون چندین بار در آتش اختلاف دمیده است. آنها خیلی ساده از کنار وقایع گذشتند. برای مثال در ماجرای تهاجم وحشیانه سعودی‌ها به یمن، خبری از تحلیل‌های آبدار آنها مانند آنچه در ستایش مجاهدت رزمندگان کرد و مظلومیت زنان و کودکان کوبانی انجام دادند نبود. این‌بار برای نشریات اصلاح‌طلب گویی نه واقعه جده آنقدر اهمییت داشت که به تحلیل آن بپردازند و نه کشتار مردم یمن چندان مهم بود. نتیجه انفعال دولت، زهرگیریِ انتقادات رسانه‌ای به دولت سعودی و جلوگیری از اعتراضات مردمی، سپردن ابتکار عمل به ورشستگان سیاسی فتنه 88 بود که دوباره بر کوس نژادپرستی بدمند و در شبکه‌های اجتماعی تفکر نه غزه‌ نه لبنان را اینبار در باره‌ی یمن به راه بیاندازند و موج خشم مردم را بجای دولت سعودی به سوی اعراب هدایت کنند. گرچه خواب‌زدگی رسانه‌های اصلاحطلب در حوادث اخیر چندان عجیب نیست و مسبوق به سابقه است، اما باید اذعان کنیم غافل شدن دولت تدبیر و امید از ماجرایی به این مهمی بسیار جای تعجب دارد. و قطعاً انتظار این است که دولت جمهوری اسلامی در همدلی و همزبانی با مردم، با توجه به خشم انقلابی و اعتراض آنها به رفتار دولت سعودی به رفتارهای برابر و قاطعانه در ارتباط با عربستان دست بزنند.

آینده‌ی روابط

همان‌گونه که پیش‌تر هم رهبر انقلاب گفتند، زمام امور دولت عربستان به دست عده‌ای جوان خام و جاهل افتاده است. تغییرات گسترده در سطح دولت عربستان سعودی و جابجایی قدرت از شاهزادگان نسل اول به شاهزادگان جوان نسل دوم پرده از این واقعیت برداشت. حالا با قدرت گرفتن چهره‌های جوان، خام، لجوج و افراطی در میان شاهزادگان نسل دوم، بویژه قدرت گرفتن شاهزاده «محمد بن سلمان» فرزند پادشاه و انتخاب او بعنوان جانشین ولیعهد نباید به بهبود روابط در آینده‌ی نزدیک امید داشت. بخصوص آنکه وقتی یکی از افراطی‌ترین چهره‌های سعودی بعنوان وزیرامورخارجه بعد از چهل سال بجای سعود الفیصل می‌نشیند، نشان می‌دهد که دولت ریاض برای برخوردی جدی و افراطی با ایران و محور مقاومت آماده می‌شود. در واقع از امروز باید انتظار بروز رفتارهایی خصمانه‌تر از دولت سعودی را داشته باشیم.

 

پرسش‌های بدون جواب؟

حالا باید پرسید که چرا دولت اینقدر در سد کردن مسیر اعتراضات مشروع مردم نسبت به دولت آل سعود اصرار داشت و حتی تلاش کرد تا با رسانه‌هایی مانند روزنامه وطن امروز برخورد قاطع انجام دهد؟ چرا به تجمعات مردمی مجوز نداد؟ چرا در مورد اخبار منتشره پیرامون برخورد پلیسی با تجمعات بدون مجوز در برخی مناطق کشور سکوت اختیار کرد و آن‌ها را تکذیب نکرد؟ آیا دولت جمهوری اسلامی و کارشناسان مختلف آن نمی‌دانستند که اگر اقدام قاطعی از سوی آن‌ها در برخورد با رفتارهای خصمانه‌ی عربستان صورت نگیرد و جلوی اعتراضات مشروع هم گرفته شود و دهان رسانه‌ها هم بسته شود، فرصت‌طلبان در فضای مجازی از این جوشش احساسات مردمی استفاده کرده و آن را تبدیل به تقابل‌های نژادی می‌کنند؟ آیا دولت تدبیر و امید همچنان هم از خطر به وجود آمده بی‌خبر است؟ چه موقع قرار است در روابط میان ایران و عربستان یک تجدیدنظر جدی صورت بگیرد؟ و چند ده سئوال بی‌پاسخ دیگر.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار