مصاحبه اختصاصی «قزوین خبر» با «اسماعیل المدانی» دانشجوی یمنی

کدخبر: 555

از آغاز امسال مسئله ی تجاوز هوایی عربستان به یمن، یکی از حساس ترین و مهمترین اخبار منطقه بوده است؛ جنگی که صرفاً به دلیل قدرت گرفتن مردم و مجاهدان انصارالله در حیاط خلوت عربستان آغاز شد. شاید دلیل دیگر چنین تجاوزی، نزدیکی قابل توجه شعارها، اهداف و آرمان های شیعیان یمنی و به خصوص «جنبش انصارالله» با انقلاب اسلامی باشد. به همین دلیل مصاحبه ای ترتیب دادیم با یکی از یمنی های مقیم ایران

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛ 

نام کاملش «اسماعیل حسن المدانی»است. اسماعیل، اهل صنعا پایتخت یمن است و امروز به عنوان دانشجوی زبان فارسی در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) مشغول تحصیل است.او هم اکنون با همسر و فرزندش در قزوین زندگی می کند. البته مصاحبه با او که به سوالات ما، خیلی کوتاه و مختصر جواب می دهد، چندان هم ساده نیست! بخوانید:

*علت اصلی تجاوز عربستان سعودی به کشور شما چیست؟

علت این است که کارهایی که عربستان می خواهد انجام نمی دهیم و هر چه آنها می گویند ما گوش نمی دهیم و زیر بار سلطه ی عربستان نمی رویم.

* به عنوان سوال بعد، چرا با وجود خطرات زیادی که در کشورهای مختلف اسلامی برای مسلمانان وجود دارد، مثل مسئله ی مهم فلسطین اشغالی، مثل وجود داعش و تکفیری ها در سوریه و عراق و برخی کشورهای دیگر منطقه و... آل سعود با چشم پوشی از آنها به فکر تجاوز نظامی به یمن افتاده است؟

سالهاست که مردم فلسطین کشته می شوند و آل سعود راضی به کشتار فلسطینیان هستند. اما همین ها به بهانه ی(دروغین)مشروعیت رئیس جمهور سابق، به یمن حمله می کنند و مردم را می کشند.

یعنی 10 کشور منطقه که حامی حمله به یمن هستند، همه ی حقوق مردم فلسطین را نادیده می گیرند، ولی به یمن حمله می کنند.

* در مورد فلسطین صحبت کردید، اما علاوه بر مسئله ی فلسطین، در سوریه و عراق هم به طور مشخص با وجود تکفیری ها مسلمانان با وضع سختی رو به رو هستند. آیا این بهانه ای برای عدم توجه مردم منطقه به جنایات داعش نیست؟

معلوم است که عربستان حامی داعش هست. ببینید، الان داعش در 19 استان یمن، با شکست مواجه شده است؛ این 10 کشور هم که امروز در مقابل یمن ایستاده اند، به دلیل شکست داعش در داخل یمن، عصبانی شدند و به ما حمله کرده اند.

* از همان ابتدای حمله به یمن، دیدیم که آمریکایی ها به شدت از این جنگ حمایت می کنند؛ به نظر شما آیا تجاوز به کشور یمن از سوی عربستان، به دستور آمریکایی هاست؟

عربستان برده ی آمریکاست؛ آمریکا حامی عربستان هست و به آنها کمک می کند؛ هم از نظر تبلیغات رسانه ای و هم از نظر نظامی. آمریکایی ها مناطق و هدف های مختلف در یمن را به عربستان می گویند و هواپیماهای آل سعود هم آنها را می زنند.

* در مورد دشمنان مردم یمن، شاید بتوان دشمنی عربستان، قطر، امارات، بحرین و برخی دیگر کشورهای مرتجع عربی را قبول کرد، اما چرا کشورهای غیر عربی مثل پاکستان و یا حتی افغانستان با وجود مشکلات عدیده ی داخلی، حامی تجاوز نظامی به یمن هستند؟

آنچه من می دانم، همه ی این کشورها به آمریکا علاقه دارند(از متحدان آمریکا هستند). علاوه بر این، دستمزد هر سرباز مصری در حمله به یمن 5000 دلار مشخص شده است. سربازان پاکستانی، سودانی، اماراتی و ... هم بیشتر از این رقم؛ یعنی پول زیادی برای مزدوران از طرف عربستان داده خواهد شد.

پس هم رضایت آمریکا و هم پول زیاد، دلیل حمله ی سربازان دیگر کشورها به یمن بوده است.

* سوال بعدی من در این زمینه است که چند سالی هست مقام معظم رهبری، امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) از لغت «بیداری اسلامی» یا «الصحوة الاسلامیة» برای تحولات کشورهای منطقه استفاده فرموده اند؛ در کشور شما هم «جنبش انصارالله» به همین ترتیب عمل کرده است. آیا عربستان و حامیانش از چنین حرکتی در یمن احساس خطر می کند؟

عربستان به هیچ وجه از انصار الله احساس خطر نمی کند؛ چون انصارالله به دنبال جنگ نیست. انصارالله به دنبال تجاوز به جایی نیست و شروع به هیچ جنگی نمی کنند و(این از) کارشان در یمن هم معلوم است؛ انصارالله فقط به دنبال دفاع است نه جنگ.

البته آنها از استقلال یمن می ترسند.

* به نظر شما این جنگ طولانی خواهد بود و یا به زودی تمام می شود؟

نه، این جنگ مطمئناً طولانی خواهد شد. «سید عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر انصارالله یمن هم در صحبت های خود به عربستان و آن 9 کشور دیگر هشدار دادند، که اگر از جنگ دست بر ندارند، تازه جنگ ما شروع می شود. آنها فکر نکنند که با هواپیماهای خود می توانند مردم ما را بمباران کنند و بعد هم بروند در فرودگاه های شهر و کشور خودشان فرود بیایند؛ زمانی که جنگ ما شروع شود، آنها(از اشتباهی که مرتکب شده اند) خیلی غصه خواهند خورد.

* آیا مردم یمن هم آماده ی چنین جنگی هستند؟

بله، آماده هستند؛ امروز طبق آمار بیش از 700 هزار نفر از مردم یمن، برای حضور در جنگ و دفاع از یمن، اعلام آمادگی کرده اند.

* به نظر شما امکان بازگشت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور سابق چقدر است؟ طرفداران او چقدر هستند؟

فکر نمی کنم به یمن بازگردد. چون در یمن دیگر کسی او را نمی خواهد و حتی او در روستای خودش هم دوستداری ندارد. او دیگر در یمن موید و دوستی ندارد و فقط آمریکا و کشورهای خارجی دیگر از او حمایت می کنند.

همه باید بدانند، که او خودش از ریاست جمهوری استعفاء داد، ولی جنگطلب ها به بهانه ی ریاست جمهوری او به ما حمله کردند.

* رابطه ی مردم و دولت یمن پس از اتمام این جنگ(که ان شاء الله با پیروزی مردم یمن همراه خواهد بود)، با جمهوری اسلامی ایران چگونه خواهد بود؟

همه می دانیم که پس پیروزی های انصارالله در یمن و قبل از آغاز جنگ، یک گروه بزرگ از تجار و نماینده های دولتی یمن از همه ی وزارت ها و ادارات یمن برای گسترش همکاری ها به ایران آمدند. از فرودگاه ها، وزارت اقتصاد، وزارت بهداشتی، وزارت برق، وزارت علوم و... برای گفت و گو در همه ی زمینه ها و هماهنگی و همکاری برای پیشرفت یمن، ان شاء الله.

* اگر صحبتی به عنوان خاتمه ی بحث دارید، بفرمائید.

می خواستم بگویم همه باید در این جنگ نابرابر شرکت کنند، چه طور؟ هر کسی با تبلیغات و رسانه.

ببینید، دشمن امروز چگونه با تبلیغات خیلی زیاد خودش، بسیاری را همراه کرده است،‌ ما هم باید با فیس بوک و دیگر شبکه ها و... در این جنگ شرکت کنیم.

* خیلی ممنون از قبول این مصاحبه؛ ان شاء الله خاتمه ی جنگ با پیروزی مردم و انصارالله یمن همراه باشد

ان شاء الله، از شما هم ممنونم.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار